MIGAWKI SPOD HINDUKUSZU

Zdjęcia przedstawiające codzienność polskich żołnierzy podczas służby w Afganistanie, migawki z patrolu i wojskowych baz. Złapana w kadrze eksplozja miny i atak na polski konwój. Takie momenty utrwalili na zdjęciach reporterzy wojenni Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik.

 

Kiedy dziennikarze byli w Afganistanie, najbardziej interesowali się codzienną służbą żołnierzy z oddziałów bojowych. To właśnie z nimi dzielili emocje podczas akcji, strach przed śmiercią i żałobę po stracie kolegów. Towarzyszące im uczucia i wspomnienia utrwalili na fotografiach. To obrazy dokumentujące codzienność polskich żołnierzy służących pod Hindukuszem. Pośród nich są zdjęcia przedstawiające między innymi polskiego snajpera w okolicy bazy Warrior, patrol na drodze Highway 1, rutynowe przeszukania Afgańczyków, polską flagę na tle Hindukuszu, wojskowych rozdających pomoc humanitarną, a także atak na polski konwój i wybuch miny pułapki. „Na naszych zdjęciach są Afgańczycy i surowe piękno tego kraju, ale to wszystko tło. Bohaterami są żołnierze przedstawieni tak, by odbiorca miał jak najpełniejszy obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt”, mówią korespondenci wojenni.

„Przeszukaliśmy swoje archiwa i okazało się, że mamy aż 20 tys. fotografii”, mówi Marcin Ogdowski i dodaje: „Przez kilka tygodni selekcjonowaliśmy materiał, tak by ostatecznie wybrać te najlepsze ujęcia”. Widzowie nie znajdą tam przemocy i krwi. „Mamy zdjęcia, które powstały tuż po wybuchach min, przedstawiające martwe lub okaleczone osoby. Nie chcieliśmy jednak eksponować takich obrazów, pokazywać rozbitych pojazdów, rannych i poległych”, dodaje Marcin Wójcik.

Na wystawie znalazło się 40 fotografii. Do końca 2014 roku efekty pracy reporterów można było oglądać w Krakowie. Teraz zostaną zaprezentowane w Warszawie. Uzupełnieniem wystawy jest album „Polski Afganistan” wydawnictwa War Book. Zdjęciom towarzyszą ciekawe odautorskie opisy i komentarze.

 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marcin Ogdowski, Marcin Wójcik

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO