moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne VISy i Groty

– Nowe pistolety niebawem trafią do Wojska Polskiego. W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Wojsko kupiło również 200 sztuk reprezentacyjnej wersji karabinków Grot.

Pierwsze egzemplarze opracowanego przez polskich konstruktorów pistoletu VIS 100 trafiły do jednostek w 2019 roku. Był to efekt umowy z 2018 roku, gdy wojsko zamówiło 20 tysięcy sztuk VIS-ów. Teraz nasza armia zdecydowała się pozyskać kolejną partię tej broni. – W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – napisał 19 maja w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Kontrakt, którego wartość wynosi 160 mln zł, przewiduje dostawy w latach 2024–2026. Pistolety zostaną dostarczone wraz z wyposażeniem obejmującym m.in.: kabury taktyczne dla użytkowników prawo i leworęcznych, nakładki chwytu standardowego i powiększonego oraz zestawy obsługowo-naprawcze. Dokument parafowali dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom, Seweryn Figurski, członek zarządu spółki, oraz płk Robert Frommholz, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia.

– Pistolety VIS 100 to konstrukcja znana już polskiej armii i, podobnie jak karabinki z rodziny MSBS Grot, bardzo dobrze oceniana przez żołnierzy. Użytkownicy pistoletu VIS 100 podkreślają, że jest to broń ergonomiczna, wygodna w obsłudze, która pozwala na szybkie i precyzyjne oddanie strzału – podkreślał Seweryn Figurski.

REKLAMA

Opracowany przez specjalistów z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom pistolet VIS 100 ma długość 195 mm (z czego lufa 110 mm), wysokość 142 mm i szerokość 34 mm. Broń bez magazynka ma masę 710 g, a z magazynkiem nieco ponad 800 g. Siła nacisku na spust wynosi 25 N przy strzelaniu bez samonapinania i 50 N z samonapinaniem. Pistolet został wyposażony w szynę NATO Rail (zgodną ze STANAG 4694), na której żołnierz zgodnie ze swoimi preferencjami może przykładowo zamocować laserowy wskaźnik celu lub oświetlenie taktyczne.

Pracę nad konstrukcją, która mogłaby zastąpić w linii pistolety zasilane amunicją 9 mm Makarowa, inżynierowie z „Łucznika” rozpoczęli w 2013 roku. Efekt prac badawczo-rozwojowych został zaprezentowany w 2014 roku w postaci broni o nazwie PR-15 Ragun. Cztery lata później Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że wprowadzi ten pistolet do służby w Siłach Zbrojnych RP. Jednocześnie zapadła decyzja, iż otrzyma on nazwę VIS 100. VIS w nawiązaniu do pistoletu wz. 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936–1939, a „100” na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolejne Groty

19 maja radomska fabryka podpisała z Agencją Uzbrojenia jeszcze jeden kontrakt. Chodzi o umowę na niemal 200 karabinków MSBS Grot w wersji „R”, czyli reprezentacyjnych. Zgodnie z kontraktem „Łucznik” otrzyma 2,6 milionów złotych, a broń ma być dostarczona polskiej armii do końca września tego roku. – Żołnierze wykorzystujący karabinki reprezentacyjne w służbie bez wątpienia stanowią wyjątkową grupę użytkowników broni. Podtrzymują tradycje ceremoniału wojskowego i uświetniają wiele patriotycznych uroczystości, wydarzeń o randze państwowej czy z udziałem VIP-ów. Cieszy nas i napawa dumą, że Fabryka Broni dzięki swoim konstrukcjom będzie częścią wspaniałej tradycji związanej z polską wojskowością – komentował dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni.

Groty w wersji „R” są w polskiej armii od 2016 roku i były pierwszą odmianą MSBS, jaka trafiła do wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT, Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o.

dodaj komentarz

komentarze


Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
 
Razem gotowi na wszystko
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Maszerowali, lecz nie ginęli
Amunicja dla artylerzystów
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Najsprawniejsi wieloboiści
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Topaz dla Bułgarii
Cegiełka na morzu
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Więcej miejsc na studiach w LAW
Czy pracownicy wojska założą mundury?
„Nasze granice w Monte Cassino”
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Anakonda na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Piekielny ogień dla polskiej armii
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Do końca walczył z tyranią
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
WOT i „Anakonda”
Śladem profesjonalistów
Finlandia w NATO
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Nowy wymiar wojska
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
B9 stawia na solidarność
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Litwini kupią zestawy Grom
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Pół wieku w zespole
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Polska wśród światowych liderów
Bez szklanego sufitu
Wojsko poza schematem
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Nowy regulamin dla żołnierzy
Narada przed szczytem NATO
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Włosi na straży polskiego nieba
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Słowa jak pociski
Breakthrough for the Polish Armed Forces

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO