moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina już wkrótce otrzyma Leopardy

Polska, Norwegia, Kanada, Hiszpania i Finlandia sformują batalion czołgów Leopard 2A4, który trafi do walczącej Ukrainy. – To było zadanie, które przed sobą postawiłem, i dziś mogę powiedzieć, że zakończyło się sukcesem – stwierdził wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u spotkał się z sojusznikami w Brukseli podczas obrad ministrów obrony państw członkowskich NATO.

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas drugiego dnia rozmów przedstawiciele państw członkowskich NATO skupili się na kwestiach dotyczących wzmacniania zdolności do odstraszania i obrony, podpisali także szereg dokumentów mających na celu zacieśnienie współpracy. Jak mówił wicepremier Mariusz Błaszczak, szczególnie ważny z polskiej perspektywy jest ten dotyczący budowy natowskich magazynów uzbrojenia. – Jesteśmy zainteresowani budową takich magazynów. Wcześniej już podejmowaliśmy takie inicjatywy, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi, teraz rozszerzamy ich zakres – poinformował. Inny istotny dokument, który dziś został podpisany, dotyczy pozyskiwania danych rozpoznawczych z satelitów. – To ważne ze względu na sytuację, w jakiej znalazła się Europa – zaznaczył szef MON-u.

 

Mariusz Błaszczak poinformował również, że w Brukseli odbyło się spotkanie dotyczące nowoczesnych czołgów dla Ukrainy. – Skompletowaliśmy batalion czołgów Leopard 2A4 – mówił z dumą minister. Wyjaśnił, że oprócz 14 czołgów, których przekazanie ogarniętemu wojną państwu zadeklarowała Polska, kolejne osiem będzie pochodziło z Norwegii, cztery z Kanady, a od czterech do sześciu z Hiszpanii. Pojazdy wsparcia przekaże zaś Finlandia. – To było zadanie, które sobie postawiłem, i dziś mogę powiedzieć, że zakończyło się ono sukcesem – podkreślił wicepremier. Przypomniał, że w Polsce trwa już szkolenie przyszłych załóg tych pojazdów pancernych, a w Niemczech trwają prace nad utworzeniem kolejnego batalionu, tym razem Leopardów 2A6.

Sojusznicy nie znaleźli natomiast rozwiązania problemu przekazania Ukrainie myśliwców F-16. – Rozmowy na ten temat toczyły się wczoraj, ale nie pojawiły się żadne nowe deklaracje – wyjaśnił szef MON-u. Zwrócił przy tym uwagę, że mimo iż Polska zamówiła nowoczesne myśliwce, to na ich dostawy trzeba poczekać. A obecnie dysponuje zbyt małą liczbą takiego sprzętu, aby włączyć się do programu, który pozwoliłby na przekazanie maszyn za wschodnią granicę. Nie wykluczył jednak, że Polska mogłaby dostarczyć Ukrainie MiG-i. – Już na ten temat wielokrotnie rozmawialiśmy. Wszelkie takie działania uzależniamy od zgody sojuszników – powiedział.

Błaszczak zaznaczył, że obecnie Sojusz Północnoatlantycki powinien koncentrować się na wzmacnianiu sił zbrojnych i budowaniu interoperacyjności. Bardzo ważne jest też to, aby poszczególne państwa przeznaczały na ten cel odpowiednią część swoich budżetów. – Dwa procent PKB przeznaczane na obronność to jest minimum. Cel powinien być znacznie wyższy – stwierdził. Jak dodał, podczas obrad to stwierdzenie spotkało się z aprobatą sojuszników. – Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby Sojusz Północnoatlantycki był jeszcze silniejszy, a to jest gwarancją bezpieczeństwa nie tylko jego członków, lecz także całego wolnego świata – podkreślił.

Dziennikarze dopytywali wicepremiera o wizytę w Polsce Joe Bidena, prezydenta Stanów Zjednoczonych, do której ma dojść w przyszłym tygodniu. Przedstawiciele mediów byli szczególnie zainteresowani tym, czy wówczas może paść deklaracja o kolejnej dostawie sprzętu do Ukrainy. – Wizyta prezydenta Bidena w Polsce jest dowodem na wzrastającą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej – odpowiedział Błaszczak. – Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że Ukraina będzie nadal wspierana – dodał. Zaznaczył też, że Polska nie tylko pomaga sąsiadowi w walce z okupantem, lecz także konsekwentnie wzmacnia swoje siły zbrojne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pierwsi na oceanie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO