moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszli cyberżołnierze rozpoczęli naukę

Armia poszukuje ekspertów od cyberbezpieczeństwa i liczymy, że będą się oni wywodzić z tej szkoły – mówiono podczas inauguracji roku szkolnego w utworzonym pod nadzorem resortu obrony Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym w Warszawie. Szkoła ma kształcić m.in. przyszłych żołnierzy wojsk cyberobrony. W dwóch klasach liceum naukę rozpoczęło 50 nastolatków.

– To na was w przyszłości będzie spoczywał obowiązek obrony Rzeczpospolitej i realizacji strategii dotyczącej cyberbezpieczeństwa państwa – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz podczas inauguracji pierwszego roku szkolnego w nowopowstałym Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym w Warszawie. Szkoła nadzorowana przez MON powstała na pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej.

Wiceszef MON podkreślił, że uczniami szkoły zostali najlepsi kandydaci wybrani spośród 500 chętnych z całej Polski. – Jestem przekonany, że większość z was będzie kontynuowała naukę na WAT i swoje zawodowe losy zwiąże z wojskiem służąc bezpieczeństwu Polski – mówił Wojciech Skurkiewicz do uczniów. Zaznaczył też, że cyberbezpieczeństwo to wyzwanie i przyszłość nowoczesnej polskiej armii.

Wyjątkowe kwalifikacje

Jak przypomniał w czasie uroczystości wiceminister obrony, Tomasz Zdzikot, w lutym szef MON, Mariusz Błaszczak, powołał nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony cyberprzestrzeni. W ramach koncepcji ich budowy oraz działań związanych z rozwojem cyberbezpieczeństwa, powstało m.in. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a w wojskach obrony terytorialnej jest formowany cyberkomponent. – Armia poszukuje też ekspertów od informatyki i cyberbezpieczeństwa, chcemy takie kadry sami wykształcić, stąd projekt powołania liceum informatycznego – tłumaczył Zdzikot.

Z kolei Ewa Kacprzyk, dyrektorka placówki, zaznaczyła, że szkoła będzie kłaść nacisk na naukę przedmiotów ścisłych, języków obcych i wychowania fizycznego, a także wychodzić naprzeciw rozwijającemu się społeczeństwu informatycznemu. – Stworzymy nowoczesne i przyjazne warunki do uzyskania przez uczniów wyjątkowych kwalifikacji pod opieką doświadczonych nauczycieli akademickich oraz specjalistów informatyki, informatyki technicznej i telekomunikacji – mówiła dyrektor szkoły.

– Dzięki nauce w liceum informatycznym w przyszłości mamy szansę zostać ekspertami odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwo kraju – podkreślił Artur Jóźwiak, jeden z uczniów szkoły.

Najlepsi w kraju

W dwóch klasach liceum informatycznego rok szkolny rozpoczęło 50 nastolatków. Połowa z nich to absolwenci gimnazjów, którzy spędzą w liceum trzy lata. Pozostali ukończyli 8-letnią podstawówkę i będą się uczyć w szkole przez cztery lata. Uczniowie liceum pochodzą z całego kraju. O przyjęciu do szkoły, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty (gimnazjalisty), oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka angielskiego oraz wyniki testu z wychowania fizycznego.

Licealiści mają rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki, zwiększoną liczbę zajęć z języka angielskiego, będą się też uczyć języka niemieckiego. Ponadto wezmą udział w zajęciach z edukacji wojskowej i z wychowania fizycznego (w zwiększonym wymiarze). Uczniowie będą mogli korzystać z obiektów sportowych, laboratoriów i pracowni akademickich uczelni oraz chodzić na zajęcia fakultatywne realizowane przez kadrę WAT. Podczas nauki w liceum uczniowie mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę lekarską i umundurowanie. Na podobnych zasadach w Dęblinie funkcjonuje Ogólnokształcące Liceum Lotnicze.

MON liczy, że absolwenci liceum informatycznego będą kontynuowali naukę na studiach wojskowych w WAT na kierunkach: informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, a w przyszłości wstąpią w szeregi wojsk obrony cyberprzestrzeni. Najważniejszymi zadaniami nowego rodzaju wojsk będzie zabezpieczanie systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań obronnych oraz wykrywanie cyberataków. Cyberżołnierze będą się zajmować także rozpoznaniem systemów nieprzyjaciela oraz działaniami ofensywnymi.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Terytorials
1567517160
Jestem szeregowym w Obronie Terytorialnej. Jestem Inżynierem, informatykiem, z kierunkiem baz danych. Nikt nigdy nie sprawdził tych kart które wypełnialiśmy na początku służby. Takich jak jest tysiące w służbie i sądzę że o wiele prościej zacząć szkolić osoby wykształcone w kierunku informatycznym i będących już w służbie, niż zaczynać od początku. Przynajmniej połowę mniej nakładu pracy w nauczanie.
EF-60-BA-AA

Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ORP „Garland” w konwoju śmierci
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Kierunek Rumunia
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Pies pomaga walczyć z PTSD
Maj polskich żywych torped
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
PKW „Noteć” – koniec misji
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Piątka z czwartego wozu
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Ferie z wojskiem
Człowiek, który sprzedał ciszę
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Przeprowadzka CSWOT-u
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Utraceni, lecz nie zapomniani
Medyczny impas
To nie mogło się udać, ale…
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Premier wojenny
Ekstremalnie ważny cel
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Amerykański szogun
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Medale na lodzie i śniegu
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Dyrygent w mundurze
Więcej mocy dla Orki
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Pucharowy medal na desce
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Partnerstwo Polski i Litwy
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Waiting for the F-35
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Experience It Yourself
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Co nowego w przepisach?
O bezpieczeństwie u prezydenta
FORT Kraków otwarty
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Co dalej z Tarczą Wschód?
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO