moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi

Nasze wspólne działania przypomną wkład Polaków w wyzwolenie Włoch, ich udział w walkach w naszym regionie i pierwszoplanową rolę w wyzwoleniu miasta – mówi Enzo Salera, burmistrz Cassino. Władze tego miasta poparły inicjatywę „Polacy bohaterom Monte Cassino”, czyli budowy memoriału gen. Władysława Andersa w Cassino. Wkrótce ruszy sprzedaż cegiełek na ten cel.

Kiedy dowiedział się Pan o inicjatywie Antoine’a Tortolano i Bogusława Mamińskiego, by postawić w mieście Cassino memoriał poświęcony gen. Władysławowi Andersowi? Jaka była Pańska pierwsza reakcja?

Enzo Salera: O tym pomyśle dowiedziałem się w lipcu ubiegłego roku, niedługo po tym, jak zostałem burmistrzem miasta Cassino. Od początku jestem mu bardzo przychylny. To bardzo ważna inicjatywa, mająca upamiętnić wydarzenia II wojny światowej, to co się wówczas wydarzyło w Cassino. Jestem mieszkańcem regionu i ta historia towarzyszy mi od zawsze. W 2014 roku byłem radnym gminy Cassino i brałem udział w obchodach 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W tym wydarzeniu uczestniczyło wielu polskich weteranów, z którymi miałem okazję porozmawiać. Pamiętam też, jak ogromne wrażenie zrobiła na mnie pierwsza wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Byłem wówczas uczniem gimnazjum. Szczególnie mocno zapadł mi w pamięć napis tam widniejący: „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”.

Jak przebiegała dyskusja we władzach miasta? Czy trudno było namówić miejskich radnych do poparcia tego pomysłu i przekazania pod budowę pomnika jednego z placów?

Przyznam, że wcale nie było to trudne. Przede wszystkim, spodobał nam się sam projekt memoriału. To bardzo piękny pomnik. Po drugie, dzięki tej inicjatywie będziemy mogli zrewitalizować jeden z centralnych placów w mieście. Po trzecie wreszcie, władze miasta są zdania, że warto postawić w Cassino pomnik upamiętniający wydarzenia sprzed 75 lat. Chcemy w ten sposób oddać hołd gen. Władysławowi Andersowi i Polakom, którzy zdobyli słynne wzgórze i pomogli przywrócić Włochom wolność.

Czy mieszkańcy Cassino wiedzą, jakie miejsce ich miasto i górujące nad nim wzgórze zajmuje w sercach Polaków?

Myślę, że nie wszyscy mieszkańcy Cassino zdają sobie sprawę, jakim ważnym symbolem dla Polaków jest Monte Cassino. Przede wszystkim młode pokolenia wiedzą o tym bardzo niewiele. Dlatego właśnie pomnik w tak centralnym punkcie miasta będzie dowodem na to, czym dla narodu polskiego jest Monte Cassino.

Czy w programie nauczania historii w szkołach mówi się o udziale żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego w walkach na Półwyspie Apenińskim w czasie II wojny światowej? Czy włoscy uczniowie wiedzą, że to Polacy zdobyli Monte Cassino, wyzwolili Ankonę czy Bolonię?

Niestety, nie ma tego w programie nauczania historii. Na lekcjach mówi się oczywiście o II wojnie światowej, ale bez takich szczegółów. Myślę, że tylko osoby wyjątkowo interesujące się historią XX wieku wiedzą o udziale polskich żołnierzy w walkach we Włoszech. Obecne władze miasta mają zamiar, oprócz realizacji pomysłu budowy memoriału gen. Andersa, zorganizować szereg konferencji i wykładów dla uczniów gimnazjów, w trakcie których przedstawione zostaną wydarzenia sprzed 75 lat i ukazany zostanie udział w nich żołnierzy 2 Korpusu.

Czy tego rodzaju inicjatywy, jak postawienie pomnika i stworzenie ścieżki edukacyjnej mogą się Pańskim zdaniem przysłużyć poprawie stanu wiedzy?

Jestem przekonany, że nasze wspólne działania przyczynią się do przypomnienia wkładu Polaków w wyzwolenie Włoch, ich udziału w walkach w naszym regionie i pierwszoplanowej roli w wyzwoleniu miasta.


Kampania „Polacy bohaterom Monte Cassino” to wspólna inicjatywa polskich i włoskich stowarzyszeń sportowych, organizujących rocznicowe biegi do klasztoru na wzgórzu oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego – od kilku lat patrona medialnego tych imprez – a także władz miasta Cassino. Jej celem jest wybudowanie w Cassino memoriału poświęconego gen. Władysławowi Andersowi oraz wytyczenie na zboczach Monte Cassino ścieżki edukacyjnej szlakiem żołnierzy 2 Korpusu. Minister Mariusz Błaszczak objął kampanię patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

Rozmawiał Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wszystkie misje AWACS-a
Cień atomowej zagłady
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Na straży nieba
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO