moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma administracji wojskowej

W miejsce 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień powstanie Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z przedstawicielstwem w każdym województwie. To jedno z założeń ustawy o obronie ojczyzny. – Chcemy, aby te instytucje były przede wszystkim skoncentrowane na rekrutacji i pozyskiwaniu nowych żołnierzy – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wojewódzkie sztaby wojskowe oraz znane wszystkim WKU to tzw. terenowe organy administracji wojskowej. Służący w nich żołnierze i pracownicy wojska odpowiadają m.in. za prowadzenie ewidencji wojskowej i nadawanie przydziałów mobilizacyjnych, a także kwestie związane z zarządzaniem kryzysowym. Do ich zadań należy również pozyskiwanie kandydatów do służby. Żołnierze jako doradcy zawodowi spotykają się z ochotnikami, biorą udział w targach pracy, wojskowych piknikach oraz spotkaniach w szkołach. I zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej właśnie na te działania należy położyć szczególny nacisk. Zwłaszcza teraz, gdy jednym z priorytetów resortu jest zwiększenie liczebności armii. Dlatego w przyszłym roku wojskową administrację czeka reforma. Zapowiedział ją minister Mariusz Błaszczak, prezentując założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Plany zakładają, że zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień pojawi się jedno Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z oddziałem w każdym województwie. – Zapisy projektowanej ustawy na nowo definiują rolę wojewódzkich sztabów wojskowych oraz WKU. Chcemy, aby powstałe centra były przede wszystkim skoncentrowane na pozyskiwaniu nowych żołnierzy – zapowiedział minister obrony podczas spotkania z przedstawicielami terenowej administracji. Zapewnił też, że planowane zmiany nie oznaczają zwolnień. – Proces reformy administracji wojskowej będzie płynny, a żołnierze i pracownicy wojska z mocy prawa znajdą zatrudnienie w nowych centrach rekrutacji – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Aby pracownicy nowych centrów mogli poświęcić się głównie rekrutacji, zadania związane z tzw. zarządzaniem kryzysowym (np. akcje ratunkowe na rzecz społeczeństwa) przejmą wojska obrony terytorialnej. MON podkreśla, że żołnierze tej formacji doskonale sprawdzili się w działaniach antykryzysowych np. w czasie epidemii, niosąc pomoc mieszkańcom podtopionych obszarów czy usuwając skutki wichur i pożarów.

To nie pierwsze zmiany dotyczące terenowych organów administracji wojskowej w ostatnim czasie. W ubiegłym roku wprowadzono nowy system naboru do Wojska Polskiego. W myśl jego założeń żołnierze i pracownicy administracji terenowej działają w ramach wojskowych centrów rekrutacji, które komendanci 16 WSzW powołują doraźnie w różnych miejscach Polski, w zależności od zainteresowania służbą. Jak pokazały wyniki badań, które w 2020 roku przeprowadziło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (działania wojskowych centrów oceniały osoby, które przeszły w nich nabór), 95% ankietowanych było bardzo lub raczej zadowolonych z rekrutacji w WCR. 75% badanych uznało, że kontakt z WCR utwierdził ich w zamiarach podjęcia służby wojskowej.

16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 komend uzupełnień podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. W imieniu szefa resortu ich działalnością kieruje szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU w Opolu

dodaj komentarz

komentarze


Żyją w naszej pamięci
 
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Rosomaki będą groźniejsze
W BBN o sytuacji na granicy
Rodzeństwo na medal
Ważki poszukiwane
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
MON: nie wyciekły tajne informacje
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Na wolność przez dwa mury
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
W Brukseli o przyszłości NATO
Pierwszy krok do zawodowców
Z pomocą dla Libanu
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
„Ptaszki” nowej ery
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Na granicy nieco spokojniej
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Lecimy z sercem
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Zbuduj formę na wiosnę!
Nowe radary dla MW
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Rakiety dla śmigłowców
Oczy na wschodnią flankę
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Przesiadka do klasy premium
Hiszpańskie dylematy
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Drony na fali
Zima, skały i kawalerzyści
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Polak w szkole boardingu
Misja nie tylko wojskowa
Jack Strong
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Zostań wojskowym muzykiem
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Jak Perun z Piratem
Saperzy rozminowują Kłaj
Trzy dekady Polski w CISM
Bombardowanie Monte Cassino
W jedynym słusznym kierunku
Nauka kruszenia lodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO