moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hołd dla walczących pod Monte Cassino

Bitwa pod Monte Cassino zajmuje szczególne miejsce w naszej pamięci, bo tak naprawdę była bitwą o naszą przyszłą wolność – mówił w niedzielę premier Donald Tusk podczas obchodów 70. rocznicy zdobycia przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego niemieckiej twierdzy na Monte Cassino. Była to jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej.

Na główne uroczystości, które odbyły się 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym, przyjechali premier Donald Tusk, Tomasz Siemoniak, minister obrony, parlamentarzyści, weterani walk pod Monte Cassino i harcerze. Obecni też byli przedstawiciele Nowej Zelandii, Włoch i Wielkiej Brytanii – państw, których żołnierze brali udział w walkach.

Premier podziękował wszystkim uczestnikom bitwy i zapewnił, że zawsze będziemy pamiętać o ich poświęceniu. – Wasze życie stało się drogowskazem dla przyszłych pokoleń – zapewnił 53 żyjących żołnierzy spod Monte Cassino. Nawiązując do napisu przed wejściem na Cmentarz Wojenny: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni, w Jej służbie", premier Tusk zauważył, że to „żołnierski krótki raport z wykonania przyjętego na siebie zadania”.

– Oddali Bogu ducha, bratniej ziemi włoskiej – ciało, a serca – Polsce – mówił o poległych polskich żołnierzach uczestnik bitwy prof. Wojciech Narębski. Wspominał on bohaterstwo m.in. polskich ułanów, artylerzystów, saperów, łącznościowców, zaopatrzeniowców oraz lekarzy, sanitariuszy i pielęgniarki. – Nie zapominamy również o naszych brytyjskich, amerykańskich i włoskich towarzyszach broni, z którymi nasz korpus wielokrotnie współdziałał w bitwie – podkreślał.

W homilii wygłoszonej podczas mszy św. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek powiedział, że „każdy grób żołnierza jest wołaniem o pokój, z każdego cmentarza wojennego płynie apel o przebaczenie i pojednanie, dialog i zaniechanie przemocy”.

Podczas uroczystości odbyło się spotkanie weteranów z 2 Korpusu Polskiego z polskim harcerzami oraz przedstawicielami szkół i instytucji noszących imię zdobywców Monte Cassino i gen. Władysława Andersa.

Podczas rocznicowych uroczystości odbył się także apel poległych, oddano salwę honorową. Na cmentarzu zabrzmiał też „Hejnał Mariacki” – wykonał go trębacz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego na pamiątkę tego, że 18 maja 1944 r. po zdobyciu wzgórza w ruinach klasztoru benedyktynów utwór ten odegrał plutonowy Emil Czech. Obecna też była Kompania Reprezentacyjna WP. Na zakończenie uroczystości chór Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego zaśpiewał „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Film: Naval

Z kolei podczas sobotnich obchodów w Cassino zostało odsłonięte popiersie gen. Władysława Andersa. To pierwszy pomnik polskiego oficera we Włoszech. Jego inicjatorem i fundatorem jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). – Pomysł powstał dwa lata temu na zjeździe 2 Okręgu Stowarzyszenia. Jolanta Grunert, kierowniczka muzeum historycznego w Cassino, starała się wówczas, aby jakaś ulica lub plac w tym mieście otrzymała nazwę generała. Uznaliśmy, że to świetny pomysł, ale postanowiliśmy zrobić wszystko, by w Cassino stanął także pomnik dla dowódcy 2 Korpusu Polskiego – tłumaczy Teofil Lachowicz, sekretarz Okręgu 2 SWAP.

Popiersie wykonał Andrzej Pityński, jeden z członków SWAP i najbardziej znany w Stanach Zjednoczonych polski rzeźbiarz. Jest ono zmodyfikowaną kopią pomników generała Andersa stojących na amerykańskim cmentarzu weteranów w Doylestown oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. – Monument został odlany w brązie i poddany patynowaniu. Potem z pracowni metalurgicznej w Pensylwanii trafił do Nowego Jorku, a następnie drogą morską został wyekspediowany do Włoch – dodaje Teofil Lachowicz. Tutaj wykonany został cokół pomnika z wyrytą polsko-angielsko-włoską inskrypcją. Sąsiadujący z miejscowym Muzeum Historialeplac, na którym stanął pomnik, nazwano imieniem generała Władysława Andersa.

Po uroczystości odsłonięcia pomnika dowódcy 2 Korpusu na Monte Cassino, niedaleko cmentarza, swoją działalność, po rocznej budowie, zainaugurowało Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego (w czasie budowy używano nazwy „Centrum Informacyjnego na Monte Cassino”). To inicjatywa Związku Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP w Rzymie, finansowo wparta przez m.in. SWAP, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, polskie MSZ, osoby prywatne, fundacje i stowarzyszenia. Autorem projektu est architekt Pietro Rogacień, syn polskiego żołnierza 2 Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino.

– Polski cmentarz na Monte Cassino odwiedzają rocznie tysiące ludzi, nie wszyscy wiedzą dlaczego akurat tu zostali pochowani polscy żołnierze, z jakiego powodu znaleźli się oni we Włoszech i dlaczego walczyli o wyzwolenie tego kraju – uzasadniali przedstawiciele włoskiego ZP. Teraz turyści, poza zwiedzeniem samego cmentarza, będą mogli poznać historię wkładu polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch podczas II wojny światowej i zapoznać się z dziejami 2 Korpusu.

Pierwsza przygotowana pod okiem specjalistów wystawa przedstawia dzieje żołnierzy 2 Korpusu, począwszy od września 1939 r. aż po losy żołnierzy armii Andersa na uchodźstwie w latach powojennych. Zwiedzający mogą obejrzeć ponad 120 fotografii i map historycznych, w tym materiały pozyskane z Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie, archiwów i osób prywatnych z całego świata. Szlak żołnierzy 2 Korpusu można również prześledzić na ważącej około 350 kg żeliwnej mapie autorstwa profesora Antoniego Grabowskiego.

Ekspozycjom towarzyszą też projekcje archiwalnych materiałów filmowych oraz dwa stanowiska multimedialne. Pierwsze dotyczy polskich cmentarzy wojennych (z wyszukiwarką grobów z czterech nekropolii: na Monte Cassino, w Bolonii, Loreto i Casamassima), drugie natomiast, dedykowane najmłodszym poświęcone jest historii niedźwiedzia Wojtka, który „służył” w armii generała Andersa.

*****
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) to najstarsza w świecie niezależna, samopomocowa organizacja byłych polskich żołnierzy działająca nieprzerwanie od 1921 roku. Kwatera główna znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie, w należącym do Okręgu 2 SWAP „Domu Weterana Polskiego”. Znajduje się tu również organizacyjne archiwum i powstałe w 1996 roku Muzeum Tradycji Oręża Polskiego.

MS/PAP/TVP INFO/PG

autor zdjęć: Fot. M. Śmiarowski/KPRM, chor. A. Zakrzewski/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
 
GROM Challenge
Cienka niebieska linia
Samochód do desantowania
Walka i dyplomacja
Terytorialsi na wysokościach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Warszawa – miasto nieujarzmione
Polskie firmy na targach w Londynie
Umarły dla świata
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Chorwacki test polskich kadetów
Klasy wojskowe po nowemu
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Rok Żelaznej Dywizji
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
Nowy wiceminister w MON
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Sprawdzają Brutusa
Kosmiczny gość
Wrzesień ’39 na południu Polski
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Z maratonu programowania do wojska
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Robot” w akcji
Defendery 2019 – część 3
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Śląskie sceny z życia
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowa misja i nowy sprzęt
Rozpoczynamy nową erę
Iranian Chess Game
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Indiach mieli swój drugi dom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Historia Liberatora wyjaśniona
Irańskie szachy
Defendery 2019 – część 4
Oko na Europę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Thin Blue Line
Zapal światło dla ofiar Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO