W 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy ruszyła budowa nowego budynku. Za rozbudowę placówki, z której korzystają nie tylko mieszczańscy miasta i okolic, ale przede wszystkim żołnierze z lokalnego garnizonu, w tym wojskowi z pięciu natowskich jednostek stacjonujących w mieście, zapłaci Ministerstwo Obrony Narodowej.
Obiekt, którego budowę sfinansuje kwotą prawie 70 mln zł Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie miał powierzchnię ponad 3 tys. mkw. i cztery kondygnacje naziemne oraz piwnicę z garażami.
Na parterze mieścić się będą: podstawowa opieka zdrowotna, diagnostyka obrazowa, ortopedia, diagnostyka laboratoryjna oraz stacja dializ. Piętro wyżej znajdą się m.in. gastrologia, kardiologia, stomatologia, chirurgia szczękowa, choroby płuc, alergologia, medycyna pracy, dermatologia, reumatologia, neurologia, poradnia leczenia bólu. Na ostatnim piętrze swoje miejsce znajdą oddziały: ginekologiczny, urologiczny, chirurgii naczyń, kardiochirurgii, otolaryngologii, chirurgii, chirurgii onkologicznej, a także endokrynologia, diabetologia, okulistyka, neurochirurgia oraz blok operacyjny.
Blok operacyjny będzie się składał z czterech sal oraz z sali wybudzeń. Jak wyjaśnia komendant 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, płk dr n. med. Jarosław Marciniak, placówka chce w nowych salach operacyjnych przeprowadzać przede wszystkim tzw. zabiegi jednego dnia. – Jest bardzo dużo zabiegów chirurgicznych, w których pacjent nie musi przebywać w szpitalu dłużej niż jeden dzień, wliczając w to przyjęcie, wizytę na bloku operacyjnym oraz wypisanie do domu. Właśnie na takich zabiegach, jak chociażby usunięcie zaćmy, chcemy się koncentrować w nowym obiekcie – wyjaśnia.
Obecnie lekarze z 10 WSKzP rocznie przeprowadzają około 25 tys. hospitalizacji oraz udzielają ponad 400 tys. porad ambulatoryjnych. Z usług placówki korzystają nie tylko mieszkańcy Bydgoszczy i okolic, ale przede wszystkim żołnierze miejscowego garnizonu, w tym z pięciu natowskich jednostek stacjonujących w mieście – Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC), Grupy Integracyjnej Sił NATO (NFIU), 3 Batalionu Łączności NATO, Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO, a także Zespołu Wsparcia Teleinformatycznego NATO.
Jak podkreśla płk Marciniak, rozbudowa szpitala nie tylko prawie dwukrotnie zwiększy jego możliwości udzielania specjalistycznych porad, ale również znacząco podniesie komfort zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Nowy budynek polikliniki ma zostać oddany do użytku wiosną 2020 roku.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze