moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej wojska na wschodnią granicę

Grupa Wagnera przebywająca na Białorusi może być groźna dla naszego kraju – ostrzega wicepremier Jarosław Kaczyński i informuje o konieczności wzmocnienia polsko-białoruskiej granicy. Podjęcie odpowiednich kroków zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Zapewnimy bezpieczeństwo Polsce – mówi polityk.

Aby omówić trudną sytuację na Białorusi politycy zebrali się na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Po posiedzeniu wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z dziennikarzami. Wicepremier powiedział, że Komitet zebrał się w sposób nadzwyczajny. – Mamy, przynajmniej potencjalnie, nową sytuację na Białorusi. Chodzi o obecność tam Grupy Wagnera. Z danych, którymi w tej chwili dysponujemy można sądzić, że to będzie około osiem tysięcy żołnierzy – powiedział. Ocenił też, że obecność Grupy Wagnera na Białorusi może być groźna dla Ukrainy, Litwy i Polski. – Dlatego podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu obrony na granicy z Białorusią – powiedział Jarosław Kaczyński. Poinformował, że zostaną zwiększone siły, a więc liczba żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, ale na granicy powstaną również umocnienia.

– Zagrożenie atakami hybrydowymi może się zaostrzyć. Będą one wykonywane przez ludzi bez porównania groźniejszych niż migranci, którzy szturmowali granicę przed wybuchem wojny w Ukrainie – mówił Jarosław Kaczyński. – Ale będziemy przygotowani na odparcie ataków nawet tak groźnej i zdeterminowanej grupy – zapewnił.

Podczas konferencji prasowej wicepremierowi Kaczyńskiemu towarzyszył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. — Na polskiej granicy będzie większe natężenie działań. Związane jest ono z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą przerzucenie grupy Wagnera na Białoruś — powiedział Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że to grupa ludzi groźnych i zdemoralizowanych.

Szef MON-u zapowiedział wzmocnienie współpracy między Wojskiem Polskim a Strażą Graniczną. – Za bezpieczeństwo na granicy odpowiada przede wszystkim Straż Graniczna, ale i Wojsko Polskie jest zaangażowane w te działania. Teraz natężenie wspólnych działań na pewno się zwiększy – zapowiedział Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 16 DZ, MON

dodaj komentarz

komentarze


Kaman – domknięcie historii
Wellington „Zosia” znad Bremy
Ku wiecznej pamięci
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Jesteśmy dziećmi wolności
Starcie pancerniaków
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Mity i manipulacje
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Standardy NATO w Siedlcach
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Mundurowi z benefitami
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Marynarze podjęli wyzwanie
Abolicja dla ochotników
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
„Zamek” pozostał bezpieczny
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Im ciemniej, tym lepiej
Nowe zasady dla kobiet w armii
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Czy to już wojna?
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Polski „Wiking” dla Danii
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Grecka walka z sabotażem
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Torpeda w celu
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Pięściarska uczta w Suwałkach
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Plan na WAM
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Brytyjczycy na wschodniej straży
Kosmiczna wystawa
OPW budują świadomość obronną
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Gdy ucichnie artyleria
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Awanse w dniu narodowego święta
Zasiać strach w szeregach wroga
Ułani szturmowali okopy
Sukces Polaka w biegu z marines
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Arteterapia dla weteranów
Dzień wart stu lat
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
„Road Runner” w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO