moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko zaprasza na poligon

Wakacje na poligonie, soboty z wojskiem, lekcje dla najmłodszych z żołnierzami, poradnik bezpieczeństwa, dobrowolne szkolenia – rząd i armia prowadzą szeroką ofensywę budowania odporności państwa. Celem tych przedsięwzięć jest przygotowanie obywateli na możliwe zagrożenia. Wkrótce rusza kolejna edycja projektu „Trenuj z wojskiem”.

Dobrowolne, powszechne szkolenia wojskowe, które w ubiegłym tygodniu zapowiedział premier Donald Tusk, mają ruszyć w 2026 roku. Jak zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej, powstanie specjalna strona internetowa, na której będzie można wybrać formę szkolenia – stacjonarnego kilkutygodniowego czy prowadzonego w weekendy, w okresie wakacyjnym lub przeszkoleń, które pozwolą poszerzyć wiedzę także z zakresu obrony cywilnej.

Jednak programy szkoleniowe dla różnych grup wiekowych już działają. MON przypomina, że w 2024 roku realizowano szereg akcji szkoleniowych i edukacyjnych, których celem było zwiększenie wśród społeczeństwa zainteresowania służbą wojskową.

5 kwietnia rusza kolejna – szósta edycja projektu „Trenuj z wojskiem”. To jednodniowe – sobotnie, bezpłatne, podstawowe szkolenie dla każdego Polaka i jak wskazuje MON, realizowane według zasady: „poświęć kilka godzin w sobotę, a my nauczymy cię, jak się bronić i być bezpiecznym”. Mogą w nim wziąć udział osoby od 15. do 65. roku życia z polskim obywatelstwem. W sumie zaplanowano 35 szkoleń, które będą zrealizowane w ciągu 11 tygodni w całej Polsce. Pierwsze z nich odbędą się w Warszawie, Lesznie oraz Gdyni. W jeden weekend zaplanowano ośmiogodzinne szkolenia w dwóch do pięciu jednostek.

Wojskowi instruktorzy w całym kraju przeszkolą uczestników m.in. z obsługi broni, rzutu granatem, walki wręcz; przybliżą również zasady przetrwania i pierwszej pomocy oraz wskażą, gdzie szukać schronienia w razie zagrożenia. Zbliżająca się edycja zostanie wzbogacona o informacje dotyczące obrony cywilnej, ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. W pięciu poprzednich przeszkolono ponad 28 tys. osób. Szósta odsłona potrwa od kwietnia do 5 lipca. Szczegóły – kalendarz, lista jednostek, zasady zapisów – zostaną opublikowane na portalu polska-zbrojna.pl wkrótce.

Armia ma również ofertę dla tych, którzy chcieliby aktywnie spędzić lato, a przy okazji odbyć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. W tegorocznej edycji programu „Wakacje z wojskiem” zaplanowano trzy turnusy, z których każdy trwa 27 dni. Pierwszy ruszy 10 czerwca, ostatni zakończy się 14 września.

To projekt adresowany przede wszystkim do młodych ludzi (18–35 lat), realizowany w kilkudziesięciu jednostkach wojskowych w całej Polsce. MON zapewnia, że dla każdego znajdzie się jednostka i dogodny termin.

Każdy turnus obejmuje m.in. strzelanie, przetrwanie w terenie, walkę wręcz, taktykę, ćwiczenia na pojazdach wojskowych. To także 6 tys. zł uposażenia i szansa, by na dłużej związać się z Wojskiem Polskim. Ci, którzy ukończą szkolenie, będą mogli zasilić szeregi rezerwy aktywnej lub kontynuować służbę i wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym. Po jego ukończeniu z kolei mogą aplikować do armii zawodowej. Ochotnicy, którzy nie wybiorą żadnej z tych opcji, zostaną przeniesieni do rezerwy pasywnej.

Dla najmłodszych z kolei przygotowano program edukacyjno-obronny „Edukacja z wojskiem” realizowany dzięki współpracy resortów – obrony narodowej i edukacji narodowej. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych z udziałem żołnierzy uczniowie poznają zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, zapoznają się z sygnałami alarmowymi, przećwiczą techniki udzielania pierwszej pomocy. Płk Tomasz Gergelewicz z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, podsumowując ubiegłoroczną edycję, mówił, że największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się elementy survivalu, pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w sieci. Instruktorzy przyznawali, że liczba pytań i poziom ich szczegółowości często ich zaskakiwały, bo młode pokolenie dzięki smartfonom ma dostęp do nieograniczonych zasobów informacji.

MON wylicza, że w pilotażowym programie udział wzięło 90 000 dzieci i młodzieży z 3000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w drugiej zaś ubiegłorocznej edycji jesiennej – 40 000 dzieci z ponad 1350 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jak wskazuje resort obrony, trwają prace (przy współpracy z MSWiA oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa) nad poradnikiem bezpieczeństwa, który zarówno w wersji online, jak i drukowanej, ma trafić w tym roku do wszystkich gospodarstw domowych w kraju.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: Tomasz Łomakin/ 12 BZ, sierż. Agata Groszyk

dodaj komentarz

komentarze


Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Mity i manipulacje
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Marynarze mają nowe motorówki
Inwestycja w bezpieczeństwo
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Mundurowi z benefitami
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Standardy NATO w Siedlcach
Odznaczenia za wzorową służbę
Kaman – domknięcie historii
Nowe zasady dla kobiet w armii
Polski „Wiking” dla Danii
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Brytyjczycy na wschodniej straży
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Zasiać strach w szeregach wroga
Marynarze podjęli wyzwanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
„Road Runner” w Libanie
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Starcie pancerniaków
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Sukces Polaka w biegu z marines
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Koniec dzieciństwa
Kolejny kontrakt Dezametu
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Pięściarska uczta w Suwałkach
Nie daj się zhakować
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Arteterapia dla weteranów
Czy to już wojna?
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Sportowcy na poligonie
Kircholm 1605
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Męska sprawa: profilaktyka
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rusza program „wGotowości”
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Abolicja dla ochotników
Wellington „Zosia” znad Bremy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
OPW budują świadomość obronną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO