moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy

Od 2019 roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wzrośnie i wyniesie 5530 zł brutto. Rozporządzenie w sprawie podwyżek na wniosek szefa MON podpisał dziś prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych złożył także podpis pod nowelizacją ustawy o weteranach. Dzięki niej status weterana będą mogli uzyskać również ci, którzy wyjeżdżali na krótkie misje.

– Jest sprawą oczywistą, że żołnierze powinni być jak najlepiej wynagradzani. Nie może być tak, że zarabiają gorzej niż inne służby mundurowe – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

– Dziękuję panu prezydentowi za podpisanie tego rozporządzenia, za to, że pamięta o polskich żołnierzach. Ci, którzy służą Ojczyźnie, powinni być godnie nagradzani. I tak się właśnie dzieje. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski i Polaków – podkreślał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Wyższy mnożnik

Zasady wyliczania wynagrodzeń dla wszystkich służb mundurowych są takie same: mnoży się kwotę bazową, którą co roku rząd określa w ustawie budżetowej, przez określony wskaźnik. Od 2009 roku kwota bazowa – 1523,29 zł – jest stała. Przy wskaźniku 3,20 średnia pensja żołnierzy wynosi obecnie 4874,53 zł.

Od nowego roku wojskowi będą zarabiać więcej. Zgodnie z podpisanym dziś dokumentem wysokość wskaźnika wzrośnie i od stycznia 2019 roku wyniesie 3,63. W praktyce oznacza to także wzrost średniej pensji żołnierzy zawodowych do ponad 5500 zł. Realnie średnia podwyżka wyniesie ok. 550 zł „na rękę”. Wcześniej projekt rozporządzenia, z kontrasygnatą premiera, został zaakceptowany przez szefa MON i ministra finansów.

Rozporządzenie podpisane przez prezydenta nie oznacza jednak końca prac związanych ze wzrostem wynagrodzeń. Teraz bowiem o szczegółowym podziale pieniędzy dla żołnierzy różnych korpusów musi zdecydować minister obrony narodowej. Ustali to w rozporządzeniu MON, które będzie określało stawki wynagrodzeń.

Podwyżki mogą zostać przyznane kwotowo (dla każdego tyle samo) lub procentowo, w zależności od stopnia, korpusu czy stanowiska. – Z naszego punktu widzenia wynagrodzenie powinno być przede wszystkim adekwatne do zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków i ponoszonej odpowiedzialności. Równo nie znaczy sprawiedliwie. Dobrze byłoby, gdyby dzięki podwyżce zwiększyły się różnice wynagrodzeń nie tylko między korpusami, lecz także w ramach nich, zwłaszcza wśród podoficerów – mówi kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. Jaką ostatecznie decyzję podejmie minister Błaszczak, jeszcze nie wiadomo. Pewne jest jednak, że na wyższe uposażenie wojskowi mogą liczyć od początku 2019 roku.

Ostatnie podwyżki dla żołnierzy były wypłacane od styczniu 2017 roku. Średnia podwyżka wyniosła wówczas 380 zł. Szeregowi zawodowi otrzymali 300 zł, a generałowie – 550 zł. Wskaźnik, zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, wzrósł z 2,95 do 3,20.

Zmiany w ustawie o weteranach

W Centrum Weterana prezydent podpisał także nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Projekt, dzięki któremu więcej osób będzie mogło uzyskać status weterana, powstał w Kancelarii Prezydenta.

 

Obecnie status weterana może uzyskać osoba, która brała udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, służyła poza granicami kraju w ramach kontyngentu policyjnego lub Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Służby Ochrony Państwa nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni. Ci, którzy wyjeżdżają na misję często, ale na krótko, nie mogą ubiegać się o wynikające z ustawy uprawnienia. – Zdarzało się, że żołnierz spędzał na działaniach poza granicami kraju dużo więcej dni, ale w krótszych okresach, a jednak nie mógł uzyskać statusu weterana. Stąd nasza nowelizacja – mówił prezydent Andrzej Duda.

Według nowych przepisów wystarczy służyć poza granicami państwa łącznie przez 90 dni. Na zmianach skorzystają m.in. żołnierze sił specjalnych, kierowani do krótkich operacji poza granice kraju. – Dziś żyjemy w wolnym kraju, ale żołnierze bronią naszej wolności poza granicami Polski i za to weteranom i weteranom poszkodowanym należy się szacunek – podkreślał podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

Status weterana ma 19 536 osób, a status weterana poszkodowanego 775 osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/ KPRP, MON; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
 
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Borsuk już na poligonie
Polsko-koreańska debata
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Polska zmiana w zespole NATO
Włoskie Air Policing w Polsce
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy budżet obronny
F-15 przyleciały do Łasku
Ogień z Abramsów
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
„Albatros” pisze swoją historię
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Pioruny w linii
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Nowe okręty dla MW RP
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Borsuk pod lupą 15 Brygady
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
How Much Does Independence Weigh?
Kolejne Rosomaki WEM
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Narada byłych szefów BBN-u
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
BohaterON-y rozdane
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Nowy wymiar sił powietrznych
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Czekamy na FA-50
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina otrzyma Patrioty?
Artyleria na Marsie
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Śladem profesjonalistów
Dodatek za ochronę granicy
W Sejmie o Patriotach
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Pioruny dla Norwegii
Upadek mitu mocarstwa
Nasz szczęśliwy okręt
Muzeum polskiego superbohatera
NATO pozostaje w gotowości
Ryzykowna gra ajatollahów
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Polski duch w Londynie
Zostań szeregowym zawodowym!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO