moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radary dla Wisły i Narwi

Przed nią nie ukryją się nawet samoloty typu „stealth”, czyli o ograniczonej wykrywalności przez klasyczne radary. Pozytywnie zakończyły się badania kwalifikacyjne opracowanej przez polskich inżynierów stacji radiolokacyjnej P-18PL, która ma dostarczać informacje dla rodzimych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Wisła i Narew.

Zgodnie z koncepcją nowego, zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju każda z jego trzech warstw – dysponująca odpowiednio bronią bardzo krótkiego zasięgu (do 5–6 km), krótkiego zasięgu (do 25 km) i średniego zasięgu (do 100 km), ma otrzymywać informacje o sytuacji powietrznej ze wszystkich dostępnych w danym rejonie radarów. Plan budowy systemu zakłada, że będą to nie tylko stacje radiolokacyjne dedykowane do danych typów zestawów rakietowych (jak obecnie radary Bystra, będące częścią systemu opl o kryptonimie Pilica), czy radary od zestawów rakietowych Wisła.

Wojska radiotechniczne sił powietrznych mają również zostać wyposażone w nowy typ stacji radiolokacyjnych, w tym m.in.: P-18PL, czyli trójwspółrzędne radary dalekiego zasięgu pracujące w paśmie metrowym (VHF) i wykorzystujące antenę AESA (Active Electronically Scanned Array); PET-PCL (Passive Emitter Tracking – Passive Coherent Location), czyli pasywne radary analizujące promieniowanie elektromagnetyczne zarówno generowane przez obiekty powietrzne, jak i to, które się od nich jedynie odbija; Sajna, czyli radary kierowania ogniem pracujące w paśmie C z antenami aktywnie sterowanymi fazowo w dwóch płaszczyznach (AESA).

Koniec badań

W grudniu 2012 roku polskie wojsko zleciło opracowanie wymienionych radarów rodzimemu przemysłowi w ramach prac badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Teraz wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na ostatniej prostej przed wdrożeniem tych innowacyjnych rozwiązań do służby. Kilka dni temu Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zakończyły się niezbędne wojskowe badania i testy pierwszego z radarów, a dokładnie P-18PL.

– Zakończyliśmy z wynikiem pozytywnym badania kwalifikacyjne radaru wstępnego wskazywania celów P-18PL. Otwiera to drogę do pozyskania polskich sensorów z PIT-Radwar dla zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – zakomunikował w mediach społecznościowych ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Widzi niewidzialne

P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym pozwalającym na określenie odległości danego obiektu, a także kierunku jego lotu (azymutu) oraz jego wysokości. Co ważne, dzięki temu, że radar P-18PL pracuje w paśmie metrowym VHF, umożliwia nie tylko wykrywanie celów z dużych odległości (300–400 km), ale również wskazanie samolotów typu „stealth”, czyli o zredukowanym przekroju radarowym, co sprawia, że są trudniej wykrywalne przez klasyczne radary.

Zakończenie badań kwalifikacyjnych radaru P-18PL umożliwia Agencji Uzbrojenia podpisanie z ich producentem, firmą PIT-Radwar, kontraktu na produkcję seryjną. Niestety, nie wiadomo, kiedy to dokładnie nastąpi i ile radarów zamówi nasze wojsko.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Nowe śmigłowce kawalerii
 
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Śnieg może być groźną bronią
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Cud w Trewirze
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ślubowanie kadetów OPW
Mocny sygnał od NATO
Będą kolejne „Daglezje-P”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Abramsy pod dobrą opieką
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Spadochroniarze na Podlasiu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
Rakietowy szach
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lekcje z frontu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zielone światło dla Barbary
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO