moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej chętnych do armii

Jeszcze kilkanaście dni temu na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego rejestrowało się od 50 do 150 ochotników dziennie. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że zainteresowanie służbą w wojsku wzrosło – każdego dnia zgłasza się niemal pół tysiąca osób. – Monitorujemy sytuację, w razie potrzeby będziemy organizować dodatkowe wojskowe centra rekrutacji – mówi ppłk Andrzej Sowa z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.

Od 24 lutego Wojsko Polskie obserwuje znaczący wzrost zainteresowania służbą. Jak przyznał minister Mariusz Błaszczak, tylko w ciągu jednego tygodnia „ponad 2200 osób złożyło deklaracje o wstąpieniu do Sił Zbrojnych RP. Wcześniej było to ok. 400 osób na tydzień”. – Bardzo za to dziękuję. To wyraz odpowiedzialności za Polskę, za bezpieczeństwo naszego kraju i taki bardzo namacalny dowód tego, że Polacy są gotowi stanąć w obronie bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił szef MON-u.

 

REKLAMA

Kolejki w WKU

Słowa ministra potwierdzają statystyki z portalu rekrutacyjnego. O ile jeszcze kilkanaście dni temu chęć odbycia służby zgłaszało od 50 do 150 osób każdego dnia, to dziś rejestrowanych jest nawet pół tysiąca wniosków dziennie. Najwięcej kont zostało założonych w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. – Na koniec lutego ogólna liczba deklaracji na uruchomionym we wrześniu 2020 roku portalu rekrutacyjnym wyniosła ponad 42 tysiące – przyznaje ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Wojewódzkie sztaby wojskowe i wojskowe komendy uzupełnień także odnotowują więcej wizyt ochotników. – Poza osobami, które i tak planowały wstąpić do wojska, pojawili się nowi ochotnicy, którzy po prostu chcą się przeszkolić. Są dni, że przed naszym WKU ustawia się spora kolejka zainteresowanych zarówno wstąpieniem w szeregi wojsk obrony terytorialnej, jak i odbyciem 27-dniowej służby przygotowawczej. Bywa, że ludzie wchodzą prosto z ulicy, by zorientować się w sytuacji, a potem kompletują niezbędne dokumenty i przychodzą ponownie – opowiada ppłk Tomasz Maj, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej. Oficer dodaje, że w lutym w porównaniu ze styczniem liczba ochotników stawiających się w WKU wzrosła o ponad 100%. – Sytuacja jest jednak dynamiczna i myślę, że te liczby jeszcze będą rosły – dodaje ppłk Maj.

Więcej ochotników pojawia się także w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Bydgoszczy. Jak przyznaje ppłk Andrzej Sowa, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień w bydgoskim WSzW, kandydaci w dużej części są zainteresowani odbyciem służby przygotowawczej. – Motywacje są w zasadzie takie same: ludzie chcą poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła, zapoznać się z podstawowym rodzajem sprzętu i broni, procedurami – mówi oficer. Dodaje, że jedną z dróg do armii jest zarejestrowanie się na portalu rekrutacyjnym i złożenie wniosku przez e-PUAP. – Wtedy osoba z WKU kontaktuje się z danym ochotnikiem i przeprowadza go przez cały proces rekrutacyjny. W ciągu 14 dni od weryfikacji ochotnika i złożonego przez niego wniosku, jesteśmy w stanie zaprosić go do wojskowego centrum rekrutacji, gdzie w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni, przechodzi on niezbędne procedury. Gdy wszystko jest w porządku, dostaje kartę powołania z terminem stawienia się na szkolenie – wyjaśnia ppłk Sowa.

Ale to nie jedyna możliwość. – Wniosek można też złożyć tradycyjnie w każdej WKU lub podczas organizowanych przez nas doraźnie spotkań w wojskowych centrach rekrutacji. To też okazja do uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania – mówi ppłk Sowa. Oficer przyznaje, że sytuacja związana z liczbą ochotników jest cały czas monitorowana. – Obecnie przygotowane WCR-y wystarczą, by przyjąć wszystkich zainteresowanych. Jeśli jednak ochotników będzie przybywać, jesteśmy w stanie zorganizować na swoim terenie dodatkowe centra – podkreśla ppłk Sowa.

W szeregach WOT

Dla tych, którzy myślą o odbyciu służby przygotowawczej, wojsko przygotowało informacje o terminach szkolenia na potrzeby korpusu szeregowych. 7 marca szkolenia ruszyły m.in. w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 2 Pułku Saperów. Potrwają do 2 kwietnia. Kolejne turnusy szkoleń zostaną przeprowadzone w terminach: 4 kwietnia – 30 kwietnia (m.in. w Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 18 Pułku Rozpoznawczym, 23 Pułku Artylerii) , 9 maja – 4 czerwca (4 Pułk Przeciwlotniczy, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 21 Baza Lotnictwa Taktycznego, 43 Batalion Saperów) oraz 16 maja – 11 czerwca (10 Brygada Logistyczna, Centrum Szkolenia Logistyki).

Chętnych do służby przybywa także w wojskach obrony terytorialnej. Formacja zanotowała aż siedmiokrotny wzrost liczby ochotników. – Inwazja na Ukrainę wyzwoliła w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszej formacji. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT-u, siłę jej terytorialności i ducha walki. Przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Aby zgłosić chęć odbycia służby, wystarczy wejść na stronę portalu „Zostań Żołnierzem RP”, wpisać niezbędne dane, a następnie czekać na kontakt od wojskowych rekruterów. Wniosek o powołanie można też złożyć w wojskowej komendzie uzupełnień. Osoby zainteresowane służbą w WOT mogą ponadto wejść na stronę WOT-u lub zadzwonić na rekrutacyjną infolinię pod numerem tel. 800-696-077. Żołnierze OT dyżurują siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
 
Dodatek za ochronę granicy
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Nowy wymiar sił powietrznych
Śladem profesjonalistów
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
W Sejmie o Patriotach
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Włoskie Air Policing w Polsce
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Abrams: początek historii
Kolejne Rosomaki WEM
Upadek mitu mocarstwa
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Polski duch w Londynie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Abramsy w porcie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Artyleria na Marsie
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
F-15 przyleciały do Łasku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Ukraina otrzyma Patrioty?
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
NATO pozostaje w gotowości
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Zostań szeregowym zawodowym!
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Koreański sprzęt już w Polsce
Kolejne Abramsy dla Polski
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
„Albatros” pisze swoją historię
Polsko-koreańska debata
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Siedemnastka gotowa na Liban
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Pioruny w linii
Ryzykowna gra ajatollahów
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Narada byłych szefów BBN-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO