moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unijna pomoc dla Ukrainy

Pakiet pomocy w wysokości 5 miliardów euro, kontynuowanie szkolenia ukraińskich żołnierzy oraz współpraca przemysłów obronnych Ukrainy i państw Unii Europejskiej. To najważniejsze kwestie, o jakich w Kijowie rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych z UE. Spotkanie zorganizował Joseph Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych państw należących do Unii Europejskiej spotkali się w Kijowie. Obrady zwołał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. – To historyczna data. Po raz pierwszy obrady w takiej formule odbyły się poza terenem Unii Europejskiej, w państwie, które do niej kandyduje i niestety jest w stanie wojny – powiedział po rozmowach. – Oczywiście wolelibyśmy spotkać się w innych okolicznościach, ale te są takie jakie są, a my musimy wspierać Ukrainę – zaznaczył.

I to właśnie kwestie dotyczące wsparcia objętego wojną państwa zdominowały rozmowy przedstawicieli państw członkowskich UE. Josep Borrell poinformował, iż zaproponował nowy pakiet pomocy, który miałby osiągnąć wartość 5 miliardów euro. – Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie przed końcem roku – ocenił. Dodał, że będzie także kontynuowany program szkolenia ukraińskich żołnierzy. W najbliższych miesiącach ma zostać nim objętych 40 tys. wojskowych, w tym przyszli piloci myśliwców. – Pracujemy także nad współpracą europejskich i ukraińskich przemysłów obronnych – powiedział. Podkreślił, że współdziałania będą wymagały także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, odpieraniem ataków hybrydowych (w tym zwalczanie dezinformacji i budowanie komunikacji strategicznej), a także rozminowywanie terenów Ukrainy.

REKLAMA

Borrell zaznaczył jednak, że największym zobowiązaniem jakie Unia Europejska może dać Ukrainie to jej członkostwo w jej strukturach. – Ukraina jest państwem kandydującym – podkreślił. Zapewnił także, że Rosja poniesie konsekwencje zbrodni, jakie popełniła w czasie wojny. m.in. za deportacje na teren swojego państwa ukraińskich dzieci. Ważnym elementem rozmów były także kwestie dotyczące pokoju. – Formuła zaproponowana przez prezydenta Zełenskiego to jedyna formuła, o jakiej dyskutuje się w środowisku międzynarodowym. Będziemy nadal pracować jako Unia Europejska, aby uczynić ją bardziej globalną i stworzyć podstawę przyszłego pokoju – zapewnił.

Szef unijnej dyplomacji przekonywał, że spotkanie, które odbyło się w Kijowie powinno być odbierane jako „zobowiązanie Unii Europejskiej wobec Ukrainy i jej wspierania zarówno w kwestiach militarnych, dążenia do pokoju jaki i członkostwa w Unii”. Poinformował także, że odwiedził Odessę, ale kilka minut po tym jak opuścił miasto, uderzył w nie rój dronów. – To spotkanie to także silny sygnał wysyłany do Rosji. Nie damy się zastraszyć waszym dronom i pociskom. Nasza determinacja we wspieraniu walki o wolność i niepodległość Ukrainy jest niezachwiana – zapewnił.

W obradach uczestniczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, który ocenił, iż „spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie dodaje Europie siły, przywództwa i inicjatywy, a aktywne przywództwo europejskie jest niezbędne”. – Im więcej wspólnych i zasadniczych kroków w dziedzinie obrony, dyplomacji, gospodarki i sankcji podejmiemy razem, tym szybciej wojna zakończy się sprawiedliwym pokojem – napisał na portalu X.

Polskę podczas obrad reprezentował Wojciech Gerwel, wiceminister spraw zagranicznych. W wydanym wieczorem komunikacie MSZ poinformowało, że w trakcie spotkania polska strona m.in. podkreślała znaczenie ukraińskiej Formuły Pokoju. Wojciech Gerwel wyraził nadzieję, iż postępy Kijowa we wdrażaniu niezbędnych reform pozwolą szefom państw i rządów UE podjąć decyzję w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pod koniec roku, bo jak zaznaczono w komunikacie, wspieranie tego działania „leży w naszym strategicznym interesie”. Wiceminister zachęcał także państwa unijne do zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: President Of Ukraine / Zuma Press / Forum

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie świętują
 
Wojsko wraca do Babimostu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
32 krążki pływaków-żołnierzy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Armia Polska w drodze do Europy
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Zielony talizman Polaków
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ekspresowa pomoc
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Witkacy – piąty wieszcz?
„Sokół” wylądował
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Nowe AWACS-y dla NATO
Laureaci cyberkonkursu MON
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Wojsko pomoże Słoweńcom
Unijna pomoc dla Ukrainy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Terytorials na etacie
PKW Orlik już w Estonii
PKW Orlik gotowy na misję
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Abramsy jadą na ukraiński front
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Uwolnić zakładników
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Narodziny polskich sił morskich
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Najdłuższa noc
Orka po koreańsku
„Pług” idzie na śmierć
Realia, a nie teoria
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Śmiertelny wypadek żołnierza
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Pierwszy polski Homar
Fiński debiut w Sojuszu
Out of the Shadow
Polski dzień strzelania w Rumunii
Kolejne zakupy dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO