moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Militarne wsparcie dla Ukrainy

Bezpieczeństwo w regionie i pomoc dla Ukrainy – to tematy konferencji, która we wtorek odbyła się w Niemczech. W obradach wzięli udział m.in. reprezentanci państw należących do NATO i Unii Europejskiej. – Byłem dumny, bo wielu liderów wymieniało Polskę jako kraj, który od początku tej pomocy udziela – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Spotkanie Ukraine Defense Consultative Group, które dziś odbyło się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, zostało zorganizowane przez Stany Zjednoczone. Obradom przewodniczył Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, a uczestniczyli w nich reprezentanci 40 państw. – To bardzo ważna inicjatywa, bo dzięki niej pomoc dla Ukrainy może być lepiej koordynowana – powiedział tuż po wydarzeniu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef MON-u zaznaczył także, że najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę zgodnie z jej potrzebami. A o nich w Ramstein mówili ukraińscy dowódcy wojskowi, a także szef tamtejszego resortu obrony Ołeksij Reznikow. Siły zbrojne Ukrainy potrzebują „ciężkiej broni, ciężkiego sprzętu, a także broni przeciwlotniczej”. – To dwa podstawowe cele, jakie zostały przedstawione przez stronę ukraińską. W koordynacji z państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Staniami Zjednoczonymi takie wsparcie jest udzielane i udzielane będzie – zapewnił minister Błaszczak.

Dziennikarz TVP zapytał ministra także o decyzję Niemiec, dzięki której na Ukrainę trafią działa przeciwlotnicze Gepard. – W tej sytuacji nie wypadało zachować się inaczej – odpowiedział Błaszczak. Dodał, że bardzo duże znaczenie ma także to, co Niemcy postanowią w sprawie sankcji wobec Moskwy i pozyskiwania rosyjskiego gazu. – To jest kluczowe dla powstrzymania Rosji. Nie ma żadnych wątpliwości, że Putin swoją agresję finansuje właśnie z pieniędzy, które uzyskuje z dostarczania surowców energetycznych – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Minister podkreślił, że wielu uczestników spotkania doceniło działania, jakie na rzecz Ukrainy podejmuje Polska. – Byłem dumny, bo wiele państw wymieniało Polskę jako kraj, który od samego początku tej pomocy udziela – powiedział. Z kolei w wystąpieniu w czasie obrad szef polskiego resortu obrony zaznaczał, że „niepodległość Ukrainy jest bardzo ważna nie tylko dla Polski, państw wschodniej flanki NATO i Europy, ale także dla całego świata”. – Maski opadły, widzimy, kim jest Putin. Mamy nadzieję, że widzą to także nasi niemieccy sąsiedzi, którzy wcześniej, kupując surowce energetyczne z Rosji, wspierali de facto jego politykę. Mam nadzieję, że otrzeźwienie nadeszło. Taki wniosek można wyciągnąć na podstawie dzisiejszych wystąpień – podkreślił.

Mimo że konferencja była poświęcona kwestiom militarnym, jej uczestnicy poruszyli także temat pomocy humanitarnej i wsparcia Ukraińców uciekających przed wojną. – Aż 94% tych osób to kobiety i dzieci. Należy im się pomoc i Polska takiej pomocy udziela. Mam nadzieję, że Unia Europejska, której reprezentant także brał udział w obradach, zareaguje tak, jak powinna, czyli wesprze państwa, które przyjmują uchodźców – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony zaznaczył, że choć Polska przekazuje sprzęt wojskowy Ukrainie, sama również dba o swoje bezpieczeństwo. Wymienił umowy, na mocy których do Wojska Polskiego trafią m.in. myśliwce F-35 czy czołgi Abrams. Szef MON-u przypomniał, że rozmawiał niedawno w USA o możliwości przyśpieszenia dostaw tego sprzętu. Zapewnił również, że nie jest to koniec modernizacji polskiej armii. Będzie to możliwe dzięki ustawie o obronie ojczyzny. – Ona daje nam znacznie szersze możliwości zakupów broni dla Wojska Polskiego – zapewnił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Lloyd Austin/Twitter, MON

dodaj komentarz

komentarze


Pod okiem rangersów
 
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Wspólne zakupy amunicji
Po wojnie będę szczęśliwy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Biały Dom o polskich MiG-ach
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Cegiełka na morzu
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Nowatorskie manewry Marszałka
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Ministrowie obrony w Sztokholmie
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Wojna w świecie popkultury
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Air Policing piątej generacji
Śladem profesjonalistów
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO patrzy na wschód
VIS na misję
To dobra ustawa dla wojska
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
O pomocy dla Ukrainy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Rajd przez fabrykę
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Młot na dyktatora
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Śmierć niegodna oficera
Na ratunek „Rudemu”
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Celne oko strzelców CWZS-u
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Snowboardowy duet na medal
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Karą mogła być tylko śmierć
Garnizon US Army na stałe
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Na trasie legendarnego biegu
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Na jakich zasadach gratyfikacja?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO