moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MSWiA wprowadzi czasowy zakaz noszenia broni

W lipcu i sierpniu przez kilka dni będzie obowiązywać w Warszawie oraz w Małopolsce i na Śląsku czasowy zakaz noszenia broni. Rozporządzenie w tej sprawie wydało MSWiA. Resort chce wyeliminować sytuacje, które mogłyby sprzyjać zakłóceniom porządku podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Zakaz dotyczy również broni pneumatycznej czy miotaczy gazu.

– Jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają, minister ma prawo na mocy ustawy o broni i amunicji wprowadzić zakaz noszenia broni. Może on obowiązywać na obszarze całego państwa lub na określonych terenach – mówi st. asp. Robert Opas z Wydziału Prasowego Biura Komendy Głównej Policji.

Ze względu na zbliżający się szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży taką decyzję wydał szef MSWiA Mariusz Błaszczak. – To wydarzenia o ogromnej wadze, dlatego należy wyeliminować wszelkie sytuacje, które mogłyby sprzyjać zakłóceniom porządku czy zagrożeniom bezpieczeństwa. Decyzja ministra wprowadza czasowy zakaz noszenia wszelkiej broni, o której mowa w ustawie, także w stanie rozładowanym – informuje biuro prasowe ministerstwa. Oznacza to, że nie będzie można mieć przy sobie lub przewozić broni palnej, pneumatycznej, miotaczy gazu obezwładniającego, kusz, paralizatorów czy broni białej.

Rozporządzenie dotyczy terenów Warszawy, gdzie 8 i 9 lipca na szczyt NATO przyjadą przywódcy 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Czasowy zakaz noszenia broni będzie obowiązywał w stolicy przez cały tydzień – od 4 do 10 lipca.

Nieco dłużej, bo 13 dni będzie obowiązywał zakaz noszenia broni na terenie Małopolski i Śląska. Tu ograniczenie jest związane z wizytą papieża Franciszka oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Choć będą one trwać od 26 do 31 lipca, zakaz wprowadzono od 20 lipca do 1 sierpnia. Terminy te wynikają z faktu, że „ uczestnicy poszczególnych spotkań mogą przyjeżdżać przed planowanymi uroczystościami oraz odjeżdżać w następnych dniach po ich zakończeniu” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Co grozi za złamanie zakazu? – Przepisy w takim przypadku mówią o odpowiedzialności za wykroczenie. Każdego, kto naruszy zakaz wprowadzony przez ministra, czeka kara aresztu albo grzywny. Będzie też musiał ponieść ewentualne konsekwencje administracyjno-prawne – dodaje st. asp. Opas. Oznacza to, że taka osoba musi się liczyć z cofnięciem pozwolenia na broń.

Z danych komend wojewódzkich policji oraz komendy stołecznej wynika, że rozporządzenie o czasowym zakazie noszenia broni dotyczy około 48,5 tysiąca osób. Przepisami nie są objęci m.in. żołnierze, policjanci, celnicy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR-u, Straży Granicznej i Służby Więziennej.

Zakaz noszenia broni wprowadzano m.in. podczas Europejskiego Szczytu Gospodarczego w Warszawie w 2004 roku, w czasie wizyt papieskich, a także w związku z uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej w kwietniu 2010 roku. W tym ostatnim przypadku przepisy objęły Warszawę i Kraków.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Mavoy
1467900900
To jest wielkie nieporozumienie! Naród Polski jest ROZBROJONY! Broń palna posiadają służby cywilne i wojskowe oraz chyba część firm ochroniarskich. Reszta to PZŁ. No to trzeba będzie rozbroic przynajmniej ochroniarzy i PZŁ. Reszta narodu jak dziady, bezbronne.
B2-E6-EB-99
~K94pl
1466355900
Dokładnie, całkowicie zgadzam się z Rarar, w Polsce mamy bardzo restrykcyjne prawo co do broni, ale co z tego skoro i tak się takie rozporządzenia wprowadza. Z całym szacunkiem ale to się skończy tak jak w tym barze dla gejow w USA. Zamachowiec nie uderzył tam bo miał do baru blisko tylko prawo stanowe w miejscach gdzie się podaje alkohol zabrania posiadać broń więc wiedział, ze będzie jedynym uzbrojonym na sali. A teraz proszę, jasne dajmy jeszcze więcej przesłanek ze przeciętny obywatel jest bezbronny w obliczu zagrożenia. Świetna decyzja.
72-10-09-C1
~Rarar
1466090100
To jest przykład absurdu myślowego, którego nie powstydziła by się Unia. Gdy jest potencjalne ryzyko zagrożenia terrorystycznego ze strony przestępców to właśnie wtedy uczciwym obywatelom, którym wydano broń po zweryfikowaniu przez policję, nie wolno jej nosić!!! To tak jak by w czasie suszy zakazać wożenia gaśnicy! Jeśli w czasie ŚDM terrorysta otworzy ogień do ludzi to możemy być pewni, że dojdzie do masakrym bo nikt nie będzie miał broni, z wyjątkiem oczywiście terrorystów. No chyba, że pan minister uważa, że terroryści właśnie zrezygnują z ataku pod wpływem rozporządzenie! Przerażający stan umysłu rzekomej prawicy. To jest tylko zachęta do ataku.
BD-5F-09-74

Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO