moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Leopard” nauczy żołnierzy strzelać

Z czołgu obserwują pole walki. Namierzają przeciwnika i niszczą cel. Grupa pancerniaków ze Świętoszowa ćwiczy w Ośrodku Szkolenia „Leopard”. Strzelają w nowoczesnych symulatorach, a potem z prawdziwych dział. „Leopard” to najnowocześniejsza placówka w kraju, która szkoli żołnierzy w obsłudze niemieckich czołgów. Co roku uczy się ich tu tysiąc.

Szkolenie działonowych potrwa ponad dwa miesiące. Bierze w nim udział 11 żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Najpierw poznają podstawy budowy czołgu Leopard i zasady strzelania. W symulatorach uczą się prowadzić obserwację w dzień i w nocy, następnie naprowadzać uzbrojenie na cel i strzelać. Dzięki temu, że w ośrodku jest laserowy symulator strzelań „Agdus”, żołnierze ćwiczą w terenie, ale strzelają wirtualnie. W lufach są umieszczone bowiem urządzenia, które wysyłają wiązki laserowe imitujące strzały. Czujniki zainstalowane na pancerzach sygnalizują trafienia.

Po zaliczeniu wszystkich ćwiczeń przyszli działonowi przesiadają się z symulatorów do prawdziwych Leopardów 2A4. Te pancerne maszyny są główną siłą 10 Brygady, która ma ich 128. Szkolenie kończy się strzelaniem amunicją bojową z armaty czołgu.


Większość kursantów to ładowniczy czołgu, którzy chcą zająć wyższe stanowisko – działonowego. Dzięki temu awansują także na wyższy stopień – starszych szeregowych. – Żołnierze uczą się indywidualnie, by zdobyć na przykład specjalność mechaników-kierowców, ładowniczych, działonowych i dowódców czołgów. Ale mogą także ćwiczyć taktyczne sytuacje bojowe całymi plutonami. Wszystko dzięki nowoczesnym symulatorom i doświadczonym instruktorom, bez zużywania amunicji i eksploatowania wozów – podkreśla ppłk Paweł Michalski, dowódca 1 Batalionu Czołgów świętoszowskiej brygady. Pododdziały ćwiczą, na przykład, wirtualną obronę, natarcie lub oskrzydlanie przeciwnika.

W grupie czołgiści ćwiczą najczęściej w symulatorze walki pododdziałów pancernych AGPT szczebla plutonu. Uczą się głównie taktycznego rozgrywania potyczek. Symulator pozwala łatwiej ocenić, jakie błędy popełniają żołnierze. Wirtualne strzelanie to także oszczędności. Zwłaszcza, że jeden pocisk ćwiczebny wystrzelony z armaty Leoparda kosztuje ponad 7 tys. złotych, a pocisk bojowy prawie dwa razy tyle.


Niebawem na szkolenie do ośrodka może trafiać coraz więcej żołnierzy, ponieważ armia kupiła pod koniec ubiegłego roku kolejnych 119 czołgów: 14 maszyn Leopard 2A4 – takich, jakimi dysponują teraz pancerniacy, i 105 czołgów nowszej wersji 2A5.

Ale w Świętoszowie szkolą się nie tylko pancerniacy. – Prowadzimy, na przykład, cykliczne szkolenia podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia – mówi mjr Krzysztof Kacperek, komendant Ośrodka Szkolenia „Leopard”. Dodaje, że w ośrodku szkolą się także logistycy. Jeszcze w styczniu rozpocznie się kolejny kurs. Tym razem dla remontowców-mechaników, którzy zajmują się obsługą i naprawą czołgów Leopard. W Świętoszowie uczą się także załogi wozów zabezpieczenia technicznego oraz kierowcy transporterów opancerzonych M-113.

*****

REKLAMA

Ośrodek Szkolenia „Leopard” należy do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Utworzony został w 2002 roku, gdy armia otrzymała z Niemiec pierwsze czołgi Leopard 2A4.
W symulatorach uczy się co roku około tysiąca czołgistów, żołnierzy pododdziałów zabezpieczenia oraz słuchaczy uczelni wojskowych. Placówka przez cały czas rozbudowuje bazę szkoleniową. Do końca marca wzbogaci się o dwa specjalne czołgi do nauki jazdy. Będą to wozy bez wież, wyposażone w kabiny dla instruktorów prowadzących zajęcia.

Oficerowie brygady oraz instruktorzy ośrodka uczestniczą w pracach organizacji międzynarodowych zajmujących się rozwojem technicznym czołgu, symulatorami i zaawansowanym szkoleniem ogniowym załóg Leopardów 2.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 10 Brygady Kawalerii Pancernej

dodaj komentarz

komentarze

~m.kolodynski
1390333800
Panowie - nie piszcie głupot. Ośrodek szkolenia Leopard nie powstał w 2002 roku a 6 lat później. Historia tych 6 lat to mogą być prawdziwe studia i proces doktorski dla niejednego. To prawda, że jest najlepszy w Polsce, ale warto by porozmyślać o tym dlaczego powstał tak późno........ To będzie bardzo ciekawa nauka dla wszystkich, którym zależy naprawdę na realnym podnoszeniu potencjału bojowego wojsk i faktycznej profesjonalizacji. To wiele wyjaśni również w obszarze kierunków i sposobów zmieniania naszych Sił Zbrojnych.
BD-BE-26-16

Wyzwania polskiej prezydencji
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaną kolejne strzelnice
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowe karabinki dla specjalsów
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Groty z granatnikiem
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Testament Polski Walczącej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poprady dla zawiszaków
Online z mistrzami sportu
Kajmany na gąsienicach
Prezydent z wizytą w Drawsku
Współzawodnictwo rozwija
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Weterani w pasiece
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Fordy, a nie Nissany
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Na misjach święta inne niż zwykle
Ogromne zainteresowanie Soną
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Duda jedzie do USA
Ubiory ochronne z Maskpolu
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kim przekracza granice
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wyjątkowy CWIX
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Informacja Prasowa
Response to Emergency
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Z menażką na wakacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO