moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jaką armię ma dziś Polska?

Święto Wojska Polskiego to czas refleksji i okazja do stawiania pytań: jaką armią dysponuje dzisiaj Polska? Co się udało w niej osiągnąć, a co jeszcze trzeba zrobić? – pisze gen. dyw. Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej.

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego nawiązuje tradycjami do przedwojennego, przypadającego tego samego dnia. Tak jak wówczas i dzisiaj jest ono okazją do przypomnienia chwały zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zarówno jednostki wojskowe, jak i władze państwowe zawsze bardzo uroczyście czciły ten dzień. Pamiętano o nim także podczas II wojny światowej. 15 sierpnia był świętem do 1947 roku, potem zastąpiono je na kilkadziesiąt lat (do 1992 roku) Dniem Wojska Polskiego. Wyznaczono też nową datę – 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.

Współczesne obchody święta Wojska Polskiego najczęściej rozpoczynają się od mszy w kościołach garnizonowych, zawsze są składane wieńce i kwiaty na mogiłach i przy pomnikach poległych żołnierzy. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywa się uroczysta odprawa wart i defilada kompanii honorowych. W tym dniu prezydent RP wręcza nominacje generalskie, a szczególnie zasłużeni żołnierze dostają najwyższe odznaczenia państwowe i wojskowe.

Każde święto to także czas refleksji i okazja do stawiania pytań: jaką armią dysponuje dzisiaj Polska? Co się udało w niej osiągnąć, a co trzeba jeszcze zrobić? Każdy ma tutaj własną odpowiedź.

Naszych współczesnych sił zbrojnych nie można porównywać do tych, które mieliśmy przed wojną albo nawet do ostatniej dekady XX wieku.

Przede wszystkim to armia zawodowa. Dzisiaj świętują ci, którzy chcą być w wojsku, chcą się w nim rozwijać i realizować swoje ambicje i marzenia. Nie ma tu nikogo z przymusu. To także armia, która funkcjonując w NATO i działając ramię w ramię w operacjach z żołnierzami z innych krajów, zasłużyła na najwyższe oceny po misjach w Iraku, Czadzie czy Afganistanie. Dziś już nie jest prawdą, że „nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera”. O oficerskie gwiazdki walczą w szkołach oficerskich i akademiach wojskowych najlepsi maturzyści.

Nasi żołnierze to polska elita. Znają języki obce, zwiedzają świat, mają wiele pasji i zainteresowań, zapewne także marzeń. Oprócz osobistych, również tych zawodowych. Chcieliby dysponować najnowocześniejszym sprzętem, mieć jak najlepsze warunki służby. Wiele z tych marzeń udaje się spełniać i dowódcom, i kierownictwu resortu obrony. Ale marzenia rosną, więc trzeba nadążać także z ich spełnianiem.

Dziś wielu żołnierzy marzy o stabilizacji. Tymczasem nadchodzi reforma struktur dowodzenia, zmiany nastąpią także na niższych szczeblach. Niektóre już wkrótce po święcie wojska. Nie ma się więc co dziwić, że napięcie gdzieniegdzie wzrosło. Następuje także redukcja budżetu resortu obrony, związana z sytuacją kryzysową. Na szczęście minister obrony zapowiedział, że dla wszystkich żołnierzy, którzy solidnie służą w wojsku, miejsca nie zabraknie. Dobrze też, że publicznie padły słowa szefa resortu, że nie ma się co martwić o zmiany w żołnierskich uposażeniach. Oszczędności będą, ale nie kosztem żołnierskiego portfela.

Wszystko to daje nadzieję na radosne przeżywanie święta żołnierzom, pracownikom cywilnym wojska i ich rodzinom. Życzmy, więc im wszystkim samych sukcesów i wielkiej satysfakcji ze służby i pracy w polskim wojsku.

gen. dyw. rez. Bogusław Pacek
pełnomocnik ds. społecznych inicjatyw proobronnych, były rektor Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Barwy walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO