moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Militarne wsparcie dla Ukrainy

Bezpieczeństwo w regionie i pomoc dla Ukrainy – to tematy konferencji, która we wtorek odbyła się w Niemczech. W obradach wzięli udział m.in. reprezentanci państw należących do NATO i Unii Europejskiej. – Byłem dumny, bo wielu liderów wymieniało Polskę jako kraj, który od początku tej pomocy udziela – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Spotkanie Ukraine Defense Consultative Group, które dziś odbyło się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, zostało zorganizowane przez Stany Zjednoczone. Obradom przewodniczył Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, a uczestniczyli w nich reprezentanci 40 państw. – To bardzo ważna inicjatywa, bo dzięki niej pomoc dla Ukrainy może być lepiej koordynowana – powiedział tuż po wydarzeniu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef MON-u zaznaczył także, że najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę zgodnie z jej potrzebami. A o nich w Ramstein mówili ukraińscy dowódcy wojskowi, a także szef tamtejszego resortu obrony Ołeksij Reznikow. Siły zbrojne Ukrainy potrzebują „ciężkiej broni, ciężkiego sprzętu, a także broni przeciwlotniczej”. – To dwa podstawowe cele, jakie zostały przedstawione przez stronę ukraińską. W koordynacji z państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Staniami Zjednoczonymi takie wsparcie jest udzielane i udzielane będzie – zapewnił minister Błaszczak.

Dziennikarz TVP zapytał ministra także o decyzję Niemiec, dzięki której na Ukrainę trafią działa przeciwlotnicze Gepard. – W tej sytuacji nie wypadało zachować się inaczej – odpowiedział Błaszczak. Dodał, że bardzo duże znaczenie ma także to, co Niemcy postanowią w sprawie sankcji wobec Moskwy i pozyskiwania rosyjskiego gazu. – To jest kluczowe dla powstrzymania Rosji. Nie ma żadnych wątpliwości, że Putin swoją agresję finansuje właśnie z pieniędzy, które uzyskuje z dostarczania surowców energetycznych – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Minister podkreślił, że wielu uczestników spotkania doceniło działania, jakie na rzecz Ukrainy podejmuje Polska. – Byłem dumny, bo wiele państw wymieniało Polskę jako kraj, który od samego początku tej pomocy udziela – powiedział. Z kolei w wystąpieniu w czasie obrad szef polskiego resortu obrony zaznaczał, że „niepodległość Ukrainy jest bardzo ważna nie tylko dla Polski, państw wschodniej flanki NATO i Europy, ale także dla całego świata”. – Maski opadły, widzimy, kim jest Putin. Mamy nadzieję, że widzą to także nasi niemieccy sąsiedzi, którzy wcześniej, kupując surowce energetyczne z Rosji, wspierali de facto jego politykę. Mam nadzieję, że otrzeźwienie nadeszło. Taki wniosek można wyciągnąć na podstawie dzisiejszych wystąpień – podkreślił.

Mimo że konferencja była poświęcona kwestiom militarnym, jej uczestnicy poruszyli także temat pomocy humanitarnej i wsparcia Ukraińców uciekających przed wojną. – Aż 94% tych osób to kobiety i dzieci. Należy im się pomoc i Polska takiej pomocy udziela. Mam nadzieję, że Unia Europejska, której reprezentant także brał udział w obradach, zareaguje tak, jak powinna, czyli wesprze państwa, które przyjmują uchodźców – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony zaznaczył, że choć Polska przekazuje sprzęt wojskowy Ukrainie, sama również dba o swoje bezpieczeństwo. Wymienił umowy, na mocy których do Wojska Polskiego trafią m.in. myśliwce F-35 czy czołgi Abrams. Szef MON-u przypomniał, że rozmawiał niedawno w USA o możliwości przyśpieszenia dostaw tego sprzętu. Zapewnił również, że nie jest to koniec modernizacji polskiej armii. Będzie to możliwe dzięki ustawie o obronie ojczyzny. – Ona daje nam znacznie szersze możliwości zakupów broni dla Wojska Polskiego – zapewnił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Lloyd Austin/Twitter, MON

dodaj komentarz

komentarze


Eurofightery znowu w Polsce
 
Pamiętamy o Niezłomnych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będzie za co kupić koreańską broń
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Nowy szef CWCR
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Leopardy jadą na poligon
Sztandar dla Dowództwa WOT
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wielki test w West Point coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza morski „Dragon”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Jachrance o skokach spadochronowych
Przerwany lot „Orlika”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO