moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe czołgi na Warmii i Mazurach

Dobre wieści dla 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Wkrótce jednostka otrzyma koreańskie czołgi K2. Taką informację przekazał wicepremier Mariusz Błaszczak, który w sobotę odwiedził pancerniaków. Wcześniej spotkał się z uczestnikami akcji „Trenuj z wojskiem”, którzy pod okiem żołnierzy z 20 Brygady Zmechanizowanej poznają tajniki wojskowego rzemiosła.

„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo” to inicjatywa Ministerstwa Oborny Narodowej. Resort prezentuje miejsca, w których powstaną nowe jednostki wojskowe, a także przedstawia te, do których wkrótce trafi nowoczesny sprzęt. W ramach akcji, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak odwiedził już 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, gdzie poinformował, że wkrótce trafią do niej śmigłowce AW 149, a tydzień temu w Ciechanowie zapowiedział utworzenie w mieście batalionu pancernego 1 Brygady Pancernej, który będzie wyposażony w czołgi Abrams. Natomiast dziś dobre wieści usłyszeli wojskowi z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa. – Żołnierze otrzymają nowy sprzęt. Będą to koreańskie czołgi K2 – poinformował Błaszczak. Zaznaczył, że to uzbrojenie jest bardzo nowoczesne, bo zostało opracowane i wdrożone do produkcji w XXI wieku. – One będą świetnie współpracowały z czołgami Abrams, które trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej. 16 Dywizja, w ramach której funkcjonuje 9 Brygada, dba o bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju, a w tym rejonie lżejsze czołgi, a więc K2 lepiej się sprawdzą – podkreślił.

Wicepremier Błaszczak przypomniał jednocześnie, że w sytuacji, gdy Rosja próbuje odtworzyć swoje imperium, nasz kraj musi szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. – Takie próby zawsze były groźne dla Polski – powiedział szef MON-u. – Naszym zadaniem jest niedopuszczenie do tego, aby wojna się rozlała, aby doszła do Polski, więc odstraszamy przeciwnika i budujemy silne wojsko, liczne i wyposażone w nowoczesną broń – mówił.

Film: MON

Podczas wizyty w Braniewie Mariusz Błaszczak zachęcał także do tego, aby ochotnicy skorzystali z okazji i dowiedzieli się, co armia może im zaoferować. Oferta służby jest bardzo szeroka i wcale nie oznacza rezygnacji z dotychczasowej kariery zawodowej. Można bowiem odbyć szkolenie w ramach wojsk obrony terytorialnej czy tzw. aktywnej rezerwy, a ci, którzy chcieliby na stałe związać się z armią, mogą to zrobić wstępując do dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. – Zachęcam do tego, aby związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, szczególnie młodych ludzi. Wojsko gwarantuje dobry start w dorosłe życie, a uposażenie jest godne. Co miesiąc do ręki młodego żołnierza trafia 4560 zł, a wraz z jego rozwojem uposażenie wzrasta – zaznaczył wicepremier. Dodał, że ci, którzy zdecydują się zasilić szeregi armii, będą mogli zdobyć uprawnienia, które mogą przydać się także w cywilu, np. prawo jazdy. Błaszczak powiedział także, że środki, jakie są przeznaczone na modernizację armii, cały czas rosną. W 2009 roku, po tym, gdy Rosja napadła na Gruzję, wynosiły one 3 miliardy 300 milionów złotych, a rok temu, jeszcze przed wojną w Ukrainie było to 12 miliardów 800 milionów złotych. – W tym roku te nakłady będą jeszcze większe, tak jak i w przyszłym, bo bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem – podkreślił szef MON-u.

Spotkaniu w Braniewie towarzyszył piknik, podczas którego można było obejrzeć wojskowy sprzęt, m.in. czołg Leopard, wyrzutnię rakietową Langusta, moździerz Rak.

Cywile trenują pod okiem żołnierzy

Rano natomiast wicepremier był w Morągu, gdzie odbywa się akcja „Trenuj z wojskiem”. W ramach tej inicjatywy, cywile mają szansę przekonać się, jak wygląda służba w armii. Dziś na Mazurach zajęcia dla ochotników poprowadzili żołnierze z 20 Brygady Zmechanizowanej. Ta jednostka również zostanie wyposażona w koreański sprzęt i jeszcze w tym roku otrzyma 10 czołgów K2.

– Program „Trenuj z wojskiem” to nasza odpowiedź na zainteresowanie cywilów szkoleniami. Chcemy, aby mogli poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, a także zdobyć umiejętności, które pozwolą przetrwać w nieznanym terenie, takie jak uzdatnianie wody czy rozpalanie ogniska – mówił dziś rano wicepremier. Dodał także, że takie szkolenia odbyły się już w ośmiu miejscowościach, a łącznie wzięło w nich udział prawie tysiąc osób.

Pierwsi śmiałkowie mieli okazje wziąć udział w akcji „Trenuj z wojskiem” tydzień temu, a dziś, oprócz jednostki w Morągu, swoje bramy dla ochotników otworzyły też 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. W sumie prawie 400 osób ćwiczy dziś pod okiem wojskowych instruktorów. – Na prowadzonych przez nas zajęciach można poznać podstawy posługiwania się bronią, a potem sprawdzić swoją celność na symulatorze „Śnieżnik”, nauczyć się podstaw obrony przeciwchemicznej, survivalu, samoobrony i walki w bliskim kontakcie, a także rzucania granatem – wylicza por. Marcin Bełdyga z WAT-u. – Zainteresowanie tym treningiem było bardzo duże, zgłaszały się nawet całe rodziny, więc limit miejsc szybko się wyczerpał. Tych, którym nie udało się zapisać, proponowaliśmy inny termin szkolenia lub informowaliśmy, w jakich jeszcze jednostkach takie wydarzenia się odbywają – dodaje.

Do zobaczenia za tydzień

Ale to nie wszystko. Kolejni ochotnicy będą mieli szansę się sprawdzić podczas następnych weekendów. Każdy zainteresowany, który chciałby wziąć udział zajęciach „Trenuj z wojskiem”, może się na nie zapisać osobiście, telefonicznie albo za pośrednictwem Internetu – wysyłając mail lub pisząc wiadomość do jednostki wojskowej, korzystając z mediów społecznościowych. Czas jest do godziny 13.00 w piątek, ale z powodu dużego zainteresowania, warto się pospieszyć. Żołnierze zapewniają, że program zajęć jest ułożony w taki sposób, aby każdy sobie poradził z zadaniami, nie jest to więc propozycja skierowana tylko do osób aktywnych fizycznie. Jednostki zapewniają wyżywienie i ubezpieczenie, a jedynymi warunkami, które trzeba spełnić jest wiek – trzeba mieć ukończone 18 lat i polskie obywatelstwo.

Harmonogram zajęć:

22 października

Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana
Giżycko – 15 Brygada Zmechanizowana
Dęblin – Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Białystok – 18 Pułk Rozpoznawczy

29 października

Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
Lębork – 7 Brygada Obrony Wybrzeża
Tomaszów Mazowiecki – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Gołdap – 15 Pułk Przeciwlotniczy
Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna 

5 listopada

Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
Zamość – 19 Brygada Zmechanizowana
Sieradz – 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia
Wrocław – 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia

12 listopada

Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
Morąg – 20 Brygada Zmechanizowana
Hrubieszów – 2 Pułk Rozpoznawczy
Lębork – 7 Brygada Obrony Wybrzeża

19 listopada

Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana
Giżycko –15 Brygada Zmechanizowana
Dęblin – Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Białystok – 18 Pułk Rozpoznawczy 

26 listopada

Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
Tomaszów Mazowiecki – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Gołdap – 15 Pułk Przeciwlotniczy

Każdy trening będzie trwał od godziny 8.00 do 16.00. Resort zapewnia w tym czasie ubezpieczenie oraz wyżywienie wszystkim uczestnikom szkolenia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Równanie z „Iksem”
Atak w Porcie Elbląg
Szermierze i pięściarki na podium
Powietrzne cysterny dla Polski
Grot A3 – zobacz jak wygląda
„Strzała weterana” spaja środowisko
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zbrodnicza farsa
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Wojna pod lupą
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Sportowe jubileusze
AMW oferuje mieszkania
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Podróż w ciemność
Akcja na jeziorze
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Ratunek na polu walki
Orka tuż, tuż
Koło zamachowe gospodarki
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Niebo bez dominacji
Ramię w ramię z Amerykanami
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ratunek z powietrza
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Marsz gąsienicowych kolumn
Śmierć w sercu Azji
Kraków zaprosił weteranów
Sonda dla Jastrzębia
Mundur, medale i duma
Strzelać jak Polacy
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Apetyt Smoka rośnie
Sojusz Madrytu i Warszawy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Cyberparasol nad wyborami
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zełenski traci Order Orła Białego?
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
At the Controls of F-35A Husarz
Przerzut Abramsów do Lublina
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Musztra i marsz ubezpieczony
Święto DGRSZ
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ważne decyzje w Brukseli
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Twardy ma moc
PKW Irak zostaje w Jordanii
Bez zmian w emeryturach
Elektronika dla obrony powietrznej
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO