Z 21 medalami wrócili żołnierze z zakończonych wczoraj mistrzostw Polski w zapasach i judo. Zapaśnicy wywalczyli 11 krążków – osiem złotych, dwa srebrne i brązowy. Z kolei judocy zdobyli pięć złotych medali, trzy srebrne i dwa brązowe. Zapaśnicy walczyli o tytuły Zgierzu, a judocy w Kielcach.
Medaliści
MP w zapasach, kobiety:
złote – st. szer. Iwona Matkowska, szer. Katarzyna Krawczyk, st. szer. Monika Michalik i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus.
MP w zapasach, styl wolny:
złote – szer. Krystian Brzozowski i st. szer. Radosław Baran; srebrny – szer. Radosław Marcinkiewicz; brązowy – szer. Rafał Statkiewicz.
MP w zapasach, styl klasyczny:
złote – kpr. Damian Janikowski i st. szer. Łukasz Banak; srebrny – szer. Przemysław Kraczkowski.
MP w judo, kobiety:
złote – st. mar. Daria Pogorzelec, szer. rez. Arleta Podolak i szer. rez. Agata Ozdoba; srebrne – st. mar. Kinga Kubicka i szer. rez. Karolina Tałach.
MP w judo, mężczyźni:
złote – szer. Jakub Wójcik i szer. rez. Damian Szwarnowiecki; srebrny – st. szer. Łukasz Błach; brązowe – kpr. Kacper Larem (indywidualnie i drużynowo).
W rywalizacji kobiet w zapasach w czterech z ośmiu kategorii wagowych złote medale wywalczyły reprezentantki poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. St. szer. Iwona Matkowska triumfowała w kategorii do 48 kg (na co dzień trenuje w Wojskowym Klubie Sportowym Grunwald Poznań). Tytuły mistrzowskie zdobyły również: szer. Katarzyna Krawczyk – kat. 53 kg (Cement Gryf Chełm), st. szer. Monika Michalik – kat. 63 kg i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus – kat. 69 kg (obie WKS Grunwald Poznań).
– Reprezentantki Wojskowego Zespołu Sportowego były bezkonkurencyjne w swoich kategoriach. Znacznie przewyższają klasą konkurentki i w perspektywie walki o przepustki na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro są liderkami w naszej narodowej reprezentacji – mówi chor. Piotr Krajewski, szkoleniowiec z poznańskiego WZS. – Cieszę się, że w Zgierzu w kategoriach 53, 55 oraz 58 i 60 kg była tolerancja wagowa dwóch kilogramów. Dziewczyny nie musiały zbijać wagi. Teraz spokojnie przygotowujemy się do czerwcowych I Igrzysk Europejskich w Baku i wrześniowych mistrzostw świata w Las Vegas – dodaje chorąży.
Oprócz kobiet w Zgierzu walczyli też o medale zapaśnicy specjalizujący się w walkach w stylu wolnym i klasycznym. W rywalizacji „wolniaków” żołnierze z poznańskiego WZS wywalczyli cztery medale. Na najwyższym stopniu podium stanęli: szer. Krystian Brzozowski (kategoria 74 kg, na co dzień trenuje w klubie Orzeł Namysłów) i st. szer. Radosław Baran (97 kg, WKS Grunwald Poznań). Natomiast srebro wywalczył szer. Radosław Marcinkiewicz (97 kg, Orzeł Namysłów), a brąz szer. Rafał Statkiewicz (65 kg, WKS Grunwald Poznań).
W czempionacie „klasyków” trzy medale zdobyli zapaśnicy z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Złote medale wywalczyli kpr. Damian Janikowski w kategorii 85 kg i st. szer. Łukasz Banak w kat. 130 kg, a srebrny szer. Przemysław Kraczkowski w kat. 71 kg. – Jestem zadowolony z postawy medalistów. Potwierdzili dobre przygotowanie do sezonu. Natomiast nieco zmartwili mnie trzej zawodnicy, którzy również powinni stanąć na podium – mówi st. chor. sztab. Józef Tracz, trener wrocławskich zapaśników. – Piąte miejsca zajęli szer. Michał Tracz i szer. Dawid Kareciński, a 12. szer. Dawid Klimek. Zawodnicy i trenerzy muszą wyciągnąć wnioski z nieudanego startu w Zgierzu – dodaje szkoleniowiec.
W 59. Mistrzostwach Polski w Judo, które odbyły się w Kielcach, żołnierze wywalczyli 10 krążków. W rywalizacji kobiet złote medale zdobyły: st. mar. Daria Pogorzelec z gdyńskiego WZS (kategoria 78 kg, klub – Wybrzeże Gdańsk), szer. rez. Arleta Podolak (57 kg, Czarni Bytom) i szer. rez. Agata Ozdoba (63 kg, KS AZS AWF Wrocław) – obie niebawem zostaną wcielone do wrocławskiego WZS. Natomiast tytuł wicemistrzowski wywalczyły: st. mar. Kinga Kubicka (48 kg, WKS Flota Gdynia) i szer. rez. Karolina Tałach (63 kg, Wybrzeże Gdańsk). Kubicka jest żołnierzem w gdyńskim WZS, a Tałach dwa tygodnie przed mistrzostwami zakończyła wojskowe ćwiczenia rotacyjne żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych i oczekuje na wcielenie do WZS Gdynia.
– Szkoda, że kontuzja ręki przeszkodziła Kindze Kubickiej w finałowej walce o złoty medal. Ale i tak cieszę się z postawy naszych reprezentantek – mówi kmdr por. Paweł Łępa, szef gdyńskiego WZS.
Natomiast w rywalizacji judoków żołnierze wywalczyli pięć medali. Na najwyższym stopniu podium stanęli szer. Jakub Wójcik (100 kg, KS AZS AWF Wrocław) i szer. rez. Damian Szwarnowiecki (73 kg, Gwardia Wrocław). Srebro wywalczył st. szer. Łukasz Błach (81 kg, WKS Śląsk Wrocław), a dwa brązowe krążki – indywidualnie i drużynowo – kpr. Kacper Larem (100 kg, Gwardia Warszawa). Poza Szwarnowieckim, który oczekuje na wcielenie do WZS Wrocław, wszyscy medaliści są zawodnikami wrocławskiego WZS.
– Niewiele brakowało, aby w finale 100 kg doszło do pojedynku żołnierzy. Niestety, Kacper Larem przegrał półfinałową walkę. Na szczęście w pojedynku o brąz walczył już lepiej i wywalczył miejsce na podium – relacjonuje st. sierż. Mirosław Wolszczak, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w judo. – Teraz najważniejsze są dla nas kwalifikacje na igrzyska w Rio i wojskowe igrzyska w Korei. Za kilka dni kilkoro żołnierzy walczyć będzie o punkty do rankingu olimpijskiego na zawodach w Zagrzebiu – dodaje szkoleniowiec.
autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego
komentarze