moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radary dla Wisły i Narwi

Przed nią nie ukryją się nawet samoloty typu „stealth”, czyli o ograniczonej wykrywalności przez klasyczne radary. Pozytywnie zakończyły się badania kwalifikacyjne opracowanej przez polskich inżynierów stacji radiolokacyjnej P-18PL, która ma dostarczać informacje dla rodzimych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Wisła i Narew.

Zgodnie z koncepcją nowego, zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju każda z jego trzech warstw – dysponująca odpowiednio bronią bardzo krótkiego zasięgu (do 5–6 km), krótkiego zasięgu (do 25 km) i średniego zasięgu (do 100 km), ma otrzymywać informacje o sytuacji powietrznej ze wszystkich dostępnych w danym rejonie radarów. Plan budowy systemu zakłada, że będą to nie tylko stacje radiolokacyjne dedykowane do danych typów zestawów rakietowych (jak obecnie radary Bystra, będące częścią systemu opl o kryptonimie Pilica), czy radary od zestawów rakietowych Wisła.

Wojska radiotechniczne sił powietrznych mają również zostać wyposażone w nowy typ stacji radiolokacyjnych, w tym m.in.: P-18PL, czyli trójwspółrzędne radary dalekiego zasięgu pracujące w paśmie metrowym (VHF) i wykorzystujące antenę AESA (Active Electronically Scanned Array); PET-PCL (Passive Emitter Tracking – Passive Coherent Location), czyli pasywne radary analizujące promieniowanie elektromagnetyczne zarówno generowane przez obiekty powietrzne, jak i to, które się od nich jedynie odbija; Sajna, czyli radary kierowania ogniem pracujące w paśmie C z antenami aktywnie sterowanymi fazowo w dwóch płaszczyznach (AESA).

REKLAMA

Koniec badań

W grudniu 2012 roku polskie wojsko zleciło opracowanie wymienionych radarów rodzimemu przemysłowi w ramach prac badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Teraz wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na ostatniej prostej przed wdrożeniem tych innowacyjnych rozwiązań do służby. Kilka dni temu Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zakończyły się niezbędne wojskowe badania i testy pierwszego z radarów, a dokładnie P-18PL.

– Zakończyliśmy z wynikiem pozytywnym badania kwalifikacyjne radaru wstępnego wskazywania celów P-18PL. Otwiera to drogę do pozyskania polskich sensorów z PIT-Radwar dla zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – zakomunikował w mediach społecznościowych ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Widzi niewidzialne

P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym pozwalającym na określenie odległości danego obiektu, a także kierunku jego lotu (azymutu) oraz jego wysokości. Co ważne, dzięki temu, że radar P-18PL pracuje w paśmie metrowym VHF, umożliwia nie tylko wykrywanie celów z dużych odległości (300–400 km), ale również wskazanie samolotów typu „stealth”, czyli o zredukowanym przekroju radarowym, co sprawia, że są trudniej wykrywalne przez klasyczne radary.

Zakończenie badań kwalifikacyjnych radaru P-18PL umożliwia Agencji Uzbrojenia podpisanie z ich producentem, firmą PIT-Radwar, kontraktu na produkcję seryjną. Niestety, nie wiadomo, kiedy to dokładnie nastąpi i ile radarów zamówi nasze wojsko.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Modernizacyjne priorytety wojska
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Dwie dekady WIM-u
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Przetarcie przed manewrami
Nowa strzelnica w Piastowie
Armia Czerwona niesie śmierć
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Desant w Forcie Bragg
Pamięć o powstańcach styczniowych
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Walczymy z imperium zła
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Weź udział w konkursie katyńskim
Nie zmarnować szansy
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
SAROV w opcji
4% PKB na Wojsko Polskie
F-35 rozpoczynają Air Policing
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy jadą do Ukrainy!
Dodatek już nie za klasę
Tons on Board
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Droga do mistrzostwa
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
W hołdzie powstańcom styczniowym
Ukraina czeka na czołgi
Dłuższa służba się opłaci
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
The Fall of the Superpower Myth
Z Radomia do Las Vegas
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Styczniowy poligon terytorialsów
To był wielki cios dla polskiej armii
Orlik w natowskiej misji
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Upominki dla tureckich dzieci
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Terenowe motocykle II RP
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO