moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kto może mieszkać z żołnierzem w internacie?

Możliwość korzystania z internatu przez bliskich żołnierza oraz przydzielenie miejsca w internacie dla wojskowych samotnie wychowujących dzieci – to propozycje zmian dotyczących zakwaterowania żołnierzy, które znalazły się w projekcie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.

W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy o połączeniu Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Proponowane przez rząd zmiany odnoszą się także do ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych.

Projekt wprowadza zmiany dotyczące mieszkania w internacie członków rodziny żołnierza. – Obecnie żona, która odwiedza męża, nie może się u niego zatrzymać. Po zmianie przepisów dyrektor regionalnego oddziału Agencji będzie mógł wyrazić zgodę na jej pobyt czasowy w internacie – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. To właśnie Konwent zaproponował wprowadzenie korzystnych dla żołnierzy zmian. – Rozwiązanie będzie dotyczyć jedynie najbliższych członków rodziny żołnierza, czyli na przykład żony czy dziecka – dodaje płk Babuśka.

Pobyt bliskich w internacie ma być płatny oraz ograniczony do siedmiu dni w miesiącu. W przypadku gdy wojskowy korzysta z darmowego miejsca w internacie na podstawie skierowania, wówczas jego najbliżsi zapłacą połowę kosztów.

Nowością jest także zapis dotyczący żołnierzy zawodowych wychowujących dzieci m.in. niepełnosprawne, czy te, które nie ukończyły 18 lat. Jeśli wojskowi nie mają przydzielonego mieszkania, będzie im oraz ich dzieciom przysługiwać miejsce w internacie. Pobyt żołnierza będzie nieodpłatny, jednak za dziecko trzeba będzie zapłacić pełną stawkę.

Zakwaterowanie w internacie lub kwaterze internatowej (lokal mieszkalny przeznaczony na zakwaterowanie internatowe) przysługuje nieodpłatnie żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom pełniącym okresową służbę wojskową. Odpłatnie z takiego zakwaterowania mogą korzystać m.in. ci, którzy wcześniej otrzymali ekwiwalent w zamian za rezygnację z kwatery, odprawę mieszkaniową lub wykupili lokal z zasobów Agencji.

Normy powierzchni użytkowej podstawowej miejsca w internacie lub kwaterze internatowej przysługują żołnierzom zawodowym w zależności od korpusu osobowego. Od 15 do 20 mkw przysługuje żołnierzom od stopnia majora do stopnia pułkownika, od 12 do 18 mkw – od podporucznika do kapitana, od 10 do 15 – od stopnia młodszego chorążego do starszego chorążego sztabowego. Szeregowi i starsi szeregowi mogą otrzymać pokój w internacie o powierzchni od 7 do 10 mkw. Na wniosek żołnierza dyrektor oddziału regionalnego może przydzielić miejsce o większej powierzchni użytkowej. W takiej jednak sytuacji żołnierz jest zobowiązany płacić za dodatkową powierzchnię.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wojskowa Agencja Mieszkaniowa

dodaj komentarz

komentarze


USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
 
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Double Eagle – podwodny tropiciel
Zwycięstwo mordercy
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Rodzina na wagę złota
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Sport kształtuje mentalność
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Rex Bolizlavus
Pierwsza misja Gripenów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pracowity dyżur Typhoonów
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Medycyna na morzu
Viva Polaki! Viva liberatori!
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Pilecki ucieka z Auschwitz
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Więcej polskiego trotylu dla USA
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Debiut polskiego AW149
Podniebne wsparcie sojuszników
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Kolejowy sabotaż udaremniony
Wielka lekcja
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Poznać rakietowego Homara
Wielkie czyszczenie poligonów
Składy wysokiego ryzyka
Podniebny Pegaz
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Strażnik nieba
„Pułaski” na Atlantyku
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Powstaje armia dronów
Więcej na mieszkanie za granicą
Razem w walce ze skażeniami
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Zatopiony problem
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
W Ełku wykuwają charaktery
Polskie F-16 w służbie NATO
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Wyrok za tragiczny wypadek
Trzy dekady DGW
Spokojnych świąt na granicy!
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO