moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy

Osiemdziesięciu żołnierzy, głównie z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, oraz samolot Bryza dołączą do natowskiej misji TAMT w Turcji. Będą prowadzić patrole nad terytorium tego kraju, Morzem Czarnym oraz wschodnimi akwenami Morza Śródziemnego. Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję w tej sprawie.

Polskie Bryzy brały udział m.in. w misji UE „Sophia”.

Polscy żołnierze przygotowywali się do tej misji od kilku miesięcy. – Na początku sierpnia kontyngent przeszedł certyfikację i jest gotowy do wylotu. Czekamy na wyznaczenie terminu – informuje kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. Wiele wskazuje na to, że Polacy polecą do Turcji jeszcze tej jesieni.

Kontyngent będzie się składał z około 80 żołnierzy, którzy wywodzą się przede wszystkim z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, oraz z samolotu patrolowo-rozpoznawczego Bryza. Misja nie ma charakteru bojowego. Polskie załogi będą prowadziły loty patrolowe nad terytorium Turcji, a także wschodnimi akwenami Morza Śródziemnego i nad Morzem Czarnym. Wczoraj po południu decyzję w sprawie uruchomienia kontyngentu podpisał prezydent Andrzej Duda. – Odpowiedzieliśmy pozytywnie na apel strony tureckiej, skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej – wyjaśnia Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, cytowany przez PAP. W Syrii trwa wojna domowa. Jednym z jej efektów jest kryzys migracyjny, z którym zmaga się nie tylko Turcja, lecz także południowa Europa.

Natowska misja TAMT (z ang. Tailored Assurance Measures for Turkey), do której wkrótce dołączy Polska, rozpoczęła się w 2015 roku. Wiąże się ona między innymi ze zwiększoną obecnością samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS, a także prowadzeniem przez Sojusz intensywnych działań wywiadowczych i rozpoznawczych. Zdobytymi w ten sposób informacjami NATO dzieli się z Turcją.

W tej chwili polscy żołnierze biorą udział w dziewięciu misjach. W Turcji będą przecierać szlaki – wojskowego kontyngentu nie mieliśmy tam nigdy. Co prawda w 2003 roku wojsko przygotowywało się do posłania tam swoich pododdziałów, które miałyby pomóc w zabezpieczeniu kraju przed ewentualną inwazją Iraku, ale ostatecznie decyzja w tej sprawie została uchylona.

Dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej ta misja będzie trzecią w historii. Pięć lat temu lotnicy morscy rozpoczęli udział w operacji „Sophia”. Jej celem było przede wszystkim wyhamowanie nielegalnej migracji z północnej Afryki do Włoch. Polacy stacjonowali w bazie Sigonella na Sycylii. W skład kontyngentu wchodziło ponad stu mundurowych oraz samolot Bryza. W kwietniu tego roku misja została zakończona, ale żołnierze BLMW pozostali na południu Europy, przystępując do misji „Irini”. Zakres ich działań jest podobny, jednak rozkład akcentów inny niż poprzednio. Lotnicy nadal prowadzą patrole nad Morzem Śródziemnym, ale uwagę skupiają głównie na przemycie ropy i nielegalnych dostawach broni do Libii, która od lat pogrążona jest w wojnie domowej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze

~Mariusz Ztorski [ Słupsk ]
1606146840
" Wysyłanie w rejon działań wojennych samolotu bez systemów samoobrony, to samobójstwo. " Niedorzeczne ciągniecie łacha samemu nic nie wnosząc do dyskusji. Zwykłe spamowanie. " 80 chlopa i 1 slownie jeden samolot brr " Super analiza na podstawie jednego zdjęcia. Kolejny ekspert internetowo-katalogowy. " No to przemytnicy maja pozamiatane. nasza super nowoczesna broń jaką jest Bryza powali ich na kolana. Nie ma sie gdzie przed nią skryć.... " Wielka kultura , widać po nicku. Jedyny cel cytowanych postów powyżej to wylanie swojej frustracji i nic nie wnoszenie do dyskusji. Jest to chore pisanie. Administracje proszę o usuwanie takich niedorzecznych postów.
9E-05-B1-41
~ja
1600358220
Wysyłanie w rejon działań wojennych samolotu bez systemów samoobrony, to samobójstwo.
87-BC-C5-01
~boss
1600353540
80 chlopa i 1 slownie jeden samolot brr
75-43-38-26
~Koniobijca
1600330200
No to przemytnicy maja pozamiatane. nasza super nowoczesna broń jaką jest Bryza powali ich na kolana. Nie ma sie gdzie przed nią skryć....
0D-9F-C3-91

Medycyna na trudne czasy
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Nowe horyzonty medyków
Jak skutecznie szkolić polskie wojsko?
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Na Baltexpo o bezpiecznym morzu
Polski „Wiking” dla Danii
W crossie w Lublińcu powtórka sprzed roku
Umowa na rakiety do F-35 jeszcze w tym roku
Wioślarze mistrzami świata, a pięcioboiści znów na podium
Wojsko podzieli się Merkurym 2.0
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Terytorialsi dłużej będą wspierać Straż Graniczną
W obronie gazoportu
Para ratowników i pies w kopalni złota
W poszukiwaniu majora Serafina
Jednym głosem w sprawie obronności
Norwegowie zaczynają szkolenia Ukraińców w Polsce
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Komandosi szkolą cywilnych medyków
Historia jest po to, by z niej czerpać
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Kawaleria pancerna spod znaku 11
15 lat pomocy i pamięci
Przedwczesny triumf
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dziki na Legwanach
Żołnierze testują nowoczesne drony. To polska robota
Owad z drukarki
Strategiczna inwestycja w Bumarze-Łabędy
Terytorialsi ćwiczyli taktykę i walkę z pożarem
Europa ma być zdolna do obrony
Drony w natarciu
Koniec pewnej epoki
Sk@rp do ochrony wybrzeża
AWL zainaugurowała rok akademicki 2025/26
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Wkrótce rusza pilotaż powszechnych szkoleń obronnych
Od doświadczeń z wojny do pokolenia Z
Wyzwaniem – czas
„Road Runner” w Libanie
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Rekompensaty na nowych zasadach
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
Medale pięcioboistów Wojska Polskiego
Rozwijanie śmigłowcowych zdolności
Baltexpo ‘25 wystartowały
Brytyjczycy na wschodniej straży
Kraków – strategiczne centrum wojskowej medycyny
Wyspa komandosów i walka z morskim żywiołem
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Unia chce zbudować „mur dronowy"
Maratońskie święto w Warszawie
Kircholm 1605
Koniec dzieciństwa
Rozkaz: zatankować kompanię Abramsów
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Abolicja dla ochotników
Polskie „Tygrysy” nagrodzone w Portugalii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Lubuscy pancerniacy sforsują Odrę
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Speczespół wybierze „Orkę”
Świadczenia mieszkaniowe w górę
Cios w plecy
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Pływali jak morscy komandosi
Apache i Chinook a sprawa polska
Logistycy świętują
RAF nad Polską. Cel: patrolować i odstraszać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO