moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Album o dziejach Sztabu Generalnego

Setki dokumentów i zdjęć z 1939 roku, wiele z nich dotąd niepublikowanych, zawiera książka poświęcona działaniom Sztabu Naczelnego Wodza w kampanii wrześniowej. – Dokumentuje krótki, ale heroiczny okres naszej historii – podkreślali autorzy albumu, który wydano w 95. rocznicę ustanowienia Sztabu Generalnego.


„Sztab Naczelnego Wodza w kampanii wrześniowej. Dokumenty i relacje” jest najnowszą publikacją Centralnego Archiwum Wojskowego. – Największym jej atutem jest charakter źródłowy – uważa płk Leszek Laszczak, szef Biura Koordynacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który wziął udział w spotkaniu w Muzeum Wojska Polskiego.

Na 360 stronach znajdują się zdjęcia i dokumenty operacyjne Sztabu Naczelnego Wodza z kampanii wrześniowej oraz wewnętrzne rozkazy tej instytucji, wiele z nich dotąd niepublikowanych.

– Praca nad książką trwała blisko rok, a najtrudniejsza była selekcja bogatych materiałów archiwalnych – opowiadał dr Andrzej Czesław Żak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego, jeden z autorów publikacji.

Podkreślał, że książka powstała dzięki współpracy z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. – W Centralnym Archiwum nie mamy wiele materiałów z lat 1939–1945, dlatego zwróciliśmy się o wsparcie do londyńskiego instytutu, który przechowuje dokumenty dotyczące kampanii wrześniowej oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – wyjaśniał dyrektor Żak.

Dzięki historykom z Londynu w albumie znajdziemy reprodukcje meldunków i rozkazów Sztabu Głównego polskiej armii od 1935 roku do wybuchu wojny. A także materiały z września 1939 roku po przekształceniu instytucji w Sztab Naczelnego Wodza. Publikację uzupełnia kilkanaście relacji i wspomnień oficerów sztabu.

Dr Andrzej Czesław Żak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego, jeden z autorów publikacji.

Do wydawnictwa dołączona jest płyta CD zawierająca trzy wojskowe mapy z końca sierpnia i września 1939 roku. – To prawdziwa perełka kartografii wojennej – podkreślał dr Andrzej Suchcitz, kierownik londyńskiego archiwum. Natomiast dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, dodał, że zaletą wydawnictwa jest nie tylko jego treść, ale też piękna oprawa graficzna.

Książka skierowana jest głównie do oficerów oraz historyków. – Opublikowane dokumenty pozwalają czytelnikowi wyrobić sobie zdanie o pracy sztabu w czasie przygotowań obronnych oraz opracowywania nowego systemu mobilizacji, jak również w okresie walk we wrześniu 1939 roku – mówił drugi autor albumu dr Andrzej Wesołowski, zastępca dyrektora Centralnego Archiwum.

We wstępie do książki generał broni Mieczysław Gocuł, szef SG WP, napisał, że dzięki zebranemu materiałowi można zrozumieć, w jak złożonych warunkach przyszło działać oficerom Sztabu Głównego w niespełna 20 lat po odtworzeniu struktur państwowych i wojskowych.

Publikacja na dniach będzie rozsyłana do bibliotek w całym kraju, głównie wojskowych. − Ponieważ jednak może też zainteresować osoby pasjonujące się historią obronności, intencją Sztabu Generalnego jest, aby materiały w niej zawarte były dostępne w bibliotekach elektronicznych, m.in. na stronie Centralnego Archiwum Wojskowego, czy Centralnej Biblioteki Wojskowej – obiecał płk Laszczak.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy wyjątkową atrakcję. Monografię historyczną „Sztab Naczelnego Wodza w kampanii wrześniowej. Dokumenty i relacje” możecie wygrać w konkursie, jaki zorganizowaliśmy z okazji 95. rocznicy ustanowienia SG WP. Zapraszamy do udziału w teście wiedzy o Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
WAM wraca po latach
By Polska była bezpieczna
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Przysięga w Limanowej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO