moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mobilizacja w WOT

W związku z pandemią koronawirusa wojska obrony terytorialnej ograniczają działalność szkoleniową. Żołnierze zostali jednak postawieni w stan gotowości. Każdy z nich może zostać zaangażowany do działania przy wspieraniu innych służb. W przypadku powołania terytorialsi muszą stawić się w jednostkach w ciągu 12 godzin, a osoby z przygotowaniem medycznym – sześciu.

– Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronowirusa wymaga podjęcia szybkich działań właśnie teraz, na wczesnym etapie, gdy istnieje jeszcze możliwość wpływu na tempo i zasięg jego transmisji. W tym celu wojska obrony terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy – poinformował gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej mogą zostać oddelegowani do wspierania innych służb, które są zaangażowane w działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pierwsza tego rodzaju decyzja już została podjęta. – Zdecydowałem o skierowaniu terytorialsów do wsparcia Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Żołnierze WOT na 14 lotniskach będą pomagać przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski – poinformował dzisiaj minister Mariusz Błaszczak.

W związku z takimi zadaniami, dziś od godziny 9 wszystkie brygady OT są w pełni dyspozycji. Żołnierze mają być w gotowości do podjęcia działań w ciągu 12 godzin. Dodatkowo terytorialsi, którzy są ratownikami medycznymi, pielęgniarzami, farmaceutami, a także z uprawnieniami do udzielania pierwszej pomocy, którzy na co dzień nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia, muszą być w gotowi do stawienia się w jednostce wojskowej w ciągu sześciu godzin. W takim samym czasie do realizacji zadań mogą zostać powołani kierowcy, osoby do obsługi agregatów prądotwórczych i zestawów oświetleniowych, a także psychologowie oraz informatycy.

– Żołnierze powinni powiadomić swoich bliskich, a także pracodawców o możliwości alarmowego powołania, skompletować wyposażenie, nie pić alkoholu i być dyspozycyjnym i gotowym do powołania – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. Oficer prasowy dodaje, że wszyscy żołnierze WOT są wyposażeni w filtrosorpcyjną odzież ochronną, dzięki której będą mogli w sposób bezpieczny realizować zadania. Żołnierze z przygotowaniem medycznym otrzymają dodatkowe wyposażenie, które pozwoli im na wspieranie służb medycznych. Cześć z nich przejdzie także dodatkowe szkolenia. Pierwsze mają odbyć się już w weekend.

Z powodu pandemii koronawirusa pozostała działalność szkoleniowa WOT została zawieszona. Do końca kwietnia żołnierze WOT zostaną zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych odbywających się w jednostkach wojskowych, nie będą też odbywały się szkolenia zintegrowane, podstawowe ani wyrównawcze. Planowane na najbliższy weekend wcielenia do służby na terenie województw świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego nie odbędą się. Odwołany został także udział żołnierzy we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. – Rekomendujemy także ograniczenie prywatnych podróży zagranicznych – mówi ppłk Pietrzak.

W związku z zaistniałą sytuacją część pracowników wojsk obrony terytorialnej została oddelegowana do wykonywania swoich obowiązków zdalnie. WOT planuje także przeprowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej profilaktyki rozprzestrzeniania się koronawirusa. Będzie ona przeprowadzana w mediach społecznościowych, a także za pośrednictwem ulotek, które będą dystrybuować żołnierze.

Aby jak najszybciej i efektywniej odpowiadać na potrzeby związane z powstrzymywaniem rozprzestrzeniania się wirusa, przedstawiciele brygad WOT uczestniczą w posiedzeniach wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, oficerowie łącznikowi z formacji zostali także oddelegowani do innych instytucji, m.in. do Ministerstwa Zdrowia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
 
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Mecz z mistrzem!
F-16 lecą na Litwę
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Niemiec z Goździkiem
W jedynym słusznym kierunku
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Afganistan. Czas wracać do domu
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Bryza na południowej flance
Nocny szturm na polską granicę
Reforma administracji wojskowej
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Podchorążowie na posterunku
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Śladem „białych kurierów”
Nastał dzień krwi i chwały…
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W Sejmie o kondycji PGZ
Orlik po raz dziesiąty
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Mielec wraca do odrzutowców
Na straży polskich rubieży
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Niespokojna granica
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Legioniści wkraczają do Warszawy
Oczy na wschodnią flankę
Zespół NATO na bojowo
Słowo jak odcisk palca
„Tumak ’21” na finiszu
Course on Diplomacy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wojskowa politechnika świętuje
Dowódca generalny na granicy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W BBN o sytuacji na granicy
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
SOMA dla specjalsów
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Harduny dla strażaków?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO