moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Unijna pomoc dla Ukrainy

Pakiet pomocy w wysokości 5 miliardów euro, kontynuowanie szkolenia ukraińskich żołnierzy oraz współpraca przemysłów obronnych Ukrainy i państw Unii Europejskiej. To najważniejsze kwestie, o jakich w Kijowie rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych z UE. Spotkanie zorganizował Joseph Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych państw należących do Unii Europejskiej spotkali się w Kijowie. Obrady zwołał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. – To historyczna data. Po raz pierwszy obrady w takiej formule odbyły się poza terenem Unii Europejskiej, w państwie, które do niej kandyduje i niestety jest w stanie wojny – powiedział po rozmowach. – Oczywiście wolelibyśmy spotkać się w innych okolicznościach, ale te są takie jakie są, a my musimy wspierać Ukrainę – zaznaczył.

I to właśnie kwestie dotyczące wsparcia objętego wojną państwa zdominowały rozmowy przedstawicieli państw członkowskich UE. Josep Borrell poinformował, iż zaproponował nowy pakiet pomocy, który miałby osiągnąć wartość 5 miliardów euro. – Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie przed końcem roku – ocenił. Dodał, że będzie także kontynuowany program szkolenia ukraińskich żołnierzy. W najbliższych miesiącach ma zostać nim objętych 40 tys. wojskowych, w tym przyszli piloci myśliwców. – Pracujemy także nad współpracą europejskich i ukraińskich przemysłów obronnych – powiedział. Podkreślił, że współdziałania będą wymagały także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, odpieraniem ataków hybrydowych (w tym zwalczanie dezinformacji i budowanie komunikacji strategicznej), a także rozminowywanie terenów Ukrainy.

REKLAMA

Borrell zaznaczył jednak, że największym zobowiązaniem jakie Unia Europejska może dać Ukrainie to jej członkostwo w jej strukturach. – Ukraina jest państwem kandydującym – podkreślił. Zapewnił także, że Rosja poniesie konsekwencje zbrodni, jakie popełniła w czasie wojny. m.in. za deportacje na teren swojego państwa ukraińskich dzieci. Ważnym elementem rozmów były także kwestie dotyczące pokoju. – Formuła zaproponowana przez prezydenta Zełenskiego to jedyna formuła, o jakiej dyskutuje się w środowisku międzynarodowym. Będziemy nadal pracować jako Unia Europejska, aby uczynić ją bardziej globalną i stworzyć podstawę przyszłego pokoju – zapewnił.

Szef unijnej dyplomacji przekonywał, że spotkanie, które odbyło się w Kijowie powinno być odbierane jako „zobowiązanie Unii Europejskiej wobec Ukrainy i jej wspierania zarówno w kwestiach militarnych, dążenia do pokoju jaki i członkostwa w Unii”. Poinformował także, że odwiedził Odessę, ale kilka minut po tym jak opuścił miasto, uderzył w nie rój dronów. – To spotkanie to także silny sygnał wysyłany do Rosji. Nie damy się zastraszyć waszym dronom i pociskom. Nasza determinacja we wspieraniu walki o wolność i niepodległość Ukrainy jest niezachwiana – zapewnił.

W obradach uczestniczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, który ocenił, iż „spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie dodaje Europie siły, przywództwa i inicjatywy, a aktywne przywództwo europejskie jest niezbędne”. – Im więcej wspólnych i zasadniczych kroków w dziedzinie obrony, dyplomacji, gospodarki i sankcji podejmiemy razem, tym szybciej wojna zakończy się sprawiedliwym pokojem – napisał na portalu X.

Polskę podczas obrad reprezentował Wojciech Gerwel, wiceminister spraw zagranicznych. W wydanym wieczorem komunikacie MSZ poinformowało, że w trakcie spotkania polska strona m.in. podkreślała znaczenie ukraińskiej Formuły Pokoju. Wojciech Gerwel wyraził nadzieję, iż postępy Kijowa we wdrażaniu niezbędnych reform pozwolą szefom państw i rządów UE podjąć decyzję w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pod koniec roku, bo jak zaznaczono w komunikacie, wspieranie tego działania „leży w naszym strategicznym interesie”. Wiceminister zachęcał także państwa unijne do zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: President Of Ukraine / Zuma Press / Forum

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzowie Spike`ów
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przemoc za przemoc
Sztandar dla cyberwojsk
Pokazali swoją siłę
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Przez Dunaj do Rumunii
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Spadochroniarze w operacji TALO
Eurosatory 2024 idą na rekord
„Czarownice” nad Londynem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Plan na szczyt
Borsuk w Paryżu
M-ATV po polsku
Pierwsi za sterami Apache
Docenić „misjonarzy”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
AWACS-y dostarczone
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Koszykarskie święto w Łodzi
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Eurosatory 2024: festiwal premier
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i wioślarze na podium
„Osiodłać krowę”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Podróż w ciemność
NATO on Northern Track
Gortat Team vs drużyna NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siła z morza
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Sześcioosobowe armie na start!
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Marsz po medale
Zbrodnicza farsa
Czołgi K2. Made in Poland
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Incydent lotniczy
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Policjanci szkolą wojsko
Paryskie trendy
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
„Umieram jak Polak”
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO