To już druga edycja konkursu literackiego „Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym”, który organizuje Wojskowy Instytut Wydawniczy z okazji Święta Wojska Polskiego. Napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem godnym naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Na prace czekamy do 6 lipca.
Piętnastego sierpnia obchodzimy najważniejsze święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające Cud nad Wisłą w 1920 roku. To dobra okazja do zastanowienia się nad etosem polskiego żołnierza, wartościami, którymi się on kieruje, zarówno na polu walki, jak i w czasie pokoju. To już druga edycja konkursu literackiego „Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym”, który przygotowaliśmy dla Was z okazji Święta Wojska Polskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, organizujemy go z myślą o studentach cywilnych oraz podchorążych z wyższych szkół wojskowych (Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych).
W pierwszej edycji kapituła konkursu miała twardy orzech do zgryzienia ze względu na liczbę prac i ich wysoki poziom. Dzięki Wam odbyliśmy piękną podróż śladami bohaterów, których wybraliście – m.in. st. sierż. rez. Krzysztofa Pluty „Wira”, gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, rtm. Witolda Pileckiego…
Na uroczystości 95-lecia „Polski Zbrojnej”, w czasie której zwycięzcom konkursu zostały wręczone nagrody, mieliśmy zaszczyt gościć bohatera jednej z prac. Gen. dyw. Janusz Brochwicz-Lewiński był szczęśliwy, że młode pokolenie wciąż o nim pamięta. Wzruszony był również Szymon Rębisz, autor tekstu o „Gryfie”, podchorąży Akademii Marynarki Wojennej, ponieważ mógł uścisnąć dłoń swojego bohatera i z nim porozmawiać.
Nie spodziewaliśmy, że efekty konkursu będą tak znaczące dla laureatów. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że możemy się przyczyniać do budowania Waszego etosu. Jednocześnie talent uczestników konkursu wykorzystaliśmy na łamach „Polski Zbrojnej”. Zatem ta droga może też prowadzić do związania się z nami na dłużej.
Zachęcamy do udziału w konkursie. Napiszcie, kto jest dla Was autorytetem, wzorem do naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Objętość pracy konkursowej nie powinna przekraczać 10 tys. znaków ze spacjami.
Teksty należy przesłać do redakcji „Polski Zbrojnej” do 6 lipca (adres: Wojskowy Instytut Wydawniczy, Aleje Jerozolimskie 97, 00-909 Warszawa lub e-mail: konkurs@zbrojni.pl). W temacie wiadomości elektronicznej lub na kopercie powinna znajdować się adnotacja: Konkurs „Polski Żołnierz – etos i duma”. Każda praca musi być podpisana imieniem i nazwiskiem oraz zawierać adres i numer telefonu uczestnika konkursu, a także nazwę uczelni, kierunek i rok studiów (w wypadku studentów i podchorążych). Teksty bez podanych danych osobowych nie będą brały udziału w konkursie. Muszą one być samodzielne. Nie mogą być wcześniej publikowane (nawet we fragmentach) ani nagrodzone w innych konkursach.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 17 lipca 2017 roku. Nagrodzimy trzy najlepsze utwory literackie, a ten, który zajmie pierwsze miejsce, opublikujemy w sierpniowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”. Wszystkie trzy teksty zostaną zaprezentowane 15 sierpnia na naszej stronie internetowej polska-zbrojna.pl. Laureaci otrzymają pióro „Polski Zbrojnej”, prenumeratę naszego miesięcznika oraz nagrody rzeczowe. Serdecznie zapraszamy do udziału!
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, grafika PZ
komentarze