moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oręż Mieczników i Kormoranów

Fregaty rakietowe Miecznik oraz niszczyciele min Kormoran II będą wyposażone m.in. w armaty przeciwlotnicze o kalibrze 35 mm. Najnowszą wersję tego uzbrojenia – OSU-35K – można obejrzeć na kieleckich targach na stoisku producenta, firmy PIT-Radwar. Uwagę zwracają kształty armaty i materiały zastosowane do jej produkcji.

OSU-35K może wystrzelić ponad 550 pocisków na minutę do celu oddalonego o prawie 5 km. Na okrętach będzie odpowiadał za obronę przeciwlotniczą krótkiego zasięgu. Producent systemu – firma PIT-Radwar – prezentuje go na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

 

Łukasz Zbrzeżny, dyrektor Biura Systemów Uzbrojenia PIT-Radwaru, podkreśla, że to, co wyróżnia OSU-35K, to materiały, jakich użyto do jego wykonania. Konstruktorzy zdecydowali się na użycie włókien węglowych. – Oczywiście sam automat armaty i jej lufa są metalowe, ale tam, gdzie było to możliwe, zastosowaliśmy kompozyty – wyjaśnia. Dzięki temu udało się znacząco zredukować masę całego systemu. – Jest lżejszy o 50 procent od pierwowzoru, który trafił na pierwszy niszczyciel min Kormoran II – wyjaśnia. Zmniejszenie wagi zestawu było jednym z warunków postawionych producentowi przez zamawiającego, czyli Wojsko Polskie. – Dzięki temu uzyskaliśmy możliwość zainstalowania tej armaty także na mniejszych platformach okrętowych – dodaje Łukasz Zbrzeżny. Co więcej, dzięki niewielkiej wadze oraz wydajnej stabilizacji można zainstalować ją także na pojazdach.


Film: Michał Niwicz/ Zbrojna TV

To, co przykuwa uwagę oglądających OSU-35K po raz pierwszy, to kształt osłon. Nie bez powodu przywołują one skojarzenie z kształtami samolotów i okrętów stealth, czyli maszyn o obniżonej wykrywalności przez radary. Zbrzeżny wyjaśnia, że był to kolejny warunek wojska – system miał mieć znacząco obniżony współczynnik odbicia fal radarowych. Zadanie zostało wykonane, choć producent nie ujawnia, na ile udało się go zredukować.

Kolejnym wyróżnikiem OSU-35K jest system ładowania amunicji. – Dzięki automatowi z dwustronnym ładowaniem amunicji mamy możliwość zmiany typu pocisków nawet w trakcie prowadzenia ognia – mówi Zbrzeżny. – Pozwala to lepiej reagować na to, co dzieje się w powietrzu, i na to, jak zachowuje się cel – wyjaśnia. Na przykład operator będzie mógł szybko przestawić się z amunicji rozcalanej na podkalibrową. Ta pierwsza lepiej sobie radzi ze zwalczaniem małych obiektów latających, np. dronów, natomiast podkalibrowa dzięki większej prędkości lepiej ze zwalczaniem samolotów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Pięściarska uczta w Suwałkach
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Brytyjczycy na wschodniej straży
Awanse w dniu narodowego święta
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Czy to już wojna?
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Wojskowy bus do szczęścia
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Dodatkowe zapory
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Mundurowi z benefitami
Dzień wart stu lat
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Merops wdrażany natychmiast
„Zamek” pozostał bezpieczny
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Im ciemniej, tym lepiej
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Torpeda w celu
Polski „Wiking” dla Danii
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Marynarze podjęli wyzwanie
Kaman – domknięcie historii
My, jedna armia
Plan na WAM
Sukces Polaka w biegu z marines
Gdy ucichnie artyleria
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Kapral Bartnik mistrzem świata
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Dywersja na kolei. Są dowody
Mity i manipulacje
Is It Already War?
Kosmiczna wystawa
„Road Runner” w Libanie
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ogień z Leopardów na Łotwie
Standardy NATO w Siedlcach
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dostawa Homarów-K
Ułani szturmowali okopy
Formoza – 50 lat morskich komandosów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO