moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czołgi Leopard 2A5 po raz pierwszy w akcji

Na poligon w Żaganiu wyjedzie 21 czołgów. Będą nacierać na przeciwnika, strzelać z armat i broni pokładowej. Leopardy 2A5, które polska armia kupiła z Niemiec, właśnie rozpoczęły pierwszy test bojowy. Załogi czołgów z 34 Brygady Kawalerii Pancernej ćwiczyć będą półtora miesiąca.1 Brabancki Batalion Czołgów i batalion logistyczny 34 Brygady Kawalerii Pancernej już się stawiły na poligonie. Dla żołnierzy to najważniejsze od czterech lat szkolenie. – Po raz pierwszy szkolimy się, wykorzystując czołgi Leopard 2A5, które niedawno dostaliśmy. W styczniu zakończyliśmy szkolenie teoretyczne, teraz żołnierze swoją wiedzę muszą sprawdzić w terenie – mówi ppłk Andrzej Kasperski, dowódca batalionu.

Testowanie załóg

Na poligon wyjechały cztery kompanie czołgów, kompania dowodzenia i logistyczna. Pancerniaków będą wspierali specjaliści batalionu logistycznego, w sumie blisko 300 żołnierzy.

W pierwszej części szkolenia weźmie udział 11 czołgów Leopard 2A5. Pod koniec lutego dołączy do niech kolejnych dziesięć, które właśnie przechodzą przeglądy techniczne. Poza czołgami żołnierze będą używać m.in. samochodów ciężarowych Unimog, także kupionych w Niemczech.


Na początek pancerniacy będą musieli przećwiczyć współdziałanie. Członkowie załóg pokażą, czy potrafią ze sobą współpracować, kierowcy-mechanicy – czy sprawnie operują wozem, a np. działonowi – czy umiejętnie używają broni pokładowej czołgów. Na poligonie w ten sposób przetestowanych zostanie około 30 załóg Leopardów 2A5, czyli dwie kompanie.

Strzelanie także wirtualne

Druga część szkolenia będzie trudniejsza. Każda z załóg w dzień i w nocy odda po kilkanaście strzałów ze 120 mm armaty Leoparda. Żołnierze będą też strzelać do ruchomych celów ostrą amunicją z broni pokładowej, a także ćwiczyć obronę i natarcie oraz przemarsz kolumn.

Podczas działań taktycznych czołgiści wykorzystają kupiony od Bundeswehry laserowy symulator strzelań Agdus. Laserowa wiązka imituje ogień armaty, z kolei czujniki zainstalowane na pancerzach maszyn sygnalizują trafienia. Urządzenia podłączone są do komputerów, które nadzorują pracę symulatora i natychmiast informują, czy strzał był celny.

Trening dowódców

Szkolenie przejdą nie tylko załogi czołgów, lecz także dowódcy plutonów i kompanii. Do tej pory dowodzili używanymi przez brygadę pododdziałami czołgów PT-91 Twardy lub starszymi wersjami Leopardów. Nowocześniejsze wozy jednak wymagają od dowódców zmiany niektórych technik taktycznych. Leopardy 2A5 dają np. większe możliwości manewrowania wozami, które podczas wycofywania na polu walki nie muszą zawracać i obracać wież.

– Dopiero po pierwszym strzelaniu będzie można ocenić, jak spisuje się sprzęt i jak są przygotowani żołnierze – mówi kpt. Marcin Wdowiak, dowódca 1 kompanii czołgów.

Zajęcia taktyczne i ogniowe batalionu potrwają do 27 marca.


Czołgi Leopard 2A5 polska armia kupiła od Bundeswehry w 2013 roku. Kontrakt zakłada, że nasze wojsko otrzyma 119 wozów: 105 w wersji 2A5, pozostałe to Leopardy 2A4. MON zdecydowało, że wszystkie Leopardy 2A5 i kilkanaście 2A4 trafi do 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Nowoczesne czołgi zastąpią używane przez brygadę czołgi PT-91 Twardy. Jednostka z Żagania dostanie także ponad 200 pojazdów logistycznych, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i pojazdy ciężarowe oraz laserowe symulatory strzelania, uzbrojenie, wozy dowodzenia i radiostacje. W 2014 roku do kraju dotarło dwie trzecie zamówionej dostawy. W tym roku do Żagania trafi reszta kupionego sprzętu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, kpt. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze

~pinox1
1423147920
Ciekawe kiedy zaczną na poważnie uzupełniać etaty w 34 brygadzie
40-CD-93-66
~Katol
1423145220
po co kurdupel Holland jedzie do Moskwy ? przecież po mistralach może tam tylko w ryj dostać .. wojna się skończy jak Putin przyjedzie do Poroszenki . .. p.s. czyli ..
4B-26-E9-39

A Torn Subcontinent
 
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Łask ponownie z dyżurem bojowym
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zielonka dla Patriotów
Cienka niebieska linia
Wozy amunicyjne do Raków
Kolejne NUR-y do modernizacji
Amerykańska przyszłość WZL
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
Wojna wywiadów
Czarny odchodzi do cywila
High Confidence Operations
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Desant z transportowca-giganta
F-35 wylądowały w Powidzu
Rozpoczynamy nową erę
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przysięga śląskich terytorialsów
Irańskie szachy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rivalry on Closed Sea
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wielofunkcyjny scyzoryk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Warszawa walczy, wracamy
Przez krew zdobyty Śląsk
Śląskie obchody wojskowego święta
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Wave of Alliances
Rozdarty subkontynent
Piknik ze smakiem
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO