moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Leopard” nauczy żołnierzy strzelać

Z czołgu obserwują pole walki. Namierzają przeciwnika i niszczą cel. Grupa pancerniaków ze Świętoszowa ćwiczy w Ośrodku Szkolenia „Leopard”. Strzelają w nowoczesnych symulatorach, a potem z prawdziwych dział. „Leopard” to najnowocześniejsza placówka w kraju, która szkoli żołnierzy w obsłudze niemieckich czołgów. Co roku uczy się ich tu tysiąc.

Szkolenie działonowych potrwa ponad dwa miesiące. Bierze w nim udział 11 żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Najpierw poznają podstawy budowy czołgu Leopard i zasady strzelania. W symulatorach uczą się prowadzić obserwację w dzień i w nocy, następnie naprowadzać uzbrojenie na cel i strzelać. Dzięki temu, że w ośrodku jest laserowy symulator strzelań „Agdus”, żołnierze ćwiczą w terenie, ale strzelają wirtualnie. W lufach są umieszczone bowiem urządzenia, które wysyłają wiązki laserowe imitujące strzały. Czujniki zainstalowane na pancerzach sygnalizują trafienia.

Po zaliczeniu wszystkich ćwiczeń przyszli działonowi przesiadają się z symulatorów do prawdziwych Leopardów 2A4. Te pancerne maszyny są główną siłą 10 Brygady, która ma ich 128. Szkolenie kończy się strzelaniem amunicją bojową z armaty czołgu.


Większość kursantów to ładowniczy czołgu, którzy chcą zająć wyższe stanowisko – działonowego. Dzięki temu awansują także na wyższy stopień – starszych szeregowych. – Żołnierze uczą się indywidualnie, by zdobyć na przykład specjalność mechaników-kierowców, ładowniczych, działonowych i dowódców czołgów. Ale mogą także ćwiczyć taktyczne sytuacje bojowe całymi plutonami. Wszystko dzięki nowoczesnym symulatorom i doświadczonym instruktorom, bez zużywania amunicji i eksploatowania wozów – podkreśla ppłk Paweł Michalski, dowódca 1 Batalionu Czołgów świętoszowskiej brygady. Pododdziały ćwiczą, na przykład, wirtualną obronę, natarcie lub oskrzydlanie przeciwnika.

W grupie czołgiści ćwiczą najczęściej w symulatorze walki pododdziałów pancernych AGPT szczebla plutonu. Uczą się głównie taktycznego rozgrywania potyczek. Symulator pozwala łatwiej ocenić, jakie błędy popełniają żołnierze. Wirtualne strzelanie to także oszczędności. Zwłaszcza, że jeden pocisk ćwiczebny wystrzelony z armaty Leoparda kosztuje ponad 7 tys. złotych, a pocisk bojowy prawie dwa razy tyle.


Niebawem na szkolenie do ośrodka może trafiać coraz więcej żołnierzy, ponieważ armia kupiła pod koniec ubiegłego roku kolejnych 119 czołgów: 14 maszyn Leopard 2A4 – takich, jakimi dysponują teraz pancerniacy, i 105 czołgów nowszej wersji 2A5.

Ale w Świętoszowie szkolą się nie tylko pancerniacy. – Prowadzimy, na przykład, cykliczne szkolenia podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia – mówi mjr Krzysztof Kacperek, komendant Ośrodka Szkolenia „Leopard”. Dodaje, że w ośrodku szkolą się także logistycy. Jeszcze w styczniu rozpocznie się kolejny kurs. Tym razem dla remontowców-mechaników, którzy zajmują się obsługą i naprawą czołgów Leopard. W Świętoszowie uczą się także załogi wozów zabezpieczenia technicznego oraz kierowcy transporterów opancerzonych M-113.

*****

Ośrodek Szkolenia „Leopard” należy do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Utworzony został w 2002 roku, gdy armia otrzymała z Niemiec pierwsze czołgi Leopard 2A4.
W symulatorach uczy się co roku około tysiąca czołgistów, żołnierzy pododdziałów zabezpieczenia oraz słuchaczy uczelni wojskowych. Placówka przez cały czas rozbudowuje bazę szkoleniową. Do końca marca wzbogaci się o dwa specjalne czołgi do nauki jazdy. Będą to wozy bez wież, wyposażone w kabiny dla instruktorów prowadzących zajęcia.

Oficerowie brygady oraz instruktorzy ośrodka uczestniczą w pracach organizacji międzynarodowych zajmujących się rozwojem technicznym czołgu, symulatorami i zaawansowanym szkoleniem ogniowym załóg Leopardów 2.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 10 Brygady Kawalerii Pancernej

dodaj komentarz

komentarze

~m.kolodynski
1390333800
Panowie - nie piszcie głupot. Ośrodek szkolenia Leopard nie powstał w 2002 roku a 6 lat później. Historia tych 6 lat to mogą być prawdziwe studia i proces doktorski dla niejednego. To prawda, że jest najlepszy w Polsce, ale warto by porozmyślać o tym dlaczego powstał tak późno........ To będzie bardzo ciekawa nauka dla wszystkich, którym zależy naprawdę na realnym podnoszeniu potencjału bojowego wojsk i faktycznej profesjonalizacji. To wiele wyjaśni również w obszarze kierunków i sposobów zmieniania naszych Sił Zbrojnych.
BD-BE-26-16

Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
 
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Likwidacja komendanta Junka
Rozbicie więzienia w Końskich
Flota przyszłości
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
F-16 wracają do Polski
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Pamięć dodaje skrzydeł
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Miroslawiec Up
NSR wciąż przyjmuje ochotników
„Ślązak” przeszedł kolejny test
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Działalność firm na rzecz obronności
Jihadist Mill
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Poprady w Gołdapi
Zmiany w przepisach mundurowych
A Half-Open Gate to Hell
Obrady Rady Unii Europejskiej
Trudny sojusz partyzantów
Tu się zadań nie wybiera
Medale dla uczestników walk w Karbali
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Rydwany dżihadu
Modernizacja bombowców
Nowe plecaki dla żołnierzy
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Jak zginął „Ponury”
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Desant poza strefę komfortu
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Kierunek: Afganistan
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Logistycy na poligonie w Drawsku
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Stulecie wojskowej Akademii
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Następcy Herculesów
Gumowy czołg, realny front
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO