moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni żołnierze zasilają szeregi Wojska Polskiego

W całym kraju odbywają się przysięgi ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Spośród ponad 700 osób, które wypowiedzą dziś słowa roty, 123 ochotników przysięgało w obecności szefa MON-u. – Jesteście zmotywowani do tego, aby bronić ojczyzny – mówił w Nisku Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony.

Przysięga 123 osób po szkoleniu podstawowym w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej odbyła się dziś rano w Nisku. – Bardzo dziękuję i gratuluję. To bardzo ważne wydarzenie. Przed chwilą oficjalnie zostaliście żołnierzami Wojska Polskiego – mówił podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

 

Wicepremier zaznaczył, że większość ochotników, którzy wypowiedzieli w Nisku słowa przysięgi, zdecydowała się kontynuować szkolenie na kursach specjalistycznych, tym samym zostać żołnierzami zawodowymi. Pozostali zasilą szeregi wojsk obrony terytorialnej lub przejdą do rezerwy. – Dziękuje za to. Wszyscy jesteście przeszkoleni, potraficie posługiwać się bronią, wiecie jak się zachować w sytuacji zagrożenia – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że ochotnicy mogą się szkolić w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od niedawna. Taką możliwość wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie w kwietniu tego roku. – Jesteśmy na początkowym etapie naszej misji związanej ze zwiększeniem liczebności Wojska Polskiego, ale już ponad 13 tysięcy osób zgłosiło się do tej służby. W tym roku mamy przygotowane 15 tysięcy miejsc dla ochotników, ale jeżeli będzie taka potrzeba, zwiększymy tę liczbę – zapowiedział wicepremier.

Mariusz Błaszczak podkreślił także, że to bardzo ważne, aby jak najwięcej osób zdecydowało się wstąpić w szeregi armii. – Dzięki silnemu Wojsku Polskiemu Polska jest bezpieczna – zaznaczył. Dodał, że ten proces realizuje się także dzięki licznym ćwiczeniom, a także dostawom nowoczesnego sprzętu i tworzeniu nowych jednostek. – Stawiamy na bezpieczeństwo, aby Polska mogła się rozwijać – mówił.

Szef resortu obrony zaznaczył, że najważniejsze jest jednak to, aby wojsko było zmotywowane, a żołnierze mieli przekonanie, że służba to ich powołanie. – Siła wypowiadanej przysięgi świadczy o tym, że jesteście zmotywowani do tego, aby bronić ojczyzny i to jest najlepsza wiadomość, jaką mogliśmy dziś usłyszeć – zwrócił się do nowo mianowanych żołnierzy. Zachęcał także, aby więcej osób zainteresowało się ofertą wojska, bo daje ono szansę wielu osobom, czasem znajdującym się w trudnej sytuacji, na to, aby zdobyć wykształcenie i nowe umiejętności. Mariusz Błaszczak przypomniał, że ci, którzy zdecydują się na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, otrzymują uposażenie w wysokości 4650 zł miesięcznie. Dodał, że z czasem może ono wzrosnąć. – Ale najważniejsze jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny, na tym skupiają się nasze działania – podkreślił.

Wicepremier nawiązał także do toczącej się w Ukrainie wojny, która jest wynikiem aspiracji Moskwy do odbudowania „imperium zła”. – Ale pamiętajmy, że to „imperium zła” już kilkukrotnie zostało pokonane. Zostało pokonane przez tych, którzy są przywiązani do wolności, którzy wiedzą, że jest ona podstawą rozwoju – mówił. – Jestem przekonany, że nasza wspólna sprawa polegająca na budowaniu silnego Wojska Polskiego zakończy się sukcesem – przekonywał.

Ochotnicy, którzy składali w Nisku przysięgę ukończyli szkolenie podstawowe w jednostkach podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej: 16 Batalionie Saperów w Nisku, 14 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu i 19 Batalionie Zmechanizowanym w Chełmie.

Podobne uroczystości zostały zaplanowane na niedzielę także w innych miastach. W sumie szeregi Wojska Polskiego zasili 745 osób.

Nowy rodzaj służby, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, składa się z dwóch etapów. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe, po którym ochotnicy składają przysięgę wojskową. Później można przejść do rezerwy lub kontynuować edukację podczas trwającego 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego. Co istotne, jego absolwenci otrzymują pierwszeństwo podczas naboru do służby zawodowej.

Podczas całego procesu szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ochotnicy otrzymują też uposażenie. Obecnie wynosi ono 4560 zł brutto, przy czym osoby, które nie ukończyły 26 lat, nie muszą od tej kwoty odprowadzać podatku.

Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć wirtualnie, przez portal zostanzolnierzem.pl, oraz osobiście stawiając się w jednym z 86 wojskowych centrów rekrutacji, które funkcjonują na terenie całego kraju.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
SOR w Legionowie
Zbrodnia made in ZSRS
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Odstraszanie i obrona
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO