moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej chętnych do armii

Jeszcze kilkanaście dni temu na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego rejestrowało się od 50 do 150 ochotników dziennie. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że zainteresowanie służbą w wojsku wzrosło – każdego dnia zgłasza się niemal pół tysiąca osób. – Monitorujemy sytuację, w razie potrzeby będziemy organizować dodatkowe wojskowe centra rekrutacji – mówi ppłk Andrzej Sowa z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.

Od 24 lutego Wojsko Polskie obserwuje znaczący wzrost zainteresowania służbą. Jak przyznał minister Mariusz Błaszczak, tylko w ciągu jednego tygodnia „ponad 2200 osób złożyło deklaracje o wstąpieniu do Sił Zbrojnych RP. Wcześniej było to ok. 400 osób na tydzień”. – Bardzo za to dziękuję. To wyraz odpowiedzialności za Polskę, za bezpieczeństwo naszego kraju i taki bardzo namacalny dowód tego, że Polacy są gotowi stanąć w obronie bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił szef MON-u.

 

Kolejki w WKU

Słowa ministra potwierdzają statystyki z portalu rekrutacyjnego. O ile jeszcze kilkanaście dni temu chęć odbycia służby zgłaszało od 50 do 150 osób każdego dnia, to dziś rejestrowanych jest nawet pół tysiąca wniosków dziennie. Najwięcej kont zostało założonych w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. – Na koniec lutego ogólna liczba deklaracji na uruchomionym we wrześniu 2020 roku portalu rekrutacyjnym wyniosła ponad 42 tysiące – przyznaje ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Wojewódzkie sztaby wojskowe i wojskowe komendy uzupełnień także odnotowują więcej wizyt ochotników. – Poza osobami, które i tak planowały wstąpić do wojska, pojawili się nowi ochotnicy, którzy po prostu chcą się przeszkolić. Są dni, że przed naszym WKU ustawia się spora kolejka zainteresowanych zarówno wstąpieniem w szeregi wojsk obrony terytorialnej, jak i odbyciem 27-dniowej służby przygotowawczej. Bywa, że ludzie wchodzą prosto z ulicy, by zorientować się w sytuacji, a potem kompletują niezbędne dokumenty i przychodzą ponownie – opowiada ppłk Tomasz Maj, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej. Oficer dodaje, że w lutym w porównaniu ze styczniem liczba ochotników stawiających się w WKU wzrosła o ponad 100%. – Sytuacja jest jednak dynamiczna i myślę, że te liczby jeszcze będą rosły – dodaje ppłk Maj.

Więcej ochotników pojawia się także w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Bydgoszczy. Jak przyznaje ppłk Andrzej Sowa, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień w bydgoskim WSzW, kandydaci w dużej części są zainteresowani odbyciem służby przygotowawczej. – Motywacje są w zasadzie takie same: ludzie chcą poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła, zapoznać się z podstawowym rodzajem sprzętu i broni, procedurami – mówi oficer. Dodaje, że jedną z dróg do armii jest zarejestrowanie się na portalu rekrutacyjnym i złożenie wniosku przez e-PUAP. – Wtedy osoba z WKU kontaktuje się z danym ochotnikiem i przeprowadza go przez cały proces rekrutacyjny. W ciągu 14 dni od weryfikacji ochotnika i złożonego przez niego wniosku, jesteśmy w stanie zaprosić go do wojskowego centrum rekrutacji, gdzie w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni, przechodzi on niezbędne procedury. Gdy wszystko jest w porządku, dostaje kartę powołania z terminem stawienia się na szkolenie – wyjaśnia ppłk Sowa.

Ale to nie jedyna możliwość. – Wniosek można też złożyć tradycyjnie w każdej WKU lub podczas organizowanych przez nas doraźnie spotkań w wojskowych centrach rekrutacji. To też okazja do uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania – mówi ppłk Sowa. Oficer przyznaje, że sytuacja związana z liczbą ochotników jest cały czas monitorowana. – Obecnie przygotowane WCR-y wystarczą, by przyjąć wszystkich zainteresowanych. Jeśli jednak ochotników będzie przybywać, jesteśmy w stanie zorganizować na swoim terenie dodatkowe centra – podkreśla ppłk Sowa.

W szeregach WOT

Dla tych, którzy myślą o odbyciu służby przygotowawczej, wojsko przygotowało informacje o terminach szkolenia na potrzeby korpusu szeregowych. 7 marca szkolenia ruszyły m.in. w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 2 Pułku Saperów. Potrwają do 2 kwietnia. Kolejne turnusy szkoleń zostaną przeprowadzone w terminach: 4 kwietnia – 30 kwietnia (m.in. w Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 18 Pułku Rozpoznawczym, 23 Pułku Artylerii) , 9 maja – 4 czerwca (4 Pułk Przeciwlotniczy, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 21 Baza Lotnictwa Taktycznego, 43 Batalion Saperów) oraz 16 maja – 11 czerwca (10 Brygada Logistyczna, Centrum Szkolenia Logistyki).

Chętnych do służby przybywa także w wojskach obrony terytorialnej. Formacja zanotowała aż siedmiokrotny wzrost liczby ochotników. – Inwazja na Ukrainę wyzwoliła w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszej formacji. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT-u, siłę jej terytorialności i ducha walki. Przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Aby zgłosić chęć odbycia służby, wystarczy wejść na stronę portalu „Zostań Żołnierzem RP”, wpisać niezbędne dane, a następnie czekać na kontakt od wojskowych rekruterów. Wniosek o powołanie można też złożyć w wojskowej komendzie uzupełnień. Osoby zainteresowane służbą w WOT mogą ponadto wejść na stronę WOT-u lub zadzwonić na rekrutacyjną infolinię pod numerem tel. 800-696-077. Żołnierze OT dyżurują siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Odstraszanie i obrona
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
V Korpus z nowym dowódcą
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO