Sukcesy sportowców w mundurach

Świetne występy sportowców reprezentujących Wojsko Polskie! Na strzeleckich mistrzostwach Europy we Wrocławiu zdobyli pięć medali, z kolei na zawodach Pucharu Świata w judo – dwa, a na halowych mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce aż 16. Strzelcy wywalczyli jeden złoty krążek, judocy dwa, a lekkoatleci osiem.

Na halowych mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce Justyna Święty-Ersetic trzy razy stała na najwyższym stopniu podium. Fot. Łukasz Szelag / REPORTER

Sportowcy specjalizujący się w strzelaniach z broni pneumatycznej walczyli o medale w Hali Stulecia we Wrocławiu. Jedyny złoty medal zdobyła dla gospodarzy imprezy szer. Aleksandra Szutko, która triumfowała w konkurencji karabinu w kategorii juniorek. Mistrzyni indywidualna poprowadziła również Polki do brązowego medalu w klasyfikacji drużynowej – wraz z Szutko strzelały Julia Grzybowska i Julia Piotrowska.

Pozostałe medale polscy strzelcy zdobyli w kategorii seniorów. Mar. Joanna Tomala, szer. Klaudia Breś i st. szer. Beata Bartków-Kwiatkowska zdobyły tytuł wicemistrzowski w klasyfikacji drużynowej w pistolecie pneumatycznym. Polki w finale przegrały 12:16 z reprezentantkami Serbii. Natomiast polska drużyna w karabinie pneumatycznym wywalczyła brąz. Na trzecim stopniu podium stanęły: szer. rez. Aneta Stankiewicz, st. szer. Agnieszka Nagay i szer. rez. Natalia Kochańska. W pojedynku o brąz Polki wygrały 16:8 z Francuzkami. Wreszcie brązowy medal zdobył również mar. rez. Łukasz Czapla w strzelaniach z pistoletu w konkurencji ruchoma tarcza.

Udane rzuty Pieńkowskiej i Stępnia

W warszawskiej Arenie Ursynów rywalizowali judocy w zawodach rangi Pucharu Świata. O medale walczyło blisko 400 zawodników i zawodniczek z 40 państw. Reprezentanci Polski zdobyli dziewięć krążków i triumfowali w klasyfikacji medalowej imprezy. Biało-Czerwoni pięciokrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium, a dwa z pięciu złotych medali zdobyli żołnierze: mar. Karolina Pieńkowska w kategorii do 52 kg i szer. rez. Damian Stępień w kategorii do 81 kg. Pozostałe złote krążki zdobyli: Angelika Szymańska (-63 kg), Urszula Hofman (-70 kg) i Kacper Szczurowski (-100 kg). Natomiast srebro wywalczył Oleksi Lysenko (-100 kg), a brązowe medale: Aleksandra Kaleta (-52 kg), Anna Dąbrowska (-57 kg) i Kyryło Wesełowski (-81 kg).

Medalowy żołnierski duet w Arenie Ursynów większość pojedynków wygrał przed czasem. Szer. rez. Damian Stępień przez ippon zakończył walki z Ukraińcem Oleksijem Babenką, Sebastianem Marcinkiewiczem, Holendrem Jimem Heijmanem. Natomiast w finale po 6 min 10 s walki pokonał Hiszpana Jose Marię Mendiolę. Natomiast mar. Karolina Pieńkowska do zdobycia w czterech walkach złotego medalu potrzebowała niespełna pięciu minut. Przez ippon pokonała Francuzkę Cheyenne Mounier, Rumunkę Elenę Sterę, Ukrainkę Annę Surową i Białorusinkę Ksenię Daniłowicz. – Pojedynek o złoto Karolina zakończyła po 17 sekundach. Pokazała moc! Bardzo się cieszę z jej znakomitego występu – mówi st. chor. sztab. mar. Adam Poździk, trener-koordynator kobiecej reprezentacji Wojska Polskiego.

16 krążków dla lekkoatletów

Już po raz 64. lekkoatleci walczyli o medale mistrzostw Polski. W Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu żołnierze wywalczyli 16 krążków: osiem złotych, sześć srebrnych i dwa brązowe. Z największą kolekcją medali wyjechała szer. Justyna Święty-Ersetic, która aż trzy razy stała na najwyższym stopniu podium. Była najlepsza w finale biegu na 400 m – triumfowała z czasem 53,09 s. Wcześniej zdobyła złoty medal na dystansie o połowę krótszym. Na mecie uzyskała czas 23,64 s. Taki sam osiągnęła Marlena Gola z Podlasia Białystok i obie zawodniczki zdobyły złoto. Szer. Justyna Święty-Ersetic z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego ustanowiła też swój rekord życiowy w biegu na 200 m. Natomiast trzecie złoto wywalczyła wraz z koleżankami z AZS-AWF Katowice (Magdaleną Stefanowicz, Pauliną Guzowską i Adrianną Janowicz) w sztafecie 4x200 m. Team z Katowic z czasem 1 min 36,08 s ustanowił rekord Polski.

Sportowcy specjalizujący się w strzelaniach z broni pneumatycznej walczyli o medale w Hali Stulecia we Wrocławiu. Fot. DGRSZ

Pięć pozostałych złotych medali wywalczyli w Toruniu: st. szer. Marika Popowicz-Drapała i szer. rez. Remigiusz Olszewski – w biegu na 60 m, szer. rez. Norbert Kobielski – w skoku wzwyż, szer. Mateusz Borkowski  w biegu na 800 m i kpr. Paweł Wojciechowski – w skoku o tyczce. Popowicz-Drapała triumfowała z czasem 7,29 s, a Remigiusz Olszewski z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz na tym samym dystansie uzyskał czas 6,71 s i po raz szósty z rzędu wywalczył tytuł mistrzowski. Z kolei Kobielski tytuł mistrza kraju okrasił pobiciem rekordu życiowego. Wynosi on 2,29 m. Borkowski 800 m przebiegł w 1 min 51,27 s, a Wojciechowski triumfował z wynikiem 5,70 m – najlepszym w tym sezonie.

Dwa tytuły wicemistrzowskie wywalczyła w toruńskiej Hali Sportowo-Widowiskowej szer. Małgorzata Hołub-Kowalik. Reprezentantka poznańskiego WZS była druga w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4x400 m mix. Srebrne medale zdobyli również mar. Artur Noga w biegu na 60 m przez płotki, szer. rez. Katarzyna Sokólska w biegu na 60 m, szer. Anna Gosk-Bańkowska w biegu na 3000 m oraz szer. Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą. Noga przegrał w finale z Damianem Czykierem, a Bukowiecki z Michałem Haratykiem. Zwycięzca pojedynku kulomiotów uzyskał wynik 21,24 m, a drugi w klasyfikacji – 21,16 m. Trzecie miejsce w finale pchnięcia kulą zajął natomiast st. szer. Jakub Szyszkowski (z wynikiem 20,07 m). Brązowy medal zdobył też szer. Tymoteusz Zimny. Lekkoatleta z Wrocławia był trzeci w biegu na 400 m.

autor zdjęć: Łukasz Szelag / REPORTER, DGRSZ