moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kontra pandemia

Wspierają personel placówek medycznych, pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli koronawirusa, a także oddają krew i osocze. Dziś żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Poinformował również, że przed nimi nowe zadania. – Wojsko Polskie będzie pomagać tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja – zapewnił.

O tym, jak Wojsko Polskie zaangażowało się w walkę z pandemią, mówił dziś w sejmie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Przypomniał, że żołnierze zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej są zaangażowani w działania antycovidowe na terenie kraju od marca. – Obecnie każdego dnia około 10 tys. żołnierzy walczy z pandemią, a kolejne 10 tys. pozostaje w gotowości do podjęcia tych działań – zaznaczył. Wyjaśnił, że wojsko pomaga przy budowie szpitali tymczasowych, wspiera personel placówek medycznych oraz pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, a także pobiera wymazy od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa.

 

REKLAMA

Tylko wczoraj do działań przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii zostało skierowanych 6496 wojskowych, przy czym 3247 z nich służy w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 48 – w Inspektoracie Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych, 174 – w Dowództwie Garnizonu Warszawa, 2779 – w WOT, natomiast 248 to podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Najwięcej, bo ponad 3200 żołnierzy pomagało personelowi i pracownikom szpitali oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojskowi pobierali próbki do badań od potencjalnych nosicieli wirusa w 263 przyszpitalnych punktach pobrań oraz 12 typu „drive&thru” (żołnierze pobrali wczoraj 9357 próbek, co stanowi 30% wszystkich wymazów pobranych w Polsce). Wspólnie z policjantami kontrolowali osoby poddane kwarantannie, a także pomagali podopiecznym domów pomocy społecznej.

Prawie 700 żołnierzy skierowała do antycovidowych działań 18 Dywizja Zmechanizowana. – Żołnierze z Żelaznej Dywizji wspierają personel niemal stu placówek ochrony zdrowia, w których odpowiadają za triaż pacjentów oraz wykonują prace administracyjne czy logistyczne – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. – Utrzymujemy także w gotowości grupy dezynfekcyjne, które zajmują się odkażaniem pomieszczeń i sprzętu oraz karetek, w których przebywały osoby chore na COVID-19. W gotowości jest również 14 zespołów interwencji kryzysowych, które w razie konieczności zajmą się transportem nosicieli wirusa do miejsca izolacji.

Wojskowi z 18 DZ, którzy chorowali na COVID-19, odpowiedzieli na apel ministra obrony narodowej i regularnie zgłaszają się do centrów krwiodawstwa, gdzie oddają osocze. Jako pierwszy na ten krok zdecydował się gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji. – W naszej dywizji nie trzeba nikogo zachęcać, aby poddał się tej procedurze. Zdajemy sobie sprawę, jakie to ważne. Jeden z żołnierzy, którzy służą w Siedlcach, bardzo ciężko przechodził COVID-19 i przyznał, że poczuł się lepiej dopiero wtedy, kiedy otrzymał osocze – mówi mjr Lipczyński. W centrach krwiodawstwa stawili się między innymi pancerniacy z Wesołej. – W 1 Brygadzie Pancernej już kilka razy zorganizowaliśmy takie akcje. Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze co tydzień, dlatego przed nami kolejne związane z tym przedsięwzięcia – zaznacza ppor. Jacek Piotrowski, rzecznik 1 BPanc.

Minister Błaszczak poinformował w środę posłów, że od marca do połowy grudnia żołnierze oddali łącznie ponad 11 tys. l krwi, a dwustu ozdrowieńców w mundurach – osocze.

Ale to nie wszystko. Szef MON mówił także, że wkrótce wojskowi otrzymają kolejne zadania. Między 21 a 24 grudnia terytorialsi, w ramach Akcji „Łączymy na Święta”, zorganizują wideopołączenia, za pośrednictwem których pacjenci szpitali czy podopieczni DPS-ów będą mogli porozmawiać z bliskimi. Wojsko Polskie wkrótce ma się zaangażować w realizację Narodowego Programu Szczepień. Żołnierze utworzą mobilne zespoły szczepień, będą także odpowiedzialni za dystrybucję szczepionek. Do programu zostało zakwalifikowanych 13 wojskowych szpitali.

– Przez ostatnie miesiące żołnierze udowodnili, że na ich pomoc zawsze można liczyć. Są w stanie dostosować się do każdych okoliczności i wspierać innych niemal w każdym obszarze funkcjonowania państwa. Chciałbym podziękować im za tytaniczną pracę, jaką wykonują każdego dnia – mówił minister Błaszczak. – Wojsko Polskie będzie pomagać tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, 5 bsp, CSWL, 16 bsap, grafika: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Mężny duch dla ratowników
 
Kuźnie oficerskich kadr
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nowy zarząd PGZ
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Mistrzowskie zagranie przegranych
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Skok na wyższy poziom
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Siły powietrzne czekają na F-35
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Rumuński „Scorpion Spring”
Ukraiński kurs na Zachód
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Kolejne Herculesy dla wojska
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Łask czeka na myśliwce V generacji
Złoto ustrzelone w Indiach
Polska stawia na fregaty Miecznik
Rosomaki na okrętach
Jak wojsko walczy z pandemią
Opiniowanie po nowemu
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Udany weekend żołnierzy
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Kierunek: certyfikacja
Nowy karabin z Tarnowa
„Wolverine Strike” odpiera atak
Sto sekund do zagłady
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Kurs na dyplomację
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Sportowy jubileusz
Pierwsze kroki na linie
Course on Diplomacy
Jedyna taka brygada
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Afganistan. Czas wracać do domu
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Łączenie dwóch światów
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Test na flance
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ogień z trzech poligonów
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Nowe książeczki wojskowe
Leopardy w natarciu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO