moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Transformacja wymogiem XXI wieku

Państwa NATO muszą być gotowe nie tylko na bieżące zagrożenia, lecz także na wyzwania, jakie niesie przyszłe pole walki oraz konflikty, które dziś wydają się mało prawdopodobne. Kluczem jest wspólne budowanie niezbędnych do tego zdolności. To główne wnioski z konferencji naukowej Globstate 2024, która odbyła się w Warszawie.

Już po raz siódmy bydgoskie Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych zorganizowało międzynarodową konferencję GlobState, podczas której przedstawiciele Wojska Polskiego – w tym najwyżsi rangą dowódcy – debatowali z reprezentantami najważniejszych dowództw i instytucji Sojuszu Północnoatlantyckiego o transformacji polskiego wojska oraz stojących przed naszym krajem wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa. Temat przewodni tegorocznego GlobState brzmiał „Transformacja sił zbrojnych w celu odniesienia przyszłych zwycięstw (Driving Armed Forces Transformation to Win the Future Battle)”.

Gen. broni dr Krzysztof Król, doradca szefa Sztabu Generalnego WP, czyli instytucji, na polecenie której zorganizowano konferencję, podkreślił, że NATO traktuje priorytetowo transformację swoich zdolności i struktur. – Ona musi być postrzegana jako wymóg XXI wieku i szybko rozwijającego się środowiska operacyjnego – stwierdził i dodał, że NATO w ten sposób przygotowuje się do obecnych wyzwań, ale również do zagrożeń, które nie są dziś jasno zdefiniowane i wskazane.

Generał zaznaczył, że dla Wojska Polskiego bardzo istotny jest międzynarodowy wymiar konferencji – To miejsce wymiany doświadczeń z procesów transformacyjnych w różnych krajach oraz pokazania obszarów, które wymagają szczególnej uwagi dowódców na najwyższym szczeblu, lecz także polityków – mówił Płk Andrzej Lis, dyrektor CDiSSZ, nie ukrywał zadowolenia, że sojusznicy doceniają polskie podejście do procesu zmian zdolności armii, którego efektem jest projekt NUP 2X35, czyli holistycznej, wieloaspektowej analizy środowiska bezpieczeństwa.

– To była niezwykle owocna wymiana myśli, która pokazała, że nasze podejście do transformacji sił zbrojnych zyskuje na znaczeniu w obliczu dynamicznych zmian w środowisku bezpieczeństwa i operacyjnym – stwierdził. Dodał również, że rozmowy prowadzone w trakcie konferencji zostaną wykorzystane do prac nad dokumentami doktrynalnymi oraz strategicznymi, „które będziemy musieli wdrożyć, by sprostać nadchodzącym wyzwaniom”.

W trzydniowych obradach oraz dwóch seminariach towarzyszących tegorocznemu Globstate wzięło około pięciuset osób, w tym połowa stacjonarnie – w Warszawie, a połowa online. Patronat honorowy nad konferencją objęli minister obrony narodowej oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, natomiast patronat medialny nad Globstate 2024 sprawował Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Gumul

dodaj komentarz

komentarze


Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Baobaby docierają do wojska
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Spadochronowy triumf
MON szuka dronów do zwalczania dronów
W drodze po oficerskie gwiazdki
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Inwestycje w bezpieczeństwo
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wojsko stawia na „armię talentów”
PKW Irak zostaje w Jordanii
Morska bryza w dwóch odsłonach
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pierwszy krok do specjalsów
MON i MSZ o szczycie NATO
Tour przez garnizony
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Pierwszy krok do Invictusa
Innowacje z PERUNA
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Paliwowy krwiobieg NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
Gen wojownika
Borsuki i roje dronów
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Dawka wiedzy na trudne czasy
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Wyścig snajperów
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Poskromić kolosa
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Azjatycka szansa
Polski Gnom
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Ostatnia niedziela…
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wsparcie ma znaczenie
Prezydent RP o szczycie NATO
Marzenia częściowo spełnione
Atak i przejęcie dokumentów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Test w stratosferze
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pieta Michniowska
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Pancerne starcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO