moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy

Bezpieczeństwo w regionie, wsparcie militarne i szkoleniowe dla Ukrainy oraz współpraca w zakresie uzupełniania własnych zdolności obronnych. M.in. o tym mówiono w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów obrony. – Uruchomiona została misja szkoleniowa dla sił zbrojnych Ukrainy. Dowództwo operacyjne tej misji mieści się w Polsce – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.


Spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa. Tematem przewodnim posiedzenia w Brukseli były kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym, wsparciem dla Ukrainy oraz zakupami uzbrojenia. Podczas narady szefów obrony państw UE potwierdzono uruchomienie szkoleniowej Misji Wsparcia Wojskowego dla Ukrainy (EU Military Assistance Mission, EU MAM), która będzie działać na terytorium państw UE. Polska odegra w tej misji kluczową rolę.

– Dowództwo operacyjne tej misji (Combined Arms Training – Command – przyp. red.) mieści się w Polsce, a na jego czele stanie dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Piotr Trytek – poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Podczas konferencji prasowej w Brukseli, szef MON przyznał także, że szkolenia ukraińskich żołnierzy odbywać się będą głównie w Wędrzynie. Ukraińcy otrzymają szkolenia podstawowe, specjalistyczne, m.in. w zakresie dowodzenia, taktyki, medycyny pola walki, a także szkolenia inżynieryjne, saperskie oraz szkolenie lekkiej piechoty i wojsk obrony terytorialnej. – Zakres tych szkoleń jest szeroki i wynika z zapotrzebowania, jakie zgłaszają Ukraińcy. Zresztą, takie szkolenia ukraińskiej armii odbywają się w Polsce od wielu miesięcy i zaczęły się jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę – dodał wicepremier Błaszczak. – Jestem dumny, że nasza inicjatywa zgłoszona w sierpniu tego roku zakończyła się sukcesem w postaci uruchomienia unijnej misji szkoleniowej. Koszty utrzymania żołnierzy ukraińskich będą refundowane z budżetu Unii Europejskiej – podsumował szef MON. Wspomniał także, że inne kraje UE chcą partycypować w misji szkoleniowej. Podczas dzisiejszej sesji w Brukseli chęć współpracy zgłosił m.in. minister obrony Grecji.

Podczas posiedzenia w Brukseli ministrowie ON mówili także o wspólnych zakupach sprzętu wojskowego. – Potrzeba uzupełniania zasobów w całej Unii jest duża ze względu na donację dla Ukrainy. Wszystkie państwa z mniejszym lub większym natężeniem wspierają Ukrainę. Polska należy do tych krajów, które od początku wojny wspierają Kijów z dużym natężeniem – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał jednak, że zakupy unijne wymagają czasu, dlatego nie czekając na kolektywne rozwiązania, polski rząd podjął decyzje o podpisaniu kontraktów ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. – Jeszcze w tym roku pierwsze koreańskie czołgi i armatohaubice będą w Polsce. Mówiłem o tym, by nie ograniczać zamówień wyłącznie do przemysłu europejskiego. Moce produkcyjne przemysłu w Europie są ograniczone, a odtworzenie ich zajmie sporo czasu. Potrzeba jest pilna, dlatego przedstawiłem dziś inny punkt widzenia. Podkreślałem, że nie ma sensu, by przemysł europejski konkurował z przemysłem amerykańskim czy południowokoreańskim – wyjaśniał wicepremier Błaszczak podczas spotkania z dziennikarzami.

Trzecia z sesji dotyczyła sytuacji Ukrainy. Niestety w czasie narady z ukraińskim szefem MON, ministrem Ołeksijem Reznikowem, Ukraina była ponownie bombardowana. – Mówiliśmy o wsparciu Ukrainy i o uniemożliwieniu Rosji osiągnięcie swojego celu, którym jest doprowadzenie do kolejnego kryzysu humanitarnego w postaci wywołania fali migracji w związku z atakami na infrastrukturę krytyczną, elektrownie i ujęcia wody – relacjonował szef MON.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o Patriotach
 
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Włoskie Air Policing w Polsce
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
NATO pozostaje w gotowości
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ryzykowna gra ajatollahów
Abrams: początek historii
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
„Albatros” pisze swoją historię
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Polski duch w Londynie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Polsko-koreańska debata
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Pioruny w linii
Abramsy w porcie
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Nowy wymiar sił powietrznych
Kolejne Abramsy dla Polski
F-15 przyleciały do Łasku
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Zostań szeregowym zawodowym!
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Siedemnastka gotowa na Liban
Kolejne Rosomaki WEM
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Ukraina otrzyma Patrioty?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Upadek mitu mocarstwa
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Koreański sprzęt już w Polsce
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Dodatek za ochronę granicy
Narada byłych szefów BBN-u
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Śladem profesjonalistów
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Artyleria na Marsie
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO