moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kondycja nie mniej ważna niż wyszkolenie

Trwa opiniowanie służbowe żołnierzy zawodowych. Oceniana jest m.in. sprawność fizyczna. Przełożeni muszą brać pod uwagę nie tylko tak jak dotąd wynik egzaminu z WF-u, lecz także udział w zajęciach wychowania fizycznego oraz pozasłużbowych aktywnościach sportowych. Takie stanowisko zajął Departament Kadr MON po pytaniach żołnierzy w tej sprawie.

Każdy żołnierz jest zobowiązany dbać o kondycję, a wojsko sprawdza ją, organizując co roku test sprawności fizycznej. Ćwiczenia są zróżnicowane ze względu na płeć, grupy wiekowe oraz jednostki i zajmowane stanowiska, a także przyznaną kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej.

Jak dotąd ocena ze sprawdzianu była uwzględniana podczas corocznego opiniowania żołnierza zawodowego i wpisywana do specjalnej rubryki w arkuszu opinii służbowej. I na tym ocenianie kondycji żołnierza się kończyło. Zmiany wprowadziła jednak ustawa o obronie ojczyzny oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie dotyczące opiniowania służbowego.

Obok nowości, jaką jest m.in. ocena postawy i zachowania żołnierza poza godzinami służby, przełożeni w znacznie szerszym niż dotąd zakresie oceniają kondycję podwładnych. Z arkusza zniknęła co prawda rubryka na ocenę ze sprawdzianu, ale za to sprawność fizyczna zyskała większą rangę i jest piątym – obok m.in. wyszkolenia bojowego, dyspozycyjności, samodzielności i inicjatywy – kryterium wywiązywania się żołnierza z obowiązków i zadań. Żołnierz może uzyskać za nią od 0 do 12 punktów (0 – nie spełnia wymagań, 5 pkt – spełnia wymagania w ograniczonym zakresie, 10 pkt – spełnia wymagania, 12 pkt – przewyższa wymagania).

Nowe przepisy wzbudziły jednak wśród żołnierzy sporo wątpliwości. Do MON-u napłynęły pytania, czy wynik sprawdzianu z WF-u powinien być jedynym elementem oceny sprawności fizycznej żołnierza, a jeśli nie, to co należy jeszcze brać pod uwagę, przyznając żołnierzowi punkty za to kryterium. Wątpliwości rozwiali przedstawiciele Departamentu Kadr MON. W odpowiedzi wyjaśniono, że zgodnie z rozporządzeniem wynik ze sprawdzianu z WF-u jest tylko jednym z elementów branych pod uwagę przy ocenie sprawności fizycznej żołnierza, o ile nie został on zwolniony z tego testu, np. z przyczyn służbowych lub zdrowotnych. „Oznacza to, że przełożony powinien ocenić sprawność fizyczną, biorąc pod uwagę też inne aspekty, np. udział w zorganizowanych w jednostce zajęciach z WF-u, ale też aktywność fizyczną żołnierza poza godzinami służby, w tym np. udział w zawodach, biegach. Sama ocena sprawności fizycznej żołnierza dokonywana przez bezpośredniego przełożonego nie powinna zatem ograniczać się wyłącznie do oceny z egzaminu, która ma charakter pomocniczy” – poinformowali przedstawiciele Departamentu Kadr MON.

Przypomnijmy: zgodnie z artykułem 332 ustawy o obronie ojczyzny żołnierz zawodowy jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Na polecenie dowódcy jednostki jest on także zobligowany do brania udziału w zorganizowanych zajęciach z wychowania fizycznego.

Egzamin sprawności fizycznej co roku zdaje ponad 100 tys. żołnierzy zawodowych. Sprawdzają się oni w czterech konkurencjach: marszobiegu na dystansie 3 km lub pływaniu w czasie 12 min, podciąganiu na drążku lub pompkach, tzw. brzuszkach w ciągu dwóch minut oraz biegu po tzw. kopercie, ewentualnie w biegu wahadłowym 10 × 10 m. Normy czasowe i liczby powtórzeń danego ćwiczenia zależą m.in. od płci, stanowiska i wieku.

Po zmianie przepisów podczas tegorocznego sprawdzianu wojskowi są oceniani według nowych zasad. Zamiast not za każdą z czterech konkurencji żołnierze otrzymują punkty, które po przeliczeniu składają się na ocenę ogólną z testu. Według systemu punktowego najważniejsza i niezbędna w służbie wojskowej jest wydolność, potem siła, a w dalszej kolejności szybkość i zwinność.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Abramsy w pętli
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Orzeł dla bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO