moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Leopardy dotarły do Polski

Na bocznicę kolejową 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu wjechał dziś rano transport z 14 czołgami Leopard 2A5. To kolejna partia sprzętu zakupionego od niemieckiej armii. W tym roku spodziewana jest jeszcze jedna dostawa kilkunastu nowoczesnych maszyn oraz około 50 ciężarówek Unimog.Leopardy 2A5 zastąpią używane przez pancerniaków z Żagania czołgi PT-91 Twardy. Te sukcesywnie trafiają do innych jednostek. Do końca roku w jednostce 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ma być 90 nowych wozów oraz kilkadziesiąt jednostek innego sprzętu kupionego od zachodniego sąsiada.

Załogi się szkolą

Od kilku miesięcy w 34 Brygadzie trwa intensywne szkolenie załóg z obsługi nowych czołgów. Żołnierze z Żagania, którzy mają uprawnienia na Leopardy 2A4 w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie uczą się jak funkcjonują czołgi w wersji 2A5. Ten etap szkolenia potrwa do marca przyszłego roku. Zakończy się tak zwaną częścią ogniową. Po jej zaliczeniu, pancerniacy będą mogli przystąpić do szkolenia programowego w swoim batalionie. Planuje się, że żołnierze przyjmowani do brygady z cywila, którzy nie mieli dotąd do czynienia z nowymi czołgami, od stycznia przyszłego roku będą uczestniczyli w 3-miesięcznych kursach w ośrodkach szkoleniowych Bundeswehry.

– Chcemy szkolić tam nie tylko kierowców-mechaników, ale całe załogi – mówi ppłk Andrzej Kasperski, dowódca 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, do którego trafia nowy sprzęt. – Od 1 października batalion rozpoczął 36-miesięczny cykl przygotowania i realizacji zadań związanych z przejęciem nowego uzbrojenia. Trwa szkolenie indywidualnego naszych czołgistów. Po nim nastąpi zgrywanie całych załóg.


Plusy nowych maszyn

Na mocy podpisanego kontraktu od 13 października w 34 brygadzie niemiecka firma przeprowadza cykliczną obsługę Leopardów 2A5, które wcześniej dotarły do Polski. W pracach tych uczestniczą również nasze załogi czołgów. W ten sposób doskonalą swoją wiedzę na temat eksploatowania maszyn.

Polscy czołgiści nie kryją zadowolenia z zamiany sprzętu na znacznie nowocześniejszy. – W Leopardzie drążki kierownicze zastąpiono wolantem. Dzięki temu przy znacznych prędkościach można precyzyjniej manewrować ciężkim wozem – zwraca uwagę st. szer. Damian Gronostal, kierowca-mechanik. – Kierowcy bardzo pomaga także kamera cofania, jakiej nie było w Twardym. Korzystając z niej dobrze widzę odległość do przeszkody. Nowoczesnych rozwiązań w tym czołgu jest znacznie więcej i wszystkie wpływają na komfort pracy kierowcy. Nawet w przypadku awarii wymiana silnika w tej maszynie zajmuje tylko godzinę – dodaje.


Nowoczesny sprzęt trafia do 34 brygady na mocy kontraktu, który MON zawarł z niemieckim ministerstwem obrony w ubiegłym roku. Zgodnie z umową armia otrzyma 119 czołgów – 105 w wersji 2A5, pozostałe to Leopardy 2A4, czyli wozy, jakie służą już w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Oprócz czołgów do żagańskiej jednostki dotrze ponad 200 różnych pojazdów logistycznych, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, samochody średniej i małej ładowności Daimler Benz oraz laserowe symulatory AGDUS. Cały kontrakt wart jest ok. 180 milionów euro.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. sierż. Andrzej Domaszewicz, kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze

~rahut
1416080640
Świetnie! Mały problem to to, że wydzielają personel batalionu czołgów z 10BKPanc w Świętoszowie do 34BKPanc w Żaganiu. W rzeczywistości doprowadzi to do tego, iż każda z brygad będzie posiadać po jednym aktywnym batalionie. Czyż nie lepiej, szybciej będzie wydzielenie z obu batalionów czołgów 10BKPanc 50% stanów osobowych do 34BKPanc i po 6 miesiącach można posiadać dość dobrze przeszkolone cztery bataliony? Co do pomysłów zawartych w komentarzach na temat bezużyteczności czołgów na współczesnym polu walki, to jest to błędne myślenie. Żadne drony nie zastąpią kolumny pancernej. Dopóki potencjalny przeciwnik posiada duże ilości broni pancernych, to my też musimy ją posiadać. Wyobraźmy sobie spotkanie 21BSP wyposażonej w Rosomaki z rosyjską brygadą pancerną uzbrojoną w trzy bataliony T-80, T-90, czy też T-64. Dla mnie jest jasne, że obecnie (dopóki nie pojawią się Raki w większej ilości) rozjadą polską brygadę zmechanizowaną. Obym nie miał racji.
68-2E-D3-B5
~Katol
1413919380
https://www.youtube.com/watch?v=8c8YJodvn1g - z tym, ze nośnik powinien być cywilny np. odpowiednio przystosowany pick- up. Wojsko powinno stworzyć wykaz samochodów , które były by pożądane , MF zwolnić np z VAT. a przeróbka pod DGAR lub Poprad finansowana z MON. Wojsko utrzymywałoby sam system a nie samochód. Było by taniej.
61-50-F7-47
~Miszcz120
1413877080
Nie jest takim jeszcze przeżytkiem. Świetna broń po dziś dzień gdyby... Gdyby spełniała również funkcję przeciwlotniczą, czyli miała jakieś działko bliskiego zasięgu, które potrafi namierzać i niszczyć pociski nadlatujące z powietrza oraz odpierać śmigłowce i drony wroga. (Taki system jaki jest na nowoczesnych okrętach, sprawuje się ponoć świetnie). Mogą mieć dużo amunicji dużej siły rażenia, ale niestety mały zasięg działania, przez co czołgi nie są dobrym rozwiązaniem w obecnych czasach, gdzie mobilność jest jedną z największych cech każdego konfliktu. Co do kondycji WP. To powinniśmy inwestować pieniądze w wojska przeciwlotnicze i rakietowe, bo pierwsze ataki będą takie na pewno. Inwazja była dobra ale do początków zimnej wojny...
9D-E7-73-5C
~uvp
1413710760
Cieszę się ze bedziemy mieli ten swietny niemiecki sprzet. Czolgi obecnie to juz jednak przezytek. Tak jak konie w II WW, ktore zostaly wyparte przez czolgi, i tak jak wielkie niemieckie i japonskie pancerniki zostaly wyparte przez lotnictwo. Tak teraz nie czolgi ale bezzelogowe drony, rakiety się liczą. Przeciez nie narazajac zycia ludzkiego dronem mozna sterowac z odleglosci setek kilometrow. Jak sie straci drona - to tylko poeniadze, a jak sie straci czolg z kilkuosobowa zaloga - to nie tylko stracone zycia ludzkie, ale - straceni fachowcy. Min. Obrony - prosze Was, pomyslcie nie o czolgach ale o nowoczesniejszym sprzecie!!!
52-D2-CF-20
~Katol
1413564300
~dzidek - czołg jest już konstrukcją zamknięta. Nic nie da się więcej wykombinować. oby nie odegrały w przyszłym konflikcie zbrojnym roli podobnej do pancerników w II WŚ. Uważam je za broń wsparcia a nie natarcia.
41-B3-E5-73
~ja
1413561780
>W tym roku spodziewana jest jeszcze jedna dostawa kilkunastu nowoczesnych maszyn oraz około 50 ciężarówek Unimog.< Ile byłoby pracy dla polskich robotników, ile podatków dla państwa, ZUSu. Ile byłoby na przyszłe emerytury gdyby nie zakupili tych pojazdów a zlecili produkcję w polskich zakładach.
4A-57-54-77
~ark
1413554220
Brawo ! Niech to będzie jeden z elementów naszej siły odstraszania
99-EC-3F-C2
~Katol
1413543240
W Austrii jest 48 sztuk do kupienia.
0E-04-54-17
~dzidek
1413533820
co to za nowoczesność?kamerę cofania można dziś zastosować do każdego pojazdu nawet do rowera ,tylko co to ma wspólnego z nowoczesnością szczególnie czołgu.jak można mówić o czołgu który ma prawie 30 lat że jest nowoczesny?.ile kosztuje serwis tej przykurzonej nowości?jeśli wogule możemy go serwisować.dlaczego stoi na zachodniej granicy nad odrą ,anie nad wschodnią.
8C-BE-7A-F5

Święto stołecznego garnizonu
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wilno w polskich rękach
Tarcza przeciwko agresji
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Szef NATO w Warszawie
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Kampania wyborcza poza armią
Katyńskie pamiątki
Ducha nie wolno tracić
Błękitna Armia przybywa do Polski
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Wodowanie „Artemisa”
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Cel – bezpieczna Europa
Remont „Piasta” na finiszu
NATO i kosowska łamigłówka
Leopardy w pułapce
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wojna w świętym mieście, epilog
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Życie zaklęte w gablotach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Sukcesy biegających żołnierzy
Irackie zapiski gen. Bieńka
„Sophia” z nową zmianą
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Panie bez taryfy ulgowej
Alarm dla Jastrzębi
Więcej wojska w Łomży
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Life Enchanted in Museum Display Case
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Odliczanie do majowej defilady
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Leopards in a Trap
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Kolejka dostawców niszczycieli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO