moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Leopard” nauczy żołnierzy strzelać

Z czołgu obserwują pole walki. Namierzają przeciwnika i niszczą cel. Grupa pancerniaków ze Świętoszowa ćwiczy w Ośrodku Szkolenia „Leopard”. Strzelają w nowoczesnych symulatorach, a potem z prawdziwych dział. „Leopard” to najnowocześniejsza placówka w kraju, która szkoli żołnierzy w obsłudze niemieckich czołgów. Co roku uczy się ich tu tysiąc.

Szkolenie działonowych potrwa ponad dwa miesiące. Bierze w nim udział 11 żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Najpierw poznają podstawy budowy czołgu Leopard i zasady strzelania. W symulatorach uczą się prowadzić obserwację w dzień i w nocy, następnie naprowadzać uzbrojenie na cel i strzelać. Dzięki temu, że w ośrodku jest laserowy symulator strzelań „Agdus”, żołnierze ćwiczą w terenie, ale strzelają wirtualnie. W lufach są umieszczone bowiem urządzenia, które wysyłają wiązki laserowe imitujące strzały. Czujniki zainstalowane na pancerzach sygnalizują trafienia.

Po zaliczeniu wszystkich ćwiczeń przyszli działonowi przesiadają się z symulatorów do prawdziwych Leopardów 2A4. Te pancerne maszyny są główną siłą 10 Brygady, która ma ich 128. Szkolenie kończy się strzelaniem amunicją bojową z armaty czołgu.


Większość kursantów to ładowniczy czołgu, którzy chcą zająć wyższe stanowisko – działonowego. Dzięki temu awansują także na wyższy stopień – starszych szeregowych. – Żołnierze uczą się indywidualnie, by zdobyć na przykład specjalność mechaników-kierowców, ładowniczych, działonowych i dowódców czołgów. Ale mogą także ćwiczyć taktyczne sytuacje bojowe całymi plutonami. Wszystko dzięki nowoczesnym symulatorom i doświadczonym instruktorom, bez zużywania amunicji i eksploatowania wozów – podkreśla ppłk Paweł Michalski, dowódca 1 Batalionu Czołgów świętoszowskiej brygady. Pododdziały ćwiczą, na przykład, wirtualną obronę, natarcie lub oskrzydlanie przeciwnika.

W grupie czołgiści ćwiczą najczęściej w symulatorze walki pododdziałów pancernych AGPT szczebla plutonu. Uczą się głównie taktycznego rozgrywania potyczek. Symulator pozwala łatwiej ocenić, jakie błędy popełniają żołnierze. Wirtualne strzelanie to także oszczędności. Zwłaszcza, że jeden pocisk ćwiczebny wystrzelony z armaty Leoparda kosztuje ponad 7 tys. złotych, a pocisk bojowy prawie dwa razy tyle.


Niebawem na szkolenie do ośrodka może trafiać coraz więcej żołnierzy, ponieważ armia kupiła pod koniec ubiegłego roku kolejnych 119 czołgów: 14 maszyn Leopard 2A4 – takich, jakimi dysponują teraz pancerniacy, i 105 czołgów nowszej wersji 2A5.

Ale w Świętoszowie szkolą się nie tylko pancerniacy. – Prowadzimy, na przykład, cykliczne szkolenia podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia – mówi mjr Krzysztof Kacperek, komendant Ośrodka Szkolenia „Leopard”. Dodaje, że w ośrodku szkolą się także logistycy. Jeszcze w styczniu rozpocznie się kolejny kurs. Tym razem dla remontowców-mechaników, którzy zajmują się obsługą i naprawą czołgów Leopard. W Świętoszowie uczą się także załogi wozów zabezpieczenia technicznego oraz kierowcy transporterów opancerzonych M-113.

*****

Ośrodek Szkolenia „Leopard” należy do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Utworzony został w 2002 roku, gdy armia otrzymała z Niemiec pierwsze czołgi Leopard 2A4.
W symulatorach uczy się co roku około tysiąca czołgistów, żołnierzy pododdziałów zabezpieczenia oraz słuchaczy uczelni wojskowych. Placówka przez cały czas rozbudowuje bazę szkoleniową. Do końca marca wzbogaci się o dwa specjalne czołgi do nauki jazdy. Będą to wozy bez wież, wyposażone w kabiny dla instruktorów prowadzących zajęcia.

Oficerowie brygady oraz instruktorzy ośrodka uczestniczą w pracach organizacji międzynarodowych zajmujących się rozwojem technicznym czołgu, symulatorami i zaawansowanym szkoleniem ogniowym załóg Leopardów 2.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 10 Brygady Kawalerii Pancernej

dodaj komentarz

komentarze

~m.kolodynski
1390333800
Panowie - nie piszcie głupot. Ośrodek szkolenia Leopard nie powstał w 2002 roku a 6 lat później. Historia tych 6 lat to mogą być prawdziwe studia i proces doktorski dla niejednego. To prawda, że jest najlepszy w Polsce, ale warto by porozmyślać o tym dlaczego powstał tak późno........ To będzie bardzo ciekawa nauka dla wszystkich, którym zależy naprawdę na realnym podnoszeniu potencjału bojowego wojsk i faktycznej profesjonalizacji. To wiele wyjaśni również w obszarze kierunków i sposobów zmieniania naszych Sił Zbrojnych.
BD-BE-26-16

„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
Amerykańska przyszłość WZL
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Czarny odchodzi do cywila
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Desant z transportowca-giganta
Wielofunkcyjny scyzoryk
A Wave of Alliances
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najpierw „Sonda”, później promocja
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Sprawdzają Brutusa
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Śląskie obchody wojskowego święta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
High Confidence Operations
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kolejne NUR-y do modernizacji
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Piknik ze smakiem
Zielonka dla Patriotów
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Spełniliśmy swój obowiązek
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojna wywiadów
Wozy amunicyjne do Raków
Warszawa walczy, wracamy
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO