moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brytyjskie wsparcie wschodniej flanki NATO

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju – poinformował Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Ale to niejedyne wsparcie, które w obliczu toczącej się w Ukrainie wojny skierowali do Polski sojusznicy. Niebawem z Wielkiej Brytanii do Polski dotrą także pancerniacy wyposażeni w czołgi Challenger.

Sky Sabre to mobilny system przeciwlotniczy, którym siły zbrojne Wielkiej Brytanii dysponują od grudnia ubiegłego roku. Jak podaje brytyjskie ministerstwo obrony, trafił do żołnierzy z 16 Pułku Królewskiej Artylerii, którzy stacjonują w bazie Baker Barracks na wyspie Thorney. Część z nich, wyposażona w to nowoczesne uzbrojenie, została skierowana do Polski. „Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. „To efekt naszych silnych relacji i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki” – zaznaczył.

Skierowanie do Polski systemu Sky Sabre oraz 100 żołnierzy zapowiedział w marcu Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii. Jak wówczas podkreślał, to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. – Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości – zapowiedział. Brytyjski resort obrony poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej, że skierowanie na wschodnią flankę NATO tego sprzętu to „uspokajający sojuszników sygnał o zdolnościach, które można wykorzystać, gdyby kiedykolwiek zagroził im agresywny sąsiad, zwłaszcza w czasie wzmożonego niepokoju po ataku Kremla na Ukrainę”.

Ale skierowanie nad Wisłę systemu Sky Sabre to niejedyne wsparcie, na jakie ze strony Wielkiej Brytanii może liczyć Polska. W drodze do naszego kraju jest także kompania „królewskiej husarii” (ang. The Queen’s Royal Hussars), wyposażona w czołgi Challenger. „To kolejny mocny dowód wsparcia wschodniej flanki ze strony Brytyjczyków” – napisał w mediach społecznościowych wicepremier Błaszczak. Wojskowi zostaną rozlokowani w południowo-wschodniej Polsce, a na co dzień będą współpracować z żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jak informuje mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy związku taktycznego, wspólne działania zostaną zorganizowane w podobny sposób jak z siłami 82 Dywizji Powietrznodesantowej US Army, które zostały skierowane do Polski z powodu wojny w Ukrainie. – Na pewno będziemy wspólnie ćwiczyć. Budowanie interoperacyjności z sojusznikami to ważny element szkolenia naszych żołnierzy – podkreśla major.

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa nie zaczęła się jednak w momencie wybuchu wojny w Ukrainie. Co prawda jeszcze przed atakiem Rosji na naszego sąsiada do Polski zostało skierowanych 350 brytyjskich żołnierzy, jednak wojskowi z Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce już od 2017 roku. Zasilają szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która ma swoją bazę na Mazurach. Niewielki kontyngent tamtejszych wojsk inżynieryjnych przyjechał do naszego kraju również wtedy, gdy trwał kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Brytyjskie pododdziały ćwiczyły w Polsce także podczas amerykańskich ćwiczeń „Defender Europe ’22”. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MOD UK, MON

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Czas podwodniaków
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Dyplomatyczna gra o powstanie
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Krok po kroku przez kwalifikacje
W cieniu dumy floty
Piątka z czwartego wozu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Góral z ORP „Gryf”
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Oskarżony Maduro
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Nowe Abramsy na horyzoncie
„Zygalski” na wodzie
PKW „Noteć” – koniec misji
Człowiek, który sprzedał ciszę
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Koniec bezkarności floty cieni?
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
USA: chcemy Grenlandii
Nowe Daglezje na nowy rok
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Przeżyj to sam
Morskie roboty do walki z minami
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Amerykański szogun
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Co nowego w przepisach?
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Nowy europejski czołg
Odpalili K9 Thunder
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Na tronie mistrza bez zmian

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO