moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Estonia zdeterminowana, by pomagać Ukrainie

Przez najbliższe cztery lata Estonia będzie przekazywała Ukrainie 0,25% PKB – zapowiedziała Kaja Kallas, estońska premier. Przez kilka najbliższych lat Tallin będzie również przeznaczał 14 mln euro na odbudowę zniszczonej wojną Ukrainy. Do ogłoszenia takiej decyzji doszło tuż przed rozpoczęciem wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Estonii.

Wkład Estonii w zwycięstwo Ukrainy wyniesie 0,25% PKB w ciągu najbliższych czterech lat zapowiedziała cytowana przez agencję ERR Kaja Kallas. W przypadku Estonii będzie to około 87 mln euro. Szefowa estońskiego rządu zachęca do podobnych działań pozostałe państwa NATO. – Jeśli każdy kraj wniesie 0,25% PKB, będzie to tym, czego potrzeba dla zwycięstwa Ukrainy – przekonuje Kallas.

W Estonii gości dziś prezydent Wołodymyr Zełeński. Kallas przywitała go słowami: „Witaj, drogi przyjacielu”. Premier i prezydent Alar Karis mają rozmawiać z Zełenskim na temat zakresu pomocy na rzecz Ukrainy.

Estonia od początku rosyjskiego ataku wspiera broniących się Ukraińców. Do tej pory Tallin przekazał im pomoc wojskową wartości około 500 mln euro. A to jeszcze nie koniec. Kaja Kallas zapowiedziała, że w kolejnych latach Estonia przeznaczy 14 mln euro rocznie na odbudowę Ukrainy. Podkreśliła, że wygrana Kijowa leży w interesie całej Europy.

W grudniu 2023 roku premier Kallas poinformowała, że jej rząd rozważa możliwość deportacji wszystkich osób ze statusem rezydenta, które starają się o obywatelstwo rosyjskie. Według Kallas takie osoby mogą w razie powszechnej mobilizacji w Rosji przyłączyć się do armii rosyjskiej i uczestniczyć w walkach przeciwko Ukrainie.

Estonia jest krajem, którego społeczeństwo bardzo wspiera walczącą Ukrainę. Z sondażu Turu-uuringute z czerwca 2023 roku wynika, że 80% Estończyków popiera udzielanie Ukrainie pomocy humanitarnej, a niemal 70% – wojskowej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Efrem Lukatsky/Associated Press/East News

dodaj komentarz

komentarze


Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szkolenia na pomostówkę
Młodzi medycy na poligonie
Lubawa wyposaży saperów
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Próba przed morską paradą
Coraz więcej Alpha Scramble
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Odnaleziono „Roja”
Zapraszamy na defiladę
PGZ o koalicji antybalistycznej
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Legion Medyczny na poligonie
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Cyfrowa tarcza F-16
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Walka, entuzjazm i nadzieja
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
MON i MSZ o szczycie NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Flanka pod strażą
Nocna próba na Wisłostradzie
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Azjatycka szansa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wsparcie ma znaczenie
Morska parada 15 sierpnia
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
PKW Irak zostaje w Jordanii
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wicher na morzu
Gorący lipiec PKW Łotwa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Powietrzna defilada
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Szachownica na Wisłostradzie
„Wicher" wkrótce na wodzie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Abordaż z polskim wsparciem
Generał w niewoli
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Z prądem i pod prąd
Bataliony przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO