moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kieleckie nagrody cz. 4

Mobilny magazyn broni dla całej kompanii, kontenerowe centrum taktyczne, zaplecze do szkolenia poligonowego w warunkach walki radioelektronicznej oraz modułowe systemy narzędziowe. Prezentujemy ostatnie cztery produkty obronne rodzimego przemysłu zbrojeniowego nagrodzone na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Defenderami.


KCT – kontenerowe centrum taktyczne.

Aby prezentowany na targach zbrojeniowych w Kielcach produkt mógł ubiegać się o nagrodę Defendera, musi być nie tylko nowoczesny i innowacyjny oraz zwiększać bezpieczeństwo żołnierzy. Musi być również funkcjonalny. W tym roku konkursowe jury, składające się z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz kilku ministerstw, a także reprezentantów polskiego wojska i służb mundurowych, postanowiło w szczególny sposób docenić wyroby, których nie spotkamy na pierwszej linii frontu, ale raczej na logistycznym zapleczu.

Od dłuższego czasu Wojsko Polskie, wzorem armii innych państw zachodnich, stara się znacząco zwiększyć mobilność swojej logistyki. Jednym ze sposobów jest szeroko rozumiana konteneryzacja. Kontenerowe obozowiska, stanowiska dowodzenia, kuchnie polowe czy pralnie, warsztaty oraz różnego typu specjalistyczne systemy elektroniczne ukryte w 20- i 40-stopowych blaszanych „puszkach” nie tylko są łatwe w transporcie, lecz także zapewniają sporą dyskrecję. Gdy bowiem ktoś postronny zauważy ciężarówki wojskowe wiozące kontenery, to nie wie, czy to jedzie zaopatrzenie, czy może mobilny warsztat albo węzeł łączności.

REKLAMA

O tym, jak bardzo powszechne stały się w polskim wojsku różnego typu kontenery oraz jak innowacyjne mogą mieć zastosowania, świadczy fakt, że jury tegorocznego konkursu o nagrodę Defendera zdecydowało, że aż trzy statuetki trafią w ręce producentów właśnie tego typu rozwiązań.

Mobilny magazyn broni

Pierwszą z nich otrzymało konsorcjum firm Zurad sp. z o.o. (lider) oraz Modular System sp. z o.o. za mobilny magazyn broni 20’ 1C. Jak podkreślają przedstawiciele nagrodzonego konsorcjum, uhonorowany targowym laurem magazyn to doskonały przykład na to, że czasem „genialność tkwi w prostocie”.

Mobilny magazyn broni 20’ 1C.

W standardowym 20-stopowym kontenerze zamontowana została specjalnie zaprojektowana zabudowa, która nie tylko umożliwia bezpieczne przechowywanie broni na całej kompanii, lecz także – dzięki elektronicznemu systemowi nadzoru – pozwala na ewidencjonowanie jej pobierania przez żołnierzy. Magazynierowi wystarczy rzut oka na elektroniczną tablicę informacyjną i już wie, czy wszystkie pistolety i karabinki wróciły na stojaki, a jeśli nie, to może błyskawicznie sprawdzić, który z żołnierzy jeszcze ich nie odniósł.

Umieszczony w kontenerze magazyn broni można łatwo i szybko przemieścić na poligon na czas ćwiczeń, co znacząco skraca czas przygotowania szkolenia ogniowego.

Kontener dla sztabu

Kolejnym nagrodzonym przez jury Defenderów specjalistycznym kontenerem jest produkt firmy Siltec sp. z o.o. o nazwie KCT – kontenerowe centrum taktyczne. Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki, KCT to odporny na zakłócenia radioelektroniczne kontener, który umożliwia zbudowanie stanowiska dowodzenia o różnych klasach tajności. Jakich? To będzie zależało wyłącznie od użytkownika, który będzie mógł konfigurować KCT zgodnie z potrzebami, mając do dyspozycji (i wyboru) różnego typu moduły łączności oraz kryptografii.

Niestety ze względu na rodzaj zadań, które mogą być realizowane w KCT, producent tego rozwiązania nie może ujawniać zbyt wielu szczegółów na temat jego dokładnych parametrów technicznych.

Czas na poligon

Ostatnim z kontenerowych rozwiązań uhonorowanych podczas XXXI MSPO Defenderem jest system szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej (SSPWE), opracowany przez konsorcjum w składzie: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider), Akademia Sztuki Wojennej i Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki. Jak wyjaśniają przedstawiciele konsorcjum, SSPWE jest bardzo rozbudowanym systemem szkoleniowym, który w warunkach poligonowych umożliwia pilotom statków powietrznych (samolotów oraz śmigłowców) symulowanie różnego typu zagrożeń oraz, co bardzo ważne, rejestrowanie ich reakcji na potrzeby późniejszego omówienia i oceny.

System szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej (SSPWE).

SSPWE składa się z radaru, który może odegrać rolę wrogiej stacji radiolokacyjnej, samolotu, a nawet nieprzyjacielskiego pocisku przeciwlotniczego, oraz ze specjalistycznych systemów obserwacyjno-nadzorczych, w tym głowicy optoelektronicznej, która nagrywa zachowania pilota na symulowane zagrożenia, a także rejestratorów komunikacji radiowej statków powietrznych między sobą i ze stanowiskami dowodzenia. Wszystko po to, aby badać trafność podejmowanych w powietrzu decyzji.

Uszyte na miarę

Prezentację wyrobów nagrodzonych Defenderami kończymy produktem, który łatwo można było przeoczyć podczas zwiedzania targowych stoisk, a który jednak konkursowe jury postanowiło wyróżnić za wyjątkowe cechy użytkowe. Mowa o opracowanym przez firmę ARPOL mobilnym modułowym zasobniku wymiennym (MMZW).

Mobilny modułowy zasobnik wymienny (MMZW).

Choć nazwa produktu jest nieco tajemnicza i skomplikowana, MMZW to nic innego, jak zaprojektowane ściśle pod wojskowe wymagania i oczekiwania pakiety specjalistycznych narzędzi, z których można szybko i łatwo kompletować wyposażenie poszczególnych typów wojskowych warsztatów – np. uzbrojenia i elektroniki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
 
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Długi marsz na wschód
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Śladem profesjonalistów
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Konsekwentnie dąży do celu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
"Jesienny ogień” z ministrem
Szwedzi na „Czernickim”
Plan misji „Air Defender”
Lecimy F-35
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Raki dla podhalańczyków
Nie uznaje półśrodków
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Atak o świcie
FA-50 doleciały!
Wojskowe kontrakty w USA
Abramsy jadą na ukraiński front
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Gdy zagraża ogień
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
16 Dywizja świętuje
Okręt w matni, załoga walczy
Przysięga w Kolnie
Wyższe diety za służbę na granicy
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wirtualna walka na morzu
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Czerwona powódź
Polsko-koreańskie rozmowy
Dwa medale w Budapeszcie
Odliczanie do przysięgi
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Spełnia marzenia
Stawia na dobrą komunikację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brązowa czwórka podwójna
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Szef rządu w Łuczniku
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO