moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pieniądze za służbę w czasie szczytu NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej organizacji lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Dokument zakłada m.in.: wypłatę pieniędzy mundurowym, którzy między 15 czerwca a 15 lipca będą wykonywali dodatkowe zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas tego międzynarodowego wydarzenia.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących szczytu NATO została uchwalona w marcu tego roku. Przepisy wprowadzono, by wzmocnić bezpieczeństwo uczestników spotkania w stolicy Polski.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację marcowego dokumentu. Jedną z wprowadzonych zmian jest ta, która pozwala na dłuższą służbę mundurowych. Chodzi o policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, a także o żołnierzy zawodowych. – Takie rozwiązanie wynika z potrzeby zapewnienia uczestnikom szczytu NATO bezpieczeństwa oraz utrzymania porządku publicznego. Wymagać to będzie pracy większej liczby funkcjonariuszy – uzasadnia Bartłomiej Misiewcz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, które wnioskowało o zmiany w marcowej ustawie.

Nowelizacja przyznała zryczałtowane świadczenie pieniężne wszystkim mundurowym, którzy przez najbliższy miesiąc – od 15 czerwca do 15 lipca – będą wykonywali zadania w czasie przekraczającym ustawową normę. – W przypadku żołnierzy normą taką jest 48-godzinny tydzień pracy w czteromiesięcznym cyklu rozliczeniowym. Każda przepracowana godzina ponad tę normę będzie płatna – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego.

Stawka zryczałtowanego ekwiwalentu za każdą rozpoczętą godzinę służby równa będzie 1/172 przeciętnego uposażenia żołnierzy zawodowych. To ponad 26 zł. Takie pieniądze będą przysługiwały wojskowym niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska. Zostaną wypłacone do końca listopada 2016 roku.

Pieniądze zamiast czasu wolnego

W codziennych warunkach służby nadgodziny są rekompensowane żołnierzowi zawodowemu dniami wolnymi. Tym razem, zdaniem MON, takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się. Jak uzasadnia Bartłomiej Misiewcz, tuż po szczycie może bowiem powstać sytuacja, w której większość żołnierzy chciałaby odebrać dni wolne. Nieobecność w pracy dużej liczby wojskowych może zaś skutkować niewydolnością kadrową odpowiednich formacji Sił Zbrojnych i wpłynąć niekorzystnie na bezpieczeństwo obywateli. Ma temu zapobiec ekwiwalent pieniężny przyznawany zamiast dni wolnych za nadgodziny.

Koszty tego finansowego rozwiązania na razie trudno oszacować. Głównie dlatego, że nie jest znana ostateczna liczba mundurowych, którzy będą zaangażowani w prace przy organizacji szczytu NATO, ani ile te osoby wypracują nadgodzin.

Nagrania i zakaz zgromadzeń

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy przyznaje też dodatkowe uprawnienia funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu. Będą oni mogli rejestrować obraz i dźwięk w trakcie wszystkich wydarzeń związanych ze szczytem. Nagrany materiał, który nie będzie zawierał dokumentacji popełnienia przestępstwa, ma zostać zniszczony w ciągu 30 dni.

Nowela wprowadza również czasowy zakaz spontanicznych zgromadzeń w Warszawie. Będzie on obowiązywał od północy 7 lipca do 10 lipca do godziny 24.

Specustawa z marca zakłada, że zamówienia na dostawy, usługi oraz prace budowlane związane z organizacją szczytu wyłączone są spod prawa zamówień publicznych. W nowelizacji dodany został zapis, że zamówienia te ma kontrolować Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie. Głównym miejscem obrad będzie Stadion Narodowy. Spotkania będą się także odbywały w Pałacu Prezydenckim, Teatrze Wielkim i Pałacu Prymasowskim.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Wc
1468119360
Czy mundurowy opłaci rachunki służąc każdy ma prawo zostać funkcjonariuszem a może lepiej stać w bramie i liczyć ze państwo przyzna program 500 +
24-8D-B0-29
~GrigS-c
1466583300
Jak widać po komentarzach chcielibyście żeby mundurowi pracowali za darmo..a może jeszcze mają dopłacać za to że pracują?? Tak to co robią to praca...służba bo robią coś czego wy nigdy nie zrobicie..narażają własne życie, wiszą cały czas pod telefonami i na każde wezwanie muszą stawić się w jednostce czy to Policji czy Wojskowej itd. Tracą zdrowie i nie raz życie, zostają nie raz w służbie na nadgodziny bo bydło w tym kraju robi swoje...i za to należą się im w końcu uczciwe pieniądze...i nie mówię o tych pseudo funkcjonariuszach zza biurka...
06-E4-30-A3
~moon
1466419140
Mam 20 lat sluzby i negatywniepodchodze do jakichs wyplat za nadgodziny. W wojsku sie sluzy, odchodzi sie ze sluzby majac specjalne przywileje i to wlasnie przez to ze zolnierz wykonuje ponadnormatywne obowiazki taka emeryture moze uzyskac. Smieszne wydaje mi sie wyliczanie godzin i minut przez mundurowych ktorzy "popracowali" dluzej. Jest szczyt NATO, szczyt dotyczacy obrony, wojska i kto jak nie wojsko0 ma "pracowac" zeby ten szczyt zabezpieczyc? Rozumiem ŚDM, może państwo zapłacić bo nie ma to nic wspolnego z wojskiem ale szczyt i nadgodziny? No nie pasuje mi to wcale. Czyżby dla wojska najważniejsze były "zeszyty pracy poza godzinami służbowymi?" Służąc w wojsku wiele dni poświęciłem kosztem rodziny aby zrealizować zadania stawiane przede mną przez przełożonych i do głowy mi nie przyszło biegać z zeszytem do podpisu że popracowałem dzień dwa czy pięć więcej. Po pierwsze bym sie po prostu wstydzil a po drugie przelozony chyba by mnie wysmial. I takiego wojska nam trzeba a nie lalusi z zeszytami w ręku.
30-BA-8E-9D
~ccc
1466393400
A ja sądziłem, że mundurowi służą Państwu Polskiemu, a nie pracują i mają nadgodziny !
12-5E-83-14

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Więcej hełmów dla żołnierzy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO