moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich

Gen. dyw. Piotr Trytek został dowódcą międzynarodowej misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich. Polski oficer stanie na czele dowództwa operacyjnego, które jest właśnie tworzone w Żaganiu. – To ogromna odpowiedzialność, ale także uznanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej – skomentował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Decyzja o wyznaczeniu polskiego oficera na dowódcę operacyjnego misji szkoleniowej UE zapadła wczoraj w Brukseli. Gen. dyw. Piotra Trytka na to stanowisko rekomendował Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa działający przy Radzie Unii Europejskiej.

– Polski oficer, gen. dyw. Piotr Trytek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, stanie na czele międzynarodowej misji szkoleń dla wojsk Ukrainy. Bedzie koordynował działania szkoleniowe na rzecz ukraińskich żołnierzy. To ogromna odpowiedzialność, ale także uznanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej – ocenił w mediach społecznościowych wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Generał obejmie nowe obowiązki w najbliższych tygodniach. Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, gen. Trytek pokieruje unijnym dowództwem operacyjnym, które powstaje właśnie w Żaganiu.

Gen. Trytek ma 51 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Dowodził m.in. 12 Brygadą Zmechanizowaną, był też zastępcą szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym WP. Służył w Iraku i Afganistanie. Od dwóch lat stoi na czele Czarnej Dywizji.

Rada Unii Europejskiej powołała Misję Wsparcia Wojskowego na rzecz Ukrainy (EUMAM Ukraine) 17 października. Celem misji ma być zapewnienie indywidualnych, zbiorowych i specjalistycznych szkoleń siłom zbrojnym Ukrainy (w tym oddziałom obrony terytorialnej) oraz koordynacja i synchronizacja działań państw unijnych wspierających realizację tych szkoleń. EUMAM Ukraine będzie działać na terytorium państw członkowskich UE. Kwatera główna misji ma mieścić się w siedzibie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) w Brukseli. Dowódcą głównym misji jest wiceadm. Hervé Bléjean, dyrektor Wydziału Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC) w EEAS. Dwa dowództwa operacyjne zostaną utworzone w Polsce i Niemczech.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 11 DKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Tarcza i miecz
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Test testu
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Patrioty pod Płockiem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Pantera przejdzie do historii
Kolejne nominacje w strukturach armii
F-15 dla Polski?
Dwa marzenia spełnione naraz
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Mewa” na północnym szlaku
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
„Kryzysowy” Jaśmin
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Kolejne F-35 lecą do Polski
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Flanka pod strażą
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Sonda dla Jastrzębia
Battalions of the Future
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Walka w dwóch światach
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Z prądem i pod prąd
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Abordaż z polskim wsparciem
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Nowa era polskiego lotnictwa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
„Wielka ucieczka” okiem historyka
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Zmarł gen. Mirosław Różański
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Coraz więcej Alpha Scramble
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO