moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Certyfikacja na „Tarczowni”

Musieli wykazać się wiedzą z zagadnień prawa międzynarodowego, poradzić sobie z demonstracjami niezadowolonych mieszkańców wioski i atakiem na patrol. Żołnierze z Zespołu Doradców, wchodzący w skład II zmiany PKW Liban, pomyślnie przeszli certyfikację. Jako specjaliści od współpracy cywilno-wojskowej CIMIC na misję wyjadą za dwa miesiące.

Do misji w Libanie szykuje się II zmiana PKW UNIFIL. Jej trzon stanowią żołnierze 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu Szczecińskiego i innych pododdziałów „Błękitnej Brygady”. W skład kontyngentu wchodzą także żołnierze służący w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. To Zespół Doradców, którzy na misji będą służyć w sekcji współpracy cywilno-wojskowej CIMIC (Civil-Military Cooperation).

Ci ostatni do wyjazdu na misje przygotowują się od stycznia. Przeszli już m.in. szkolenie strzeleckie, medyczne oraz te dotyczące postępowania z materiałami niebezpiecznymi. Mieli też zajęcia z terenoznawstwa i zagadnień Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Ale to nie wszystko. – Na misji sekcja CIMIC jest łącznikiem pomiędzy wojskiem a środowiskiem cywilnym. Żołnierze organizują spotkania z lokalnymi władzami oraz miejscową ludnością, realizują projekty pomocowe, organizują pomoc humanitarną, monitorują sytuację polityczno-ekonomiczną. To szereg wyzwań, które wymagają umiejętności komunikacji, negocjacji, porozumiewania się oraz doskonałej znajomości sytuacji geopolitycznej w rejonie misji – mówi ppor. Ewa Kózka, oficer prasowy kieleckiego centrum.

Dlatego żołnierze szkolili się również w zakresie negocjacji, mediacji i pracy z tłumaczem, poznawali zasady współpracy cywilno-wojskowej oraz funkcjonowania sekcji CIMIC. Doskonalili także działanie podczas patrolu.

Kilka dni temu, na pasie ćwiczeń taktycznych „Tarczownia”, żołnierze przeszli certyfikację. Podczas sprawdzianu musieli wykazać się wiedzą z zagadnień prawa międzynarodowego, ochrony ludności cywilnej, a także wykonać określone zadania – oparte na scenariuszach potencjalnych zdarzeń, z jakimi mogą się spotkać na misji. – Jednymi z wielu był np. atak na patrol przy użyciu improwizowanego ładunku wybuchowego oraz demonstracja niezadowolonej grupy lokalnej ludności. Żołnierze musieli udowodnić, że mają odpowiednie kompetencje, że znają procedury obowiązujące podczas misji ONZ i potrafią zareagować odpowiednio do sytuacji – dodaje ppor. Kózka.

Zdaniem przedstawicieli komisji, żołnierze poradzili sobie doskonale i potwierdzili swoją gotowość do wykonywania zadań. Tego samego zdania jest por. Marek Myszkowski, szef Zespołu Doradców. – Wiedza, którą zdobyli podczas szkoleń przygotowujących do misji w Republice Libańskiej, dała im solidną podstawę do zrozumienia charakteru służby pod auspicjami ONZ. Myślę jednak, że silną stroną tych żołnierzy jest nie tylko wiedza w zakresie świadomości międzykulturowej, ale też doświadczenie misyjne. Znają specyfikę misji, wcześniej byli w Kosowie, Afganistanie i Iraku – podkreśla por. Myszkowski.

Zanim wojskowi z Kielc wyjadą na misję, będą musieli przejść jeszcze certyfikację narodową całego PKW. Wezmą w niej udział także żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Misję w Libanie II zmiana PKW rozpocznie w maju 2020 roku. Jednymi z zadań Zespołu Doradców będzie m.in. organizacja patroli CIMIC, spotkania z przedstawicielami władz lokalnych oraz prowadzenie rozmów z miejscową ludnością.

Do udziału w misji w Libanie polskie wojsko wróciło po 10 latach przerwy (polski kontyngent wojskowy był częścią misji pokojowej ONZ UNIFIL w Libanie w latach 19922009). Misja jest pełniona w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon – UNIFIL). Obecnie trwa I zmiana PKW, której trzon stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej. Głównymi zadaniami kontyngentu jest ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia, tzw. blue line, oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa. Wojskowi z „Błękitnej Brygady” będą też stanowić trzon II zmiany. Na miejscu polscy żołnierze mają współpracować z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

dodaj komentarz

komentarze


Biało-czerwona na Monte Cassino
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
NATO i USA o Iranie
Bez zmian w emeryturach
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Podziemny szpital na trudne czasy
Syndrom Karbali
Polsko-estońska współpraca
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Specjalsi: mała, wielka siła
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Generał z cienia
Kraków zaprosił weteranów
Marsz prawdę ci powie
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polsko-kanadyjska współpraca
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Lotnisko w zanadrzu
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czerwieńsze będą…
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wielka gra na ukraińskim froncie
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Leopardy 2PL na podium
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Od indeksu do munduru
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
K9, ognia!
Równanie z „Iksem”
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Miłość od pierwszego wejrzenia
Wsparcie ma znaczenie
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Ślady, których nie widać
Oswoić „latający komputer”
Chcą budować dla Amerykanów
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Za sterami DORSZ i myśliwców
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Tu nie ma miejsca na błędy
Groźny incydent w Libanie
Nowa baza US Army w Polsce?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SAFE dla Tarczy Wschód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO