moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pobiegnij na Monte Cassino

16 maja biegacze będą znów zdobywać Monte Cassino. Zapisy ruszyły, miejsc jest 1057. Każdy z zawodników na numerze startowym będzie miał wypisane nazwisko jednego z żołnierzy, który poległ w 1944 roku w walkach o wzgórze. Bieg to część kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino”, w której uczestniczy Wojskowy Instytut Wydawniczy. Startując, wspierasz budowę memoriału gen. Andersa!

„Bieg na Monte Cassino” to sportowe wyzwanie i okazja do odkrywania jednej z kart polskiej historii. — Wbiegając na wzgórze zdobyte w maju 1944 roku przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, uczcimy pamięć polskich bohaterów, którzy walczyli i ginęli pod Monte Cassino — mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Stowarzyszenia Klub Biegacza „Sporting”, pomysłodawca i współorganizator biegu.

Wydarzenie, które zaplanowano na 16 maja, będzie częścią uroczystych obchodów 76. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Trasa 10-kilometrowego biegu prowadzi z centrum Cassino na liczące 591 metrów n.p.m. wzgórze. Droga pnąca się serpentynami po stromym zboczu jest wymagająca, ale malownicza. Trzeba ją pokonać w 90 minut. Metę ulokowano na terenie klasztoru Benedyktynów. Na każdego zawodnika będzie tam czekać okolicznościowy medal.

Aby zapisać się na bieg należy wypełnić formularz i zrobić badania lekarskie. – Wystartować można tylko mając certyfikat medyczny zaświadczający, że jesteśmy zdolni do udziału w biegu – podkreślają organizatorzy.

Zapisy już ruszyły. Warto się pospieszyć, bo limit dla polskich biegaczy wynosi 1057 miejsc. Liczba nie jest przypadkowa — tylu naszych żołnierzy spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. – Dla Polaków zarezerwowano numery startowe od 1 do 1057 – wyjaśnia Mamiński. Zawodnik zapisując się, wybiera jednego z polskich żołnierzy, którzy polegli w walce o wzgórze i w maju wbiegnie na górę z jego nazwiskiem umieszczonym na numerze startowym. – Ma to też walor edukacyjny, ponieważ podczas rejestracji, po wyborze nazwiska żołnierza, wyświetli się nam także jego biografia – dodaje szef Klubu „Sporting”

W pakiecie startowym, oprócz numeru z oznaczeniem nazwiska żołnierza, znajdzie się koszulka, dwie butelki włoskiego wina – białego i czerwonego — z limitowanej serii wyprodukowanej specjalnie z okazji biegu oraz zaproszenie na trekking na Monte Cassino. — To będzie wędrówka historycznym szlakiem, którym polscy żołnierze zdobywali wzgórze, po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego – mówi Mamiński.

Opłata za bieg wynosi 300 złotych. Z tego 100 złotych to cegiełka przeznaczona na budowę w centrum Cassino pomnika upamiętniającego gen. Andersa i jego podkomendnych. Monument zostanie odsłonięty w tym roku w czasie uroczystości rocznicy bitwy.

Pierwszy Bieg na Monte Cassino odbył się w maju 2014 roku z okazji 70-lecia bitwy. Kolejny bieg zorganizowano pięć lat później, teraz wydarzenie będzie się odbywać co roku. Jego współorganizatorem jest włoskie stowarzyszenie sportowe „Aprocis” z miasta Cassino. Stratują w nim głównie polscy i włoscy biegacze, ale też zawodnicy z innych państw.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny znajdziemy na stronie www.biegmontecassino.pl. Zapisy trwają do 30 kwietnia lub do wyczerpania limitu miejsc.

Kampania „Polacy bohaterom Monte Cassino” to wspólna inicjatywa polskich i włoskich stowarzyszeń sportowych, organizujących rocznicowe biegi do klasztoru na wzgórzu oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego – od kilku lat patrona medialnego tych imprez – a także władz miasta Cassino. Minister Mariusz Błaszczak objął kampanię patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

AD

autor zdjęć: Piotr Zarzycki

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO