moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko uszczelnia granicę polsko-białoruską

Mamy do czynienia z wojną hybrydową, mamy do czynienia z atakiem na Polskę – mówił w poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami, którzy wspólnie ze Strażą Graniczną zabezpieczają polsko-białoruską granicę. Poinformował także, że wkrótce liczba wojskowych skierowanych do tych działań zostanie podwojona, a na samej granicy stanie dwu i pół metrowy płot.


Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej pojechał dziś do Kopczan na Podlasiu, aby spotkać się z żołnierzami, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zabezpieczają polsko-białoruską granicę. Jak zaznaczył szef MON, sytuacja z jaką się mierzą „jest trudna i jest wyzwaniem”. – Mamy do czynienia z wojną hybrydową, mamy do czynienia z atakiem na Polskę. Jest to próba wywołania kryzysu migracyjnego – powiedział. Przypomniał, że w 2015 roku do podobnych zdarzeń doszło na tzw. szlaku bałkańskim. Winą za obecną sytuację na granicy obarczył białoruskie służby, a także stojącego na ich czele Aleksandra Łukaszenkę. – Nie zgadzamy się na to, aby handlarze ludźmi wykorzystywali naiwność i łatwowierność tych, którzy najpierw są przerzucani samolotami na Białoruś, a potem idą na granicę z Polską, licząc na to, że ją sforsują i przedostaną się na teren Unii Europejskiej – zaznaczył. – Wszyscy wiemy, że reżim Łukaszenki jest bardzo mocno związany z Kremlem. Politykę rosyjską znamy. Pamiętamy, co wydarzyło się w 2008 roku w Gruzji albo na Ukrainie w roku 2014. Nie pozwolimy na stworzenie szlaku przerzutu do Unii Europejskiej przez Polskę – podkreślił.

Minister ogłosił także, że siły Wojska Polskiego, które obecnie wspierają Straż Graniczną zostaną zwiększone. Obecnie ramię w ramię z funkcjonariuszami pracuje 900 żołnierzy z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a już w wkrótce ma ich być dwa tysiące. – To działanie ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo – podkreślił szef MON. Poinformował także, że obok zasieków, które wojsko już rozstawiło na 130-kilometrowym odcinku granicy, powstaną kolejne zabezpieczenia. – To będzie płot o wysokości 2,5 metra i będzie zbudowany z zasieków ułożonych jeden na drugim. W naszej ocenie będzie stanowił solidną zaporę – podkreślił. Dodał, że podobne zabezpieczenie od kilku lat znajduje się na granicy węgiersko-serbskiej, a decyzja o jego powstaniu została skonsultowana z prezydentem, premierem, a także z dowódcami Wojska Polskiego.

Szef MON odniósł się także do słów Władysława Frasyniuka, który skrytykował działania prowadzone przez Straż Graniczną i Wojsko Polskie na granicy i nazwał żołnierzy „śmieciami”. – Dziś podpisałem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące zaatakowania żołnierza na służbie – powiedział minister Błaszczak. – Dziękuję żołnierzom za to, że tu są. Żołnierze zasługują na szacunek wszystkich, bo ryzykują swoje zdrowie i życie dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił szef MON.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy rozpoczął się kilka tygodni temu. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tylko w sierpniu z Białorusi do Polski nielegalnie usiłowało się przedostać ponad dwa tysiące osób. Straż Graniczna udaremniła ponad 1300 takich prób, a ponad 750 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców. Obecnie najgorsza sytuacja jest na Podlasiu, gdzie w rejonie miejscowości Usnarz Górny utknęła grupa kilkudziesięciu Afgańczyków.

Z podobnymi problemami na granicach mierzą się także kraje bałtyckie. Dziś, prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wydali wspólne oświadczenie, w którym odnieśli się do sytuacji. – To nie jest kryzys migracyjny, ale politycznie zaaranżowana operacja hybrydowa reżimu Aleksandra Łukaszenki, mająca na celu odwrócenie uwagi od coraz częstszych przypadków łamania praw człowieka i praw obywatelskich przez ten reżim – napisali politycy. – Potępiamy to niedopuszczalne zachowanie. Daremne naciski i lekkomyślne działania nie zmienią naszej zgodnej polityki wobec kryzysu na Białorusi – zapewnili w dokumencie.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


(Nie)ludzka broń Łukaszenki
 
Spędź ferie z WOT
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nowe garaże dla Leopardów
Zielony, żółty czy czerwony?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Nominacje dla ośmiu oficerów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Zima, skały i kawalerzyści
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Bez AK, ale nadal w walce
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Na wolność przez dwa mury
W BBN o sytuacji na granicy
Rodzeństwo na medal
Nowa Rada przy prezydencie
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Saperzy rozminowują Kłaj
Oczy na wschodnią flankę
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Kolejna prowokacja na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nauka kruszenia lodu
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Nowe radary dla MW
Jak Perun z Piratem
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
W Brukseli o przyszłości NATO
Bombardowanie Monte Cassino
Border Protection Is a Priority
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Misja nie tylko wojskowa
WOT na granicy
Hiszpańskie dylematy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Przesiadka do klasy premium
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Polak w szkole boardingu
Pierwszy krok do zawodowców
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Legionowski szpital niemal gotowy
Wiedza, która ratuje życie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Survival w Kosowie
Zostań wojskowym muzykiem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO