moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwszy taki kurs na WAT

Ukończyłeś studia na kierunku np. informatyki, mechatroniki czy matematyki stosowanej, Wojskowa Akademia Techniczna ma dla ciebie propozycję. Po raz pierwszy elitarna uczelnia organizuje kurs oficerski dla cywilów, po którym można zdobyć stopień podporucznika. Czas na składanie wniosków mija 15 kwietnia.

Ćwiczenia poligonowe 15 Brygady Zmechanizowanej. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. 15 BZ.

Kilkumiesięczne kursy oficerskie to oprócz ukończenia studiów w akademii wojskowej jedna z dróg do uzyskania oficerskich gwiazdek. Mogą w nich wziąć udział podoficerowie, szeregowi, a na niektórych uczelniach także osoby cywilne z tytułem magistra. Wyjątkiem była Wojskowa Akademia Techniczna, która dotychczas kursów dla cywilów nie prowadziła. Teraz się to zmieni.

Nowość na WAT

Zgodnie z decyzją MON w kursach oficerskich organizowanych w 2022 roku w czterech wojskowych akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Technicznej w Warszawie i Lotniczej w Dęblinie miało wziąć udział 419 osób. Kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak zdecydował o zwiększeniu liczby miejsc dla kandydatów cywilnych. Dodatkowe 35 osób będzie mogło wziąć udział w trzymiesięcznym kursie oficerskim w Wojskowej Akademii Technicznej. To nowość na tej uczelni. – Na co dzień prowadzimy różnego rodzaju szkolenia, więc uruchomienie kursu oficerskiego nie będzie dla nas dużym problemem. Fakt, że będziemy szkolić cywilów też nie jest wyzwaniem, przecież szkolenie wojskowe prowadzimy również dla podchorążych, którzy rozpoczynają studia w naszej akademii – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT.

Aby ubiegać się o miejsce na kursie, trzeba mieć polskie obywatelstwo, tytuł magistra oraz ukończony odpowiedni kierunek studiów. Na kurs w WAT mogą więc aplikować absolwenci na przykład automatyki i robotyki, mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, elektroniki i telekomunikacji czy elektroniki cyfrowej. Szansę mają też osoby po studiach z zakresu informatyki, projektowania, programowania czy matematyki stosowanej.

Na złożenie wniosku do dyrektora Departamentu Kadr MON – za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień – zainteresowani mają czas do 15 kwietnia. Podstawą przyjęcia na szkolenie będą wyniki postępowania rekrutacyjnego, które obejmie między innymi rozmowę kwalifikacyjną i egzamin z WF.

Nie tylko w Warszawie

Cywile, którzy chcą zostać oficerami, mogą też zgłosić się na dwunastomiesięczne kursy organizowane w dwóch innych akademiach. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowała dla kandydatów 18 miejsc na szkoleniu w specjalności ogólnologistycznej. Na chętnych czeka też Akademia Wojsk Lądowych, gdzie 36 kandydatów będzie mogło przejść szkolenie w zakresie między innymi logistyki, obsługi prawnej, finansów czy w specjalności pancerno-zmechanizowanej. W obu przypadkach czas na złożenie wniosku mija 31 maja 2022 roku.

Taki sam termin obowiązuje szeregowych zawodowych, którzy chcą zdobyć oficerskie gwiazdki. Mogą oni aplikować na dwunastomiesięczne kursy oficerskie w AWL. Sześćdziesięciu żołnierzy będzie się szkolić w zakresie rozpoznania ogólnego czy artylerii przeciwlotniczej. Na wrocławskiej akademii będzie też prowadzony trzymiesięczny kurs oficerski adresowany zarówno do podoficerów, jak i cywilów. Trzydziestu sześciu kandydatów będzie się szkolić, aby uzyskać kompetencje wojskowych lekarzy, weterynarzy, psychologów, ratowników medycznych, prawników i muzyków.

Oficerskie szlify będą też w tym roku zdobywać podoficerowie. Dziewięćdziesięciu czterech z nich będzie się szkolić na WAT (eksploatacja systemów łączności, eksploatacja systemów informatycznych, cyberbezpieczeństwo, logistyka), 48 – w LAW (specjalności: ruch lotniczy, inżynieryjno-lotnicza, radiotechniczna, artyleria przeciwlotnicza, przeciwlotnicze zestawy rakietowe), 15 – w AMW (specjalność kadrowa), a 122 – w AWL (specjalności: pancerno-zmechanizowana, rakietowa i artylerii, lądowe działania specjalne, rozpoznanie ogólne, saperska). Szkolenie w każdym przypadku potrwa sześć miesięcy. Nabór ochotników z korpusu podoficerskiego już się zakończył.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Odstraszanie i obrona
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO