moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Żaganiu jest już 50 Leopardów

Do 34 Brygady Kawalerii Pancernej dotarły już cztery transporty z czołgami kupionymi w Niemczech. Leopardy 2A5 zastąpią używane przez pancerniaków PT-91 Twardy. Do końca roku w jednostce ma być 90 nowych wozów. Ich obsługi, dowódcy i instruktorzy uczą się w Bundeswehrze. Podczas szkolenia poznają głównie różnice między nowszą i starszą wersją czołgu.

W garażach 34 Brygady Kawalerii Pancernej stoi prawie 50 czołgów Leopard. Transportem kolejowym przyjechały z niemieckich garnizonów Bad Salzungen i Togelow. Używane dotychczas przez pancerniaków PT-91 Twardy trafią do jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

– Trochę żal nam Twardych, bo przyzwyczailiśmy się do nich, ale jak tu nie cieszyć się z nowoczesnego sprzętu. Teraz poznajemy Leopardy i wprowadzamy je do użytkowania – mówi mjr Andrzej Kasperski, zastępca dowódcy batalionu, w którym jest wymieniane uzbrojenie. Do końca roku w Żaganiubędzie prawie 90 czołgów zakupionych w ubiegłym roku od Bundeswehry.

Kontrakt, który MON zawarł z niemieckim ministerstwem obrony, zakłada, że nasza armia otrzyma 119 czołgów: 105 w wersji 2A5, pozostałe to Leopardy 2A4, czyli wozy, jakie służą już w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

REKLAMA

Oprócz czołgów jeszcze w tym roku do Żagania dotrze ponad 200 różnych pojazdów logistycznych, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, samochody średniej i małej ładowności Daimler Benz oraz laserowe symulatory AGDUS.

– Jesteśmy gotowi na przyjęcie nowego sprzętu. Mamy nowoczesne garaże i odpowiednią bazą obsługowo-naprawczą – mówił niedawno płk Krzysztof Prokopowicz, dowódca jednostki. – Przed nami proces pozyskiwania nowych kadr oraz szkolenie specjalistyczne.

Pancerniacy nowy sprzęt poznają na kursie w Szkole Wojsk Pancernych Bundeswehry w Munster. Z trzytygodniowego szkolenia wróciło właśnie dziesięciu instruktorów oraz ośmiu dowódców załóg batalionów czołgów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zajęcia, które prowadzili niemieccy instruktorzy, dotyczyły głównie różnic w budowie Leoparda 2A4 i 2A5. Na poligonie czołgiści uczyli się korzystać z nawigacji Leoparda 2A5 oraz strzelać z granatów dymnych. Testowali także nowy celownik PERI R17 A2. Dotychczas kursy w Niemczech ukończyło 26 żagańskich pancerniaków.

Czołgi Leopard 2A5 są znacznie nowocześniejsze od tych, które od 2002 roku służą pancerniakom w Świętoszowie. Mają elektryczny, a nie hydrauliczny system napędu wieży oraz doskonalszy system kierowania bronią. Wyposażone są w kamerę cofania i mają dodatkowe opancerzenie wieży. W jej wnętrzu zainstalowano matę przeciwodpryskową. Boczne panele pancerza kompozytowego osłaniają układ jezdny. Nowej generacji przyrządy celownicze Leopardów 2A5 zapewniają dowódcy indywidualny tor obserwacji. Termowizyjny peryskop zamontowany na pancerzu przekazuje obraz do monitora znajdującego się wewnątrz wieży. Pozwala to na działanie w dowolnych warunkach pogodowych. Podczas gdy działonowy korzysta z monitora, dowódca ma możliwość prowadzenia obserwacji przez własny okular.

Wersja 2A5 ma także nowy hybrydowy system nawigacji, opracowany z wykorzystaniem technologii żyroskopu światłowodowego i GPS, który jest kluczowym elementem dowodzenia i kontroli położenia czołgu.

Bogdan Politowski

autor zdjęć: Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~zen
1462941840
biedni ludzie sprowadzaja stare trupy z niemiec ....a. teraz nasze wosjko sprowadza stare czolgi kotre niemczy wycofali bo wiedza ze sa bezkutecze w walce z jednsotkami z CCCP ............. gdzie tu logika kochani. Nie lepiej zaprojektowac cos wlasnego , to tylko czolg a nie kosmodrom. Jak by nie bylo zycze wam radosci z zabawie na poligonach.
49-38-D2-26
~quir
1405666200
Małe sprostowanie: z Munster wrocili swiętoszowscy pancerniacy, którzy z kolei będą szkolić zaganskich kolegów.
F6-E3-32-E7

10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Most do współpracy
Kajmany na gąsienicach
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Duda jedzie do USA
Wojsko przeciw wirusowi
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Informacja Prasowa
Współzawodnictwo rozwija
16 sekund Liberatora
Online z mistrzami sportu
Testament Polski Walczącej
Ofensywa Tuchaczewskiego
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Z menażką na wakacje
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Weterani w pasiece
Na misjach święta inne niż zwykle
Kim przekracza granice
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Prezydent z wizytą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Fordy, a nie Nissany
Wyzwania polskiej prezydencji
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ubiory ochronne z Maskpolu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO