moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 wylądują w Łasku

Bazą dla wielozadaniowych myśliwców F-35A Lightning II ma być Łask – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla PAP. Szef MON poinformował, że infrastruktura lotniskowa 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wymaga jedynie uzupełnienia, a prace już są prowadzone. Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów.

– Miejsce pod bazę samolotów zostało wskazane już w ubiegłym roku, to baza w Łasku. Tamtejsza infrastruktura wymaga jedynie uzupełnienia, a nie budowania od podstaw. Prace są już prowadzone. Zapewniam, że zdążymy – powiedział minister obrony narodowej w wywiadzie dla PAP. Oznacza to, że po wejściu do służby w Wojsku Polskim myśliwce V generacji będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Łask jako potencjalną lokalizację dla F-35 w połowie 2019 roku typował także dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” . Generał przyznał wówczas, że to właśnie bazy F-16, a zwłaszcza ta w Łasku, są najlepiej przygotowane do przyjęcia nowoczesnych samolotów.

Możliwości łaskiej jednostki lotniczej w ostatnim czasie znacznie się zwiększyły. W 2019 roku zakończył się tam wart niemal 100 mln złotych remont lotniska. Inwestycję współfinansowali Amerykanie, którzy dobudowali 500 metrów pasa startowego oraz rozpoczęli budowę domku pilota. W czasie dwuletniego remontu, poza wydłużeniem drogi startowej, zmodernizowano także starą nawierzchnię. Pas startowy został wyposażony w system odwadniania i nowoczesny system Ice Alert, czyli czujniki, które będą informować o temperaturze powietrza tuż przy nawierzchni. Poza tym zmodernizowano także system BAK służący do awaryjnego zatrzymywania samolotu (w razie awarii hamulców w poprzek pasa automatycznie podnoszone są liny hamujące).

Ulokowanie myśliwców V generacji w Łasku zacieśni polsko-amerykańskie relacje, bo lotnicy z 32 Bazy od lat współpracują z Amerykanami. W Łasku na stałe stacjonuje komponent lotniczy sił powietrznych USA Aviation Detachment i instruktorzy-piloci F-16, a dwa razy w roku ze Stanów Zjednoczonych przylatują piloci myśliwców i szkolą się z Polakami.

To nie wszystko. Na mocy podpisanej przez prezydentów Polski i USA deklaracji o współpracy obronnej w Łasku ma powstać także eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej.

Umowę na zakup wielozadaniowych samolotów V generacji F-35A Lightning II minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał rok temu. Za 32 maszyny, które w Siłach Zbrojnych RP będą nosić kryptonim „Harpia”, Polska zapłaci 4,6 mld dolarów netto. Za tę kwotę poza samolotami otrzymamy jeden silnik zapasowy Pratt & Whitney F135 oraz urządzenia i sprzęt do obsługi naziemnej samolotów; stacjonarny system szkoleniowy (m.in. osiem symulatorów misji), pakiet logistyczny, urządzenia do walki radioelektronicznej oraz teleinformatyczny system zarządzania eksploatacją F-35A Lightning II. Pierwsze myśliwce wojsko dostanie w 2024 roku, ale zanim trafią do kraju, nasi żołnierze będą uczyli się ich pilotażu w USA. Umowa zakłada, że Amerykanie przeszkolą w swoich ośrodkach 24 pilotów, tak by mogli być oni instruktorami dla innych polskich żołnierzy już w kraju. W Stanach Zjednoczonych ma również przejść szkolenie dziewięćdziesiąt osób personelu technicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MSgt John Nimmo Sr./ USAF

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1613497440
A kiedy Apacze przylecą do Radomia?
D0-3A-A9-24

Nowy szef CWCR
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojenny bohater na szubienicy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Leopardy jadą na poligon
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Palmiry – miejsce kaźni
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będzie za co kupić koreańską broń
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Priorytety dla armii
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO