Jesteście chlubą Wojska Polskiego – mówił premier Mateusz Morawiecki do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej podczas uroczystości w Warszawie. Data obchodów święta piątego rodzaju sił zbrojnych nawiązuje do powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Terytorialsi otrzymali dziś nową odznakę rozpoznawczą – w jej centralnym miejscu jest symbol Polski Walczącej.
Uroczystości związane ze świętem wojsk obrony terytorialnej odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W obchodach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, żołnierze i funkcjonariusze innych służb.
Szef rządu przypomniał, że święto WOT-u przypada 27 września, kiedy obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. – Naszym przodkom zawdzięczamy wiarę w sens budowy niepodległej Rzeczypospolitej – zaznaczał Mateusz Morawiecki. – Dziś budujemy Polskę mocną swoimi siłami zbrojnymi, ale też silną swoimi sojuszami – podkreślał. Zwracając się do żołnierzy WOT-u, premier mówił: – Widzę, że idziecie drogą naszych wielkich bohaterów. Wiem, jak głęboki jest wasz patriotyzm. Wiem, że jesteście coraz liczniejsi, sprawniejsi i coraz bliżej ludzi. Dziękuję wam za to – podkreślił.
O tym, że wojska obrony terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej i żołnierzy niezłomnych, mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – To właśnie przykład postaw żołnierzy AK w czasie II wojny światowej i później, po formalnym jej zakończeniu, stanowi wzór do naśladowania dla żołnierzy WOT-u i buduje etos ich służby – zauważył minister Błaszczak. Dodał, że wojska obrony terytorialnej to „formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu”.
Film: MON
Szef MON-u przypomniał, że piąty rodzaj sił zbrojnych jest tworzony od niespełna dwóch lat. Jednak przez ten czas powstało już 13 brygad. Docelowo będzie ich 17, a w ich szeregach ma służyć 53 tysiące żołnierzy. – Dziękuję za wasze zaangażowanie i patriotyzm, a także za to, że poświęcacie swój wolny czas, żeby służyć Polsce. Jestem przekonany, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie – mówił szef resortu obrony.
Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, podziękował za wsparcie, które przyczynia się do wzmacniania tego rodzaju sił zbrojnych. – Obiecuję, że młodszy brat, jak o WOT mówi szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak, wkrótce stanie w jednym szyku z żołnierzami wojsk operacyjnych, by bronić Polski – mówił.
Generał zwrócił się do żołnierzy WOT-u. – Pamiętajcie, że nasi ojcowie 79 lat temu zapoczątkowali budowę organizacji, która w ciągu czterech lat, pod lufami niemieckich i sowieckich karabinów, osiągnęła liczebność niemal 400 tysięcy żołnierzy. Wyrazem hołdu dla nich będzie nie tylko szacunek do weteranów, troska o mogiły i pamięć poległych, ale także dopełnienie misji, którą jest budowanie naszej formacji – zaznaczył.
Na placu Piłsudskiego razem z terytorialsami świętowali również kombatanci – weterani walk o niepodległość. – Pamięć o historii decyduje o naszej tożsamości. Naród, który ją traci, przestaje istnieć. Dobrze, że ją kultywujecie – mówił płk Jerzy Majkowski, uczestnik powstania warszawskiego.
Film: WOT
Od dziś, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, dowództwo wojsk obrony terytorialnej będzie miało oznakę rozpoznawczą. W jej centralnym miejscu znajdują się symbol Polski Walczącej, a także wieniec liści laurowych i dębowych, które symbolizują męstwo, odwagę i zwycięstwo.
Podczas dzisiejszej uroczystości gen. Kukuła i gen. bryg. Tomasz Praga, komendant Straży Granicznej, podpisali porozumienie o współpracy obu formacji. Ma ona dotyczyć wspólnych ćwiczeń, ale przede wszystkim współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Chodzi m.in. o wymianę informacji, udzielanie wsparcia technicznego, logistycznego. To pierwsze, ale nie ostatnie porozumienie zawarte przez WOT z podmiotem spoza resortu obrony, który realizuje zadania z zakresu bezpieczeństwa.
Wojska obrony terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP. Został utworzony 1 stycznia 2017 roku. Jego głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności podczas przeciwdziałania klęskom żywiołowym, ich zwalczania oraz prowadzenia akcji ratowniczych, a także wsparcie wojsk operacyjnych.
autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON
komentarze