moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie z żołnierzami US Army

Ćwiczenia „Airborne Detachment – 15” są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami dwóch armii. Nie tylko na poziomie dowódców i sztabów, lecz także między żołnierzami. Nawet na tym najniższym szczeblu wojskowej hierarchii nie obawiam się trudności w komunikacji między Amerykanami a Polakami. Znajomość języka angielskiego jest w naszym kraju już powszechna, a procedury wojskowe bardzo podobne. Zresztą już wielokrotnie przekonałem się, że najlepszym i najbardziej międzynarodowym językiem są umiejętności, a tych przecież moim żołnierzom ani Amerykanom nie brakuje – pisze gen. bryg. Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Zasadniczym celem ćwiczeń „Airborne Detachment – 15” w Nowej Dębie jest doskonalenie sojuszniczej współpracy w zakresie prowadzenia działań przez wojska powietrznodesantowe NATO na współczesnym polu walki. Dla 6 Brygady Powietrznodesantowej jest to także ważny etap dalszej budowy interoperacyjności i sprawdzenia kompatybilności z armią, która jest niewątpliwie jedną z najlepszych na świecie.

Takie ćwiczenia to nasz obowiązek – jesteśmy przecież w siłach, które Polska skierowała do Sił Sojuszniczych. To między innymi dlatego spadochroniarze od wielu lat współpracują z licznymi jednostkami powietrznodesantowymi państw NATO. Nasza współpraca z amerykańską 173 Powietrznodesantową Brygadową Grupą Bojową Piechoty, której żołnierze właśnie zameldowali się w Nowej Dębie, trwa od ponad 12 lat. Tym razem oprócz nich przyjechali także kawalerzyści z 2 Regimentu, wyposażeni w kołowe transportery opancerzone Stryker. Dla nas stanowi to okazję nie tylko do dopracowania procedur podczas prowadzenia wspólnych operacji powietrznodesantowych, lecz także do doskonalenia współdziałania z jednostkami zmotoryzowanymi, na których korzyść przecież wykonujemy nasze zadania.

Rozpoczęte właśnie trzymiesięczne szkolenie jest kontynuacją zeszłorocznego, trwającego ponad pół roku podobnego zgrupowania z jednostkami armii amerykańskiej, kanadyjskiej i brytyjskiej. Podczas szkolenia będziemy starali się poszukiwać jeszcze bardziej wydajnych i efektywnych dróg organizacji działań bojowych, a integracja pododdziałów polskich i amerykańskich to z pewnością kolejny znaczący krok w tym kierunku. Wysokiej zdolności do sprostania nowym wyzwaniom wymaga od nas przecież także zmieniające się środowisko bezpieczeństwa naszego kraju.

Szkolenie w Nowej Dębie jest dla nas ważnym etapem przygotowań do kolejnego wyzwania, jakim w tym roku jest dla 6 Brygady Powietrznodesantowej udział w największych od wielu lat ćwiczeniach wojsk powietrznodesantowych państw NATO pod kryptonimem „Swift Response – 15”. Wezmą w nich udział żołnierze z dziesięciu państw, w tym prawie 350 polskich spadochroniarzy, a towarzysząca im operacja lotnicza będzie jedną z największych w tym roku w Europie. Już sama skala tego szkolenia pokazuje, jak istotnym elementem NATO są jednostki powietrznodesantowe zdolne do szybkiego przerzutu w dowolne miejsce zgodnie z potrzebami militarnej operacji.

Ćwiczenia „Airborne Detachment – 15” stanowią także doskonałą okazję do wymiany doświadczeń między przedstawicielami dwóch armii. Nie tylko na poziomie dowódców i sztabów, lecz także między żołnierzami. Nawet na tym najniższym szczeblu wojskowej hierarchii nie obawiam się trudności w komunikacji między Amerykanami a Polakami. Znajomość języka angielskiego jest w naszym kraju już powszechna, a procedury wojskowe bardzo podobne. Zresztą już wielokrotnie przekonałem się, że najlepszym i najbardziej międzynarodowym językiem są umiejętności, a tych przecież ani moim żołnierzom, ani Amerykanom nie brakuje.

Jestem przekonany, że wszyscy uczestnicy szkolenia „Airborne Detachment – 15” wyniosą z niego nowe doświadczenia i umiejętności, dzięki którym będą mogli stać się jeszcze lepszymi żołnierzami, a złożone z nich pododdziały będą jeszcze bardziej skuteczne w działaniu w każdej sytuacji, z jaką możemy się spotkać na współczesnym polu walki.

gen. bryg. Adam Joks
dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO