moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

List szefa MON-u do żołnierzy

„Podejmujemy działania, które przyciągną do Sił Zbrojnych jak najwięcej ludzi oraz sprawią, że zawód żołnierza będzie konkurencyjny wobec innych. Z dumą i satysfakcją mogę poinformować, że najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy stają się faktem”, napisał minister Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do wszystkich żołnierzy zawodowych.

Szef MON-u w liście adresowanym do żołnierzy podkreśla, że od momentu objęcia urzędu ministra obrony narodowej jednym z jego priorytetów stało się zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewnienie odpowiednich warunków służby. „Mam świadomość, że przez wiele lat w Wojsku Polskim nie było realnego wzrostu wynagrodzeń. Dlatego godne zarobki żołnierzy to jedno z najważniejszych zobowiązań rządu, którego mam zaszczyt być ministrem. Dziś mogę z dumą i satysfakcją poinformować, że najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy stają się faktem”, napisał szef MON-u.

Minister przypomniał, że wzrost płac dla żołnierzy stał się możliwy dzięki zwiększeniu z poziomu 3,20 do 3,63 wskaźnika kwoty bazowej, na podstawie którego obliczane jest średnie wynagrodzenie żołnierzy. Dzięki temu średnie wynagrodzenie żołnierza wyniesie 5530 zł. Zgodnie z zapowiedzią wojskowi mają otrzymać wyższe wynagrodzenia już w lutym, wraz z wyrównaniem od stycznia.

„Proponując nowe rozwiązania w zakresie uposażeń, przy obecnych realiach budżetowych, miałem na celu głównie konieczność zwiększenia poziomu uposażeń najniżej zarabiających grup żołnierzy. Dlatego największe podwyżki otrzymali żołnierze najmniej zarabiający”, podkreślił minister. Podwyżka w przypadku żołnierzy korpusu szeregowych wyniesie 450 zł (wzrost o 14,1% i o 13,8%), podoficerów – od 410 zł do 550 zł (10,9–13,0%), oficerów – od 300 zł do 530 zł (3,4–10,7%), a generałów – od 200 zł do 350 zł (1,3–3,7%).

W swoim liście minister odniósł się także do planów zwiększenia liczebności armii. „Nieustannie dążymy do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Podejmujemy działania, które przyciągną do Sił Zbrojnych jak najwięcej młodych, ambitnych ludzi oraz sprawią, że zawód żołnierza będzie konkurencyjny wobec innych, także pod względem zarobków i perspektyw”, napisał szef MON-u. I przypomniał o trwającej w tym celu ogólnopolskiej kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz podpisanej pod koniec listopada „Koncepcji rozwoju korpusu podoficerów zawodowych”. Ten ostatni dokument zakłada m.in. wprowadzenie nowego stopnia – starszego szeregowego specjalisty, stworzenie stanowisk podoficerskich w dowództwach oraz zastąpienie służby kontraktowej służbą stałą, by silniej związać podoficerów z armią.

„Dziękuję za żołnierski trud i często niebezpieczną służbę, pełnioną każdego dnia nie tylko w Polsce, ale również poza granicami. Swoim profesjonalizmem codziennie udowadniacie, że Wojsko Polskie jest gwarantem niepodległości naszej Ojczyzny”, kończy swój list minister Mariusz Błaszczak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1549228500
~Nowy a jakby obniżyli do 10 lat ile by chętnych było. Nowy - szukaj sobie szczęścia w cywilu. W wojsku nikt takich nie chce jak ty. Jak nie masz powołania tylko roszczenia , to pracuj na budowie lub w przetwórstwie.
EC-B4-95-43
~ja
1549110960
~~Nowy - Żołnierz to zawód jak inny. Jeżeli dla kogoś kryterium pracy w wojsku to obniżony wiek emerytalny, to lepiej się nie stara o przyjęcie do armii. Stanowiska u prywaciarzy czekają za 1600zł praca 8-12 godzin dziennie do 65 roku życia. A zatem.... nie zwlekaj!
80-AB-16-01
~Nowy
1549027620
Jak chcą uatrakcyjnić ten zawód to niech zmniejszą ilość lat jakie trzeba przepracowac do uzyskania emerytury!!! Właśnie podwyższenie z 15 do 25 lat ma wpływ że nie ma chętnych. Ceny poszły w górę to i zarobki musiały pójść. Łaski nikt nie robi ze da więcej zarobić jak ceny idą w górę. Na próbę niech obniżą lata jakie trzeba przepracować do 20 to podejrzewam że nie będzie wakatów. Kwestia do przemyślenia.
40-85-1D-E6

Szpej na miarę potrzeb
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto wojskowego sportu
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kurs z dzwonem
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ogień w podziemiu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO