moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy taki kurs na WAT

Ukończyłeś studia na kierunku np. informatyki, mechatroniki czy matematyki stosowanej, Wojskowa Akademia Techniczna ma dla ciebie propozycję. Po raz pierwszy elitarna uczelnia organizuje kurs oficerski dla cywilów, po którym można zdobyć stopień podporucznika. Czas na składanie wniosków mija 15 kwietnia.

Ćwiczenia poligonowe 15 Brygady Zmechanizowanej. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. 15 BZ.

Kilkumiesięczne kursy oficerskie to oprócz ukończenia studiów w akademii wojskowej jedna z dróg do uzyskania oficerskich gwiazdek. Mogą w nich wziąć udział podoficerowie, szeregowi, a na niektórych uczelniach także osoby cywilne z tytułem magistra. Wyjątkiem była Wojskowa Akademia Techniczna, która dotychczas kursów dla cywilów nie prowadziła. Teraz się to zmieni.

Nowość na WAT

REKLAMA

Zgodnie z decyzją MON w kursach oficerskich organizowanych w 2022 roku w czterech wojskowych akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Technicznej w Warszawie i Lotniczej w Dęblinie miało wziąć udział 419 osób. Kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak zdecydował o zwiększeniu liczby miejsc dla kandydatów cywilnych. Dodatkowe 35 osób będzie mogło wziąć udział w trzymiesięcznym kursie oficerskim w Wojskowej Akademii Technicznej. To nowość na tej uczelni. – Na co dzień prowadzimy różnego rodzaju szkolenia, więc uruchomienie kursu oficerskiego nie będzie dla nas dużym problemem. Fakt, że będziemy szkolić cywilów też nie jest wyzwaniem, przecież szkolenie wojskowe prowadzimy również dla podchorążych, którzy rozpoczynają studia w naszej akademii – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT.

Aby ubiegać się o miejsce na kursie, trzeba mieć polskie obywatelstwo, tytuł magistra oraz ukończony odpowiedni kierunek studiów. Na kurs w WAT mogą więc aplikować absolwenci na przykład automatyki i robotyki, mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, elektroniki i telekomunikacji czy elektroniki cyfrowej. Szansę mają też osoby po studiach z zakresu informatyki, projektowania, programowania czy matematyki stosowanej.

Na złożenie wniosku do dyrektora Departamentu Kadr MON – za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień – zainteresowani mają czas do 15 kwietnia. Podstawą przyjęcia na szkolenie będą wyniki postępowania rekrutacyjnego, które obejmie między innymi rozmowę kwalifikacyjną i egzamin z WF.

Nie tylko w Warszawie

Cywile, którzy chcą zostać oficerami, mogą też zgłosić się na dwunastomiesięczne kursy organizowane w dwóch innych akademiach. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowała dla kandydatów 18 miejsc na szkoleniu w specjalności ogólnologistycznej. Na chętnych czeka też Akademia Wojsk Lądowych, gdzie 36 kandydatów będzie mogło przejść szkolenie w zakresie między innymi logistyki, obsługi prawnej, finansów czy w specjalności pancerno-zmechanizowanej. W obu przypadkach czas na złożenie wniosku mija 31 maja 2022 roku.

Taki sam termin obowiązuje szeregowych zawodowych, którzy chcą zdobyć oficerskie gwiazdki. Mogą oni aplikować na dwunastomiesięczne kursy oficerskie w AWL. Sześćdziesięciu żołnierzy będzie się szkolić w zakresie rozpoznania ogólnego czy artylerii przeciwlotniczej. Na wrocławskiej akademii będzie też prowadzony trzymiesięczny kurs oficerski adresowany zarówno do podoficerów, jak i cywilów. Trzydziestu sześciu kandydatów będzie się szkolić, aby uzyskać kompetencje wojskowych lekarzy, weterynarzy, psychologów, ratowników medycznych, prawników i muzyków.

Oficerskie szlify będą też w tym roku zdobywać podoficerowie. Dziewięćdziesięciu czterech z nich będzie się szkolić na WAT (eksploatacja systemów łączności, eksploatacja systemów informatycznych, cyberbezpieczeństwo, logistyka), 48 – w LAW (specjalności: ruch lotniczy, inżynieryjno-lotnicza, radiotechniczna, artyleria przeciwlotnicza, przeciwlotnicze zestawy rakietowe), 15 – w AMW (specjalność kadrowa), a 122 – w AWL (specjalności: pancerno-zmechanizowana, rakietowa i artylerii, lądowe działania specjalne, rozpoznanie ogólne, saperska). Szkolenie w każdym przypadku potrwa sześć miesięcy. Nabór ochotników z korpusu podoficerskiego już się zakończył.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
 
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Abrams: początek historii
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
W Sejmie o Patriotach
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Dodatek za ochronę granicy
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
NATO pozostaje w gotowości
Nowy wymiar sił powietrznych
Siedemnastka gotowa na Liban
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Air Policing w Polsce
Śladem profesjonalistów
Pioruny w linii
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Upadek mitu mocarstwa
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Abramsy w porcie
„Albatros” pisze swoją historię
Koreański sprzęt już w Polsce
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Artyleria na Marsie
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Ukraina otrzyma Patrioty?
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Polski duch w Londynie
Kolejne Abramsy dla Polski
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
F-15 przyleciały do Łasku
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Narada byłych szefów BBN-u
Kolejne Rosomaki WEM
Polsko-koreańska debata
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań szeregowym zawodowym!
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ryzykowna gra ajatollahów
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO