moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ponad 300 miejsc na kursach dla przyszłych oficerów

Niemal dwa razy więcej osób niż w tym roku będzie mogło wziąć udział w kursach oficerskich zaplanowanych na 2016 rok. Oferta skierowana jest do podoficerów, szeregowych oraz cywili. Na najlepszych czekają 334 miejsca na specjalnościach m.in. pancernej, saperskiej, medycznej czy rozpoznawczej. Szkolenia dla przyszłych podporuczników będą prowadzić dwie uczelnie: wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz dęblińska Szkoła Orląt.

Limit miejsc na kursach oficerskich każdego roku określa minister obrony narodowej. Zgodnie z wydaną właśnie decyzją szefa MON w przyszłym roku w takich kursach będą mogły wziąć udział 334 osoby. To niemal dwa razy więcej niż w tym roku, gdy miejsc było 172. – Wzrost limitu wynika z potrzeb kadrowych – tłumaczy płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. Kursy będą prowadzić dwie Wyższe Szkoły Oficerskie: Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. Przy czym ta pierwsza przeszkoli 320 kandydatów na oficerów.

Miejsca dla żołnierzy

Oferta skierowana jest zarówno do wojskowych, jak i cywili, jednak najwięcej miejsc przygotowano dla podoficerów. We wrocławskiej uczelni kursy rozpocznie 270 z nich. W zależności od wybranej specjalności będą się kształcić przez trzy, sześć albo osiem i pół miesiąca. – Najkrótsze szkolenie przeznaczone jest dla przyszłych oficerów: lekarzy, weterynarzy, psychologów, farmaceutów czy kapelanów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Z kolei półroczne kursy będą prowadzone na kierunkach m.in. pancerno-zmechanizowanym (84 miejsca), rozpoznania (34), rakietowym i artylerii (17), eksploatacji systemów informatycznych (15) czy saperskim (11 osób). 14 miejsc czeka też na półrocznym kursie w Szkole Orląt w Dęblinie. Szkolenie będzie dotyczyć przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Gwiazdki dla szeregowych i cywili

Szansę na oficerskie gwiazdki będzie też miało 15 szeregowych zawodowych. Ich szkolenie we wrocławskiej uczelni potrwa rok. Zgodnie z zapowiedziami resort obrony narodowej nie zwiększył limitu na tym pilotażowym kursie dla żołnierzy najmłodszego korpusu. Płk Jacek Sońta tłumaczy, że do korpusu oficerskiego wstępować będą przede wszystkim absolwenci pięcioletnich studiów w uczelniach wojskowych. Dla szeregowych natomiast główną drogą awansu pozostanie ukończenie półrocznego kursu i przejście do korpusu podoficerskiego. – Jako podoficerowie będą mogli ubiegać się o skierowanie na studium oficerskie – przyznaje płk Sońta.

Na gwiazdki podporucznika szansę będą też miały osoby z cywila. Ich szkolenie będzie prowadziła wrocławska uczelnia. – Na 8,5-miesięcznym studium będzie się szkolić 11 przyszłych oficerów: prawników, finansistów oraz członków orkiestr i zespołów estradowych – wylicza mjr Szczepański.

Dla cywili przewidziano też kilka miejsc na trzymiesięcznym kursie (m.in. lekarze, farmaceuci, psycholodzy, teolodzy) oraz dziewięć miejsc na rocznym szkoleniu w specjalności geograficznej.

Wymagania stawiane przed kandydatami

Od kandydatów wymaga się przede wszystkim wyższego wykształcenia zgodnego z danym kierunkiem szkolenia. – Wszyscy muszą też przejść testy z języka angielskiego oraz sprawności fizycznej. Ten ostatni żołnierze będą zdawać według norm, jakie obowiązują ich na rocznym egzaminie z wychowania fizycznego – mówi mjr Szczepański. Odbędzie się też rozmowa kwalifikacyjna. O ile w przypadku cywili będą brane pod uwagę głównie kwalifikacje zawodowe, o tyle u żołnierzy będą się jeszcze liczyć dodatkowe kryteria, np. staż służby, doświadczenie wojskowe i opinia przełożonych.

Wnioski o przyjęcie na kursy są składane do dyrektora Departamentu Kadr MON, przy czym żołnierze robią to bezpośrednio, natomiast cywile wysyłają dokumenty za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień. W przypadku kursów półrocznych żołnierze muszą złożyć dokumenty do 30 listopada tego roku. Więcej czasu mają kandydaci na półroczne szkolenie dla podoficerów (do 20 stycznia 2016 roku) oraz roczne dla szeregowych (do 15 maja przyszłego roku).

Podobne terminy obowiązują cywilnych kandydatów – do 26 października tego roku wnioski składają chętni na 8,5-miesięczne szkolenie, do 20 stycznia 2016 roku – na szkolenie 3-miesięczne a do 15 maja 2016 roku – na roczne. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1445854200
Piękna książeczka. Warto mieć. Szacunek.
FF-6C-B3-6A

V Korpus z nowym dowódcą
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO