moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi oddają osocze

Kilkunastu specjalsów z gliwickiej jednostki Agat odwiedziło wczoraj centrum krwiodawstwa w Katowicach. Żołnierze, którzy wyzdrowieli po zakażeniu koronawirusem, oddali osocze. Chcą w ten sposób wspomóc leczenie tych, którzy nadal walczą z chorobą. – To nic nie boli i nic nie kosztuje. Cieszę się, że moja krew pomoże komuś pokonać COVID-19 – mówi Jarek z JW Agat.

Żołnierze Jednostki Wojskowej Agat angażują się w walkę z pandemią od wielu miesięcy i pomagają m.in. w szpitalach na terenie województwa śląskiego. Ale wielu z nich także przeszło chorobę. – Znaczna część żołnierzy naszej jednostki COVID-19 ma już za sobą. To młodzi, wysportowani ludzie i zakażenie przeszli bezobjawowo – mówi mjr Mariusz Łapeta, rzecznik gliwickiej jednostki. Specjalsi odpowiedzieli na apel ministra obrony Mariusza Błaszczaka i przyłączyli się do akcji „Pokonałeś koronawirusa – oddaj osocze”. Do udziału w kampanii na początku listopada, oprócz szefa MON-u, zachęcał także dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika. Obaj chorowali na COVID-19.

Kilkunastu komandosów odwiedziło wczoraj katowickie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Chcemy oddawać osocze, bo wiemy, że zawarte w nim przeciwciała pomagają skuteczniej walczyć z wirusem pacjentom z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami – podkreśla mjr Łapeta. Jednym z dawców był Jarek, który zakażenie koronawirusem przeszedł dwa miesiące temu. – Oddałem osocze z poczucia obowiązku. Nie wahałem się, bo wiem, że w ten sposób mogę pomóc ciężko chorym – opowiada żołnierz. – To nic nie kosztuje, nic nie boli i trwa zaledwie 30 minut. Mam nadzieję, że inni ozdrowieńcy, którzy nie mają przeciwskazań zdrowotnych, także podzielą się krwią – dodaje komandos.
Jak informuje rzecznik prasowy JW Agat, do końca grudnia jeszcze kolejnych kilkunastu żołnierzy odda osocze. Krwiodawstwo to niejedyny wkład specjalsów z Gliwic w walkę z pandemią. Kilkudziesięciu żołnierzy każdego dnia bierze udział w różnego rodzaju działaniach. Komandosi wspierają medyków na terenie Śląska, pobierają wymazy w kierunku SARS-CoV-2, współpracują z policją i pomagają w stacjach sanepidu. Od kilku tygodni uczestniczą też w budowie tymczasowego szpitala w Katowicach. Przygotowują tam m.in. miejsca do przyjęcia chorych oraz zajmują się rozlokowaniem sprzętu medycznego.

REKLAMA

Nie tylko specjalsi z Gliwic oddają krew i osocze. Do akcji włączyli się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz podchorążowie wojskowych uczelni. Według danych MON-u, od marca do listopada żołnierze oddali około 11,5 tys. litrów krwi. Ponad 107 żołnierzy podzieliło się już osoczem.

Narodowe Centrum Krwi informuje, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest ratunkiem dla ciężko chorych, bo to jedna z najskuteczniejszych terapii w przypadku zakażeń wirusowych. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub dzieje się to zbyt wolno. Podanie im gotowych przeciwciał zawartych w osoczu znacznie przyspiesza procesy obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Osocze mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które były zakażone SARS-CoV-2, ale wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo. Musi jednak minąć co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, w przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo. Ilość osocza oddanego jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: JW AGAT

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa Olszynka
 
Armia kupuje wozy dla strażaków
Topaz w ASzWoj-u
Ukraiński kurs na Zachód
Ostatnia wola bohatera
SERE znaczy przetrwać
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Awanse generalskie
Opiniowanie po nowemu
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Kuźnie oficerskich kadr
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Medalowe „oczko” żołnierzy
„Orzeł” na Bałtyku
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko kontra COVID-19
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Jakie zmiany w mundurówce?
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Na pomoc Libańczykom
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Czołgista pod wodą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Trudny rok na misjach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
W kazamatach Informacji Wojskowej
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Obrady ministrów obrony NATO
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze sportowcy nadają ton
Podwodniacy na spluwaczkach
Złoty biatlon żołnierzy
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Łowcza-Rega ma być lepsza
Od roku z pomocą i w gotowości
Controlled Attack
Machina „Irini”
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Rozpoznanie na medal
Jak to jest z awansami bez limitu?
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Polsko-amerykański desant na Drawsku
F-35 wylądują w Łasku
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombatancie – przebadaj się
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Odnowili powstańcze mogiły
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Pamiętajmy o Wyklętych
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO